Jak na dogfrisbee aneb Základy aportu

Také stále hledáte nové výzvy? Tak to jste na tom stejně jako já a můj čtyřnohý psí parťák. Už jsme zkoušeli běhat i zdolávat překážky na agility tréninkovém hřišti a ačkoli musíme ještě pilovat nově nabyté dovednosti, rozhodli jsme se rozšířit si obzory o další sport - dogfrisbee.

Také stále hledáte nové výzvy? Tak to jste na tom stejně jako já a můj čtyřnohý psí parťák. Už jsme zkoušeli běhat i zdolávat překážky na agility tréninkovém hřišti a ačkoli musíme ještě pilovat nově nabyté dovednosti, rozhodli jsme se rozšířit si obzory o další sport - dogfrisbee.

Na první pohled by se zdálo, že na tomto sportu nebude nic záludného. Vždyť lze říct, že házet talířem zvládne každý. Ze zvědavosti jsem se rozhodla trochu ponořit do teorie. Když jsem se začetla do oficiálních pravidel na stránkách psích klubů, po chvilce jsem si připadala jak ve španělské vesnici. Překvapilo mě, kolik různých variant této psí hry existuje a co vše vlastně pes i jeho psovod musí ovládat.

Rozhodla jsem se tedy přetlumočit základy tohoto sportu do jazyka obyčejných pejskařů, jako jsem já, které by to třeba lákalo, ale nevědí, jak na to. Jak název napovídá, dogfrisbee, někdy také vtipně označované jako discdog, spočívá v házení talíře (disku neboli fresbee) psovodem psovi. Ten by jej ideálně měl chytit ještě ve vzduchu. Záleží ale na vás, jak aktivitu uchopíte a jaké různé způsoby hodu si pro vašeho psa zvolíte. Důležité je, aby vás to oba bavilo.:)

Ovšem dřív než po po svém psovi budete chtít, aby napodoboval výkony whippeta Ashleyho, který v roce 1974 proslavil tento sport a jehož majitel, náruživý hráč frisbee, je považován za zakladatele sportu, měli byste začít se svým psem od základu. Aportování.

Pokud jste absolvovali základní výcvik na cvičišti, tak jste se již pravděpodobně seznámili s tím, jak psa motivovat, nejen pomocí odměn v podobě pamlsků, ale v tomto případě spíše důležitějším povelem “drž”, kdy psovi dáte za odměnu “podržet” hračku. Důležité také je, aby pes ovládal povel “pusť”.

Se psem bychom měli nejdříve natrénovat přetahování - cvičit můžeme rovnou s diskem. Pro začátek spíše asi s diskem z pevnějších materiálů, aby jej pes hned nerozkousl. Zároveň však z takových, aby byl disk pro psa bezpečný a ten se o něj nemohl poranit. Proto si raději pořiďte disk určený pro hru se psem.

Cílem přetahování se o disk je v psovi vzbudit zájem o nový předmět. Abyste psa motivovali, nechávejte ho ve chvíli, kdy opravdu tahá, “vyhrát”. Potom co disk pustíte, odběhněte kousek směrem pryč, když se k vám pes zase přiblíží, tak pokračujte ve hře. Jakmile jsme přesvědčeni, že pes je diskem dostatečně zaujat a neodhazuje ho při první příležitosti, můžeme začít s házením.

První hody vybíhejte společně se psem směrem za talířem a ve chvíli, kdy talíř chytí či zvedne opět trochu odběhněte pryč, abyste jej poňoukli vás následovat a disk vám tak donést. Za odměnu se pak se psem o disk opět přetahujte.

Při dogfrisbee je totiž důležité, aby pes neodevzdával předmět do ruky, ale pouštěl a vzápětí se rozběhl za dalším hozeným talířem. Postupně tak zapojujeme více talířů. Dle zkušených hráčů může toto trochu způsobovat problémy. Při přetahování disky střídejte (přetahujte se tím druhým, než který pes donese). Jakmile to zvládnete, máte základy za sebou!

Já se svým psem ještě musím potrénovat pouštění disků, ale už se těším, až se předvedeme našim přátelům a třeba je v budoucnu vyzveme i v nějaké soutěži. Ale o tom zase až příště. Mám v plánu vás seznámit ještě s dalšími poddisciplínami a typy disků:-)

(Zdroj: www.discdog.cz)

Související články

Kočičí fakta

Co kočkám umožňuje jejich flexibilitu? Kolik času tráví péčí o svou srst? Nebo k čemu slouží kočičí ocásek? Přinášíme 25 základních faktů o těchto záhadných, přesto úchvatných čtyřnohých stvořeních, která si tak rádi pořizujeme jako domácí mazlíčky....

Co jste možná nevěděli o vlčácích?

Německý ovčák je jedno z nepořizovanějších psích plemen vůbec. A je také nejčastějším služebním plemenem. Pokud máte v plánu pořídit si psího chlupáče této rasy, máme pro vás pár zajímavostí, které jste o vlčácích - jak se německému ovčákovi lidově...

Co pro vás mohou udělat kočky a vy pro ně

V dnešní turbulentní době je cokoli, co dokáže podpořit naši psychickou pohodu, vítáno. Felinoterapie neboli „léčba kočkou“ není v rámci zooterapie žádnou novinkou, ale často se na ní zapomíná. Jak a kde můžeme využít vrozeného daru empatie, intuice a...

Startupy pomáhají domácím mazlíčkům i jejich majitelům

Zvířecí mazlíčci jsou dnes v první řadě mazlíčci, až potom zvířátka. Do svého mazlíka investujeme často více než do sebe. Toho si všimli i inovátoři s obchodním duchem a vzniká mnoho startupů právě na poli chovatelství. Největším trendem je zajištění...

Se psem na ski s Katarinou Vigodovou (2. díl)

V prvním díle rozhovoru se slovenskou musherkou Katerinou Vigodovou jsme se bavili o tom, jak se na takový ski výlet s psím chlupáčem vůbec připravit. Dnes se spolu s Katkou v povídání vypravíme do sněhové stopy. Jaké povely by pejsek měl umět? A proč...

7 trendů ve světě mazlíčků v nadcházejícím roce

Chovatelské potřeby jsou v současnosti rychle rostoucím segmentem a jako v každém odvětví i tady můžeme vysledovat vývojové tendence novinek přicházejících na trh. Pojďme se teď společně podívat na největší trendy ve světě chlupáčů pro rok 2022.

Jak covid ovlivnil adopci a pořizování domácích zvířat?

Zajímavý trend, který přinesl segment s domácími mazlíčky. Oproti ostatním odvětvím, toto roste závratnou rychlostí. Proč je tomu tak? Společně se podíváme na nejnovější trendy v pořizování a adopci domácích mazlíčků a zda útulky a chovatelské stanice...