Prevence problémů pohybového aparátu psů

Problémy pohybového aparátu netrápí jen nás, ale bolest zad nebo kloubů může potkat i naše psí parťáky. Dobrou zprávou je, že většině problémů můžeme předcházet nebo psům od bolesti co nejvíce ulevit!

Základem je prevence

Problémy pohybového aparátu nejvíce postihují velká plemena nebo sportovně aktivní psy. Bohužel ale není výjimkou, že potkají také jiná plemena. Tyto potíže se často dostavují například také ve stáří. Mezi faktory ovlivňující zdraví psa patří zejména strava, fyzická kondice, míra fyzické zátěže a v neposlední řadě dědičnost. 

Roli hraje ale také to, jak se s pejskem zachází během prvního roku života. Abychom mu nezadělali na problémy, rozhodně bychom ho neměli ve štěněcím věku příliš zatěžovat. S tréninkem a procházkami proto začínejte postupně, tak aby si pes na fyzickou aktivitu mohl zvykat a postupně vybudovat svalstvo.  

„Každý pes by se měl především kvalitně stravovat. Základem je výživa, která by měla co nejpřesněji odpovídat živinovým potřebám konkrétního psa. Výběr krmiva by měl vycházet ze stanovení ideální kondice psa. Na základě toho se poté stanoví potřeby jednotlivých živin, energie, bílkovin a tuků, které by měl pes z krmiva pravidelně získávat. To je vždy dobré konzultovat s odborníkem na výživu,” vysvětluje Martin Kváš, nutriční specialista společnosti Brit. 

Zásady prevence problémů pohybového aparátu: 

  •   dbát na kvalitní a vyváženou stravu, která bude odpovídat jeho výživovým potřebám.
  •   udržovat psa v dobré kondici;
  •   zvíře nepřetěžovat, zejména štěňata a mladé psy ve vývinu;
  •   u aktivních psů a větších plemen může být vhodné po konzultaci podávat také doplňky stravy na podporu pohybového aparátu.

I psům může pomoci fyzioterapie! 

Psi si na bolesti zad a kloubů narozdíl od lidí nestěžují a je úlohou jejich páníčků problém odhalit. Projevit se mohou například změnou chování nebo pohybových návyků. Mezi nejčastější problémy patří dysplazie, artróza nebo osteochondróza. Dobrou zprávou je, že v případě včasné pomoci může pejsek ve většině případů žít spokojený život s jen mírnými omezeními. 

Mnozí možná nevědí, že fyzioterapie není jen pro lidi, ale pomáhá také zvířatům. Fyzioterapeutickou pomoc je ale vhodné vyhledat vždy až na základě konzultace s veterinářem. Je vhodná jako pomoc v případě problémů, ale také jako prevence u větších plemen nebo sportujících a aktivních psů. 

Přestože fyzioterapie pro psy není zatím v České republice tolik rozšířená, je zde řada odborníků, kteří vašemu pejskovi pomůžou! Ideální je vyhledat takového fyzioterapeuta, který bude spolupracovat přímo s veterináři. 

claudie-ann-tremblay-cantin-tr6pdtuxf-m-unsplash.jpg

Související články

Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Pes z útulku: na co si dát pozor a na co se připravit

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si domů rádi přinesli nového čtyřnohého člena rodiny, možná vás napadla adopce jako jedna z možností. V českých útulcích je spousta pejsků, kteří touží po teple domova a jeden z nich je možná opravdu pro vás ten...

Srst může vypovídat o zdraví vaší kočky

Kočky jsou poměrně samostatná zvířata, a to zejména v péči o svůj zevnějšek. Zdravou kočku tak stačí jednou za čas vykartáčovat a máte hotovo. Lesklý a krásně vypadající kožíšek svědčí o pevném zdraví. Co ale dělat v případě, že má vaše kočka...

Ideální valentýnský den? Užijte si ho i se svým pejskem

Svatý Valentýn je svátkem lásky, ale i přátelství. To však neznamená, že se týká jen lidí. Oslavte svátek svatého Valentýna i se svým psím parťákem a oplaťte mu jeho bezpodmínečnou lásku a přátelství. Přinášíme vám několik tipů, jak si společný...

Životní fáze vaší kočky

Že má kočka 9 životů? Bohužel má jako každý jiný živý tvor život jen jeden, a i proto je kočkám potřeba věnovat tu nejlepší péči, aby po našem boku žily co nejdelší a nejspokojenější život. Při správné péči (a dávce štěstí) může s námi v domácnosti...

Psí srst vyžaduje v zimě speciální přístup

I v zimě potřebuje srst vašeho čtyřnohého parťáka péči. Jeho pokožka dostává vlivem chladného počasí totiž zabrat více než v letním období.  Čemu bychom tedy v péči o naše chlupáče měli věnovat zvýšenou pozornost? 

Nový rok? Nové výzvy pro všechny pejskaře

Od nového roku má spousta z nás velká očekávání. Leden se tak často nese v duchu vyhlížení změn k lepšímu a dávání si novoročních předsevzetí. Ta většinou zní opravdu hezky, ale u teorie to zpravidla končí. Co to zkusit tentokrát jinak? Novoroční...