Jak na dogfrisbee aneb Základy aportu

Také stále hledáte nové výzvy? Tak to jste na tom stejně jako já a můj čtyřnohý psí parťák. Už jsme zkoušeli běhat i zdolávat překážky na agility tréninkovém hřišti a ačkoli musíme ještě pilovat nově nabyté dovednosti, rozhodli jsme se rozšířit si obzory o další sport - dogfrisbee.

Také stále hledáte nové výzvy? Tak to jste na tom stejně jako já a můj čtyřnohý psí parťák. Už jsme zkoušeli běhat i zdolávat překážky na agility tréninkovém hřišti a ačkoli musíme ještě pilovat nově nabyté dovednosti, rozhodli jsme se rozšířit si obzory o další sport - dogfrisbee.

Na první pohled by se zdálo, že na tomto sportu nebude nic záludného. Vždyť lze říct, že házet talířem zvládne každý. Ze zvědavosti jsem se rozhodla trochu ponořit do teorie. Když jsem se začetla do oficiálních pravidel na stránkách psích klubů, po chvilce jsem si připadala jak ve španělské vesnici. Překvapilo mě, kolik různých variant této psí hry existuje a co vše vlastně pes i jeho psovod musí ovládat.

Rozhodla jsem se tedy přetlumočit základy tohoto sportu do jazyka obyčejných pejskařů, jako jsem já, které by to třeba lákalo, ale nevědí, jak na to. Jak název napovídá, dogfrisbee, někdy také vtipně označované jako discdog, spočívá v házení talíře (disku neboli fresbee) psovodem psovi. Ten by jej ideálně měl chytit ještě ve vzduchu. Záleží ale na vás, jak aktivitu uchopíte a jaké různé způsoby hodu si pro vašeho psa zvolíte. Důležité je, aby vás to oba bavilo.:)

Ovšem dřív než po po svém psovi budete chtít, aby napodoboval výkony whippeta Ashleyho, který v roce 1974 proslavil tento sport a jehož majitel, náruživý hráč frisbee, je považován za zakladatele sportu, měli byste začít se svým psem od základu. Aportování.

Pokud jste absolvovali základní výcvik na cvičišti, tak jste se již pravděpodobně seznámili s tím, jak psa motivovat, nejen pomocí odměn v podobě pamlsků, ale v tomto případě spíše důležitějším povelem “drž”, kdy psovi dáte za odměnu “podržet” hračku. Důležité také je, aby pes ovládal povel “pusť”.

Se psem bychom měli nejdříve natrénovat přetahování - cvičit můžeme rovnou s diskem. Pro začátek spíše asi s diskem z pevnějších materiálů, aby jej pes hned nerozkousl. Zároveň však z takových, aby byl disk pro psa bezpečný a ten se o něj nemohl poranit. Proto si raději pořiďte disk určený pro hru se psem.

Cílem přetahování se o disk je v psovi vzbudit zájem o nový předmět. Abyste psa motivovali, nechávejte ho ve chvíli, kdy opravdu tahá, “vyhrát”. Potom co disk pustíte, odběhněte kousek směrem pryč, když se k vám pes zase přiblíží, tak pokračujte ve hře. Jakmile jsme přesvědčeni, že pes je diskem dostatečně zaujat a neodhazuje ho při první příležitosti, můžeme začít s házením.

První hody vybíhejte společně se psem směrem za talířem a ve chvíli, kdy talíř chytí či zvedne opět trochu odběhněte pryč, abyste jej poňoukli vás následovat a disk vám tak donést. Za odměnu se pak se psem o disk opět přetahujte.

Při dogfrisbee je totiž důležité, aby pes neodevzdával předmět do ruky, ale pouštěl a vzápětí se rozběhl za dalším hozeným talířem. Postupně tak zapojujeme více talířů. Dle zkušených hráčů může toto trochu způsobovat problémy. Při přetahování disky střídejte (přetahujte se tím druhým, než který pes donese). Jakmile to zvládnete, máte základy za sebou!

Já se svým psem ještě musím potrénovat pouštění disků, ale už se těším, až se předvedeme našim přátelům a třeba je v budoucnu vyzveme i v nějaké soutěži. Ale o tom zase až příště. Mám v plánu vás seznámit ještě s dalšími poddisciplínami a typy disků:-)

(Zdroj: www.discdog.cz)

Související články

Klec jako domácí psí bouda. Kdy ji pořídit?

Klece nebo transportní boxy poskytují psím chlupáčům bezpečí a pohodlí nejen na cestách v autě. Čím dál častěji je můžete vidět i v domácnostech, kde žije pejsek. V jakých případech je psovi klec do bytu vhodné pořídit? Co do ní nepatří a co v ní...

Srpen patří Mezinárodnímu dni zvířat bez domova

Poslední odhady uvádějí, že každý třetí pejsek na světě nemá domov. Některé odhady jdou ještě dál a mluví o celé polovině všech psů. Je to poměrně vysoké číslo, poměry se však liší podle kontinentu. Nejen proto se každý třetí víkend v srpnu slaví...

Když si fena myslí, že je březí. Co s tím?

Pseudogravidita, falešná gravidita, falešná březost či faleška. Vše označuje jedno a to samé – stav, kdy se tělo fenky připravuje na porod, ačkoli březí není. Falešná březost se objevuje po hárání a může trvat až několik měsíců. Co ji způsobuje, jak...

Jak pečovat o mokrou srst, radí Klára Miketová

Léto je obdobím radostí. Teplé počasí vybízí k výletům a vodním radovánkám. Ty však pro naše psy nemusí být tak skvělé, jak se na první pohled může zdát. Mokrá srst totiž kolikrát může nadělat víc škody než užitku. Jak se o ni starat a jak předejít...

Když kočky škrábou

Kočky škrábou, to je známá věc. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, proč tomu tak je? Případně pokud doma máte kočičího kamaráda, možná vás napadlo, že by bylo dobré jej škrábání odnaučit. Zejména pokud vám někdy něco svými drápky zničil. My jsme se...

Ideální psí léto

Někdo jej miluje, někdo jej těžce snáší. Řeč je o létu a teplém počasí. To se může stát velmi nepříjemným i pro naše domácí čtyřnohé chlupáče. Zatímco kočky parná horka většinou snáší bez větších problémů, psi to mají naopak. Jaký program tedy...