Chov potkanů přináší spoustu radosti. Poradíme vám, jak na to!

Potkan si své místo po boku lidí musel dlouho dobývat. Po dlouhou dobu se k němu přistupovalo jen jako ke škůdci. Toto malé, inteligentní a hravé zvířátko ale nakonec získalo naše srdce. Co byste měli o chovu potkanů vědět, než se stane vaším mazlíčkem?

Potkani milují společnost 

Potkani jsou inteligentní, vysoce společenští a zvědaví. Přestože se jinak jedná o nenáročná zvířátka, ke spokojenosti potřebují vaši pozornost. Milují kontakt s lidmi a vyžadují, abyste si s nimi přes den hráli a měli dostatek aktivit, které je zabaví a uspokojí jejich touhu po pohybu a objevování. Uvidíte, že čas s vámi budou opravdu milovat. Nejlépe jim bude, když je budete nosit často u sebe – například na rameni nebo třeba v kapse. Pokud potkanům budete věnovat dostatek času a trpělivosti, uvidíte, že je naučíte i spoustu zábavných kousků! 

Pro potkany je ale také velmi důležitý kontakt s kamarádem stejného druhu. Je proto lepší si jich hned pořídit více. Bez parťáka bude potkan velmi osamělý, a to i když se mu budete věnovat několik hodin denně. Potkani o sebe potřebují navzájem pečovat, hrát si nebo společně jen odpočívat. 

Pokud si pořídíte více než jednoho potkánka, dbejte na to, aby se jednalo o skupinku stejného pohlaví, vyhnete se tomu, abyste si doma vytvořili celou armádu těchto malých hlodavců. Potkani se totiž rozmnožují opravdu velmi rychle a začínají opravdu brzy.  

oxana-golubets-y27rer-lana-unsplash.jpg

Pohyb a prostor pro hru

Potkani k životu potřebují dostatečně velkou klec, kterou vybavíte vhodným stelivem, a především spoustou různých úkrytů a prolézaček. 

Obvykle se pro dva potkany doporučuje klec 60 × 40 × 50 cm, ale pokud máte prostor, může být i větší. Různé skluzavky, tunýlky a prolézačky budou pro potkany ideální! Dobře uděláte, pokud potkánkům pořídíte speciální mini hamaky, ve kterých si budou užívat odpočinek.  

Počítejte s tím, že život v kleci jim stačit nebude a budou potřebovat také volnější pohyb. To by mělo probíhat vždy pod vaším dohledem, aby se vám nezaběhli nebo nezničili veškeré kabely v domě.  

Zásadní je vhodný výběr steliva, které dobře pohlcuje zápach. Podestýlku je potřeba také často měnit. Potkani jsou ale inteligentní a s trochou trpělivosti je můžete naučit chodit na jedno místo, aby pro vás bylo čištění co nejjednodušší. 

Vhodné krmivo je základ

Potkani jsou všežravci a pochutnají si opravdu na všem, co jim naservírujete. To ale neznamená, že je pro ně všechno vhodné. Nezatěžujte jejich organismus množstvím lidských dobrot a sladkostí, jako pamlsek je ideální třeba jablko nebo jiné ovoce. V omezeném množství jim můžete dávat také malé množství piškotů, kterými si je opravdu získáte. 

Potkan vyžaduje pestrý jídelníček, který mu zajistí dostatek živin. Jako základ doporučujeme kvalitní speciální krmivo pro potkany, které můžete doplnit vhodnou zeleninou, ovocem nebo ořechy. 

V neposlední řadě nezapomínejte na jejich potřebu obrušovat si své hlodáky. Skvěle poslouží například tvrdá kůrka. O potkaní stravě jsme podrobně psali například v tomto článku.

Pokud potkanům dopřejete dostatek lásky a péče, uvidíte, že se z vás brzy stanou nejlepší kamarádi!annemarie-horne-x5utmnbioxg-unsplash.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Související články

Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Pes z útulku: na co si dát pozor a na co se připravit

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si domů rádi přinesli nového čtyřnohého člena rodiny, možná vás napadla adopce jako jedna z možností. V českých útulcích je spousta pejsků, kteří touží po teple domova a jeden z nich je možná opravdu pro vás ten...

Srst může vypovídat o zdraví vaší kočky

Kočky jsou poměrně samostatná zvířata, a to zejména v péči o svůj zevnějšek. Zdravou kočku tak stačí jednou za čas vykartáčovat a máte hotovo. Lesklý a krásně vypadající kožíšek svědčí o pevném zdraví. Co ale dělat v případě, že má vaše kočka...

Ideální valentýnský den? Užijte si ho i se svým pejskem

Svatý Valentýn je svátkem lásky, ale i přátelství. To však neznamená, že se týká jen lidí. Oslavte svátek svatého Valentýna i se svým psím parťákem a oplaťte mu jeho bezpodmínečnou lásku a přátelství. Přinášíme vám několik tipů, jak si společný...

Životní fáze vaší kočky

Že má kočka 9 životů? Bohužel má jako každý jiný živý tvor život jen jeden, a i proto je kočkám potřeba věnovat tu nejlepší péči, aby po našem boku žily co nejdelší a nejspokojenější život. Při správné péči (a dávce štěstí) může s námi v domácnosti...

Psí srst vyžaduje v zimě speciální přístup

I v zimě potřebuje srst vašeho čtyřnohého parťáka péči. Jeho pokožka dostává vlivem chladného počasí totiž zabrat více než v letním období.  Čemu bychom tedy v péči o naše chlupáče měli věnovat zvýšenou pozornost? 

Nový rok? Nové výzvy pro všechny pejskaře

Od nového roku má spousta z nás velká očekávání. Leden se tak často nese v duchu vyhlížení změn k lepšímu a dávání si novoročních předsevzetí. Ta většinou zní opravdu hezky, ale u teorie to zpravidla končí. Co to zkusit tentokrát jinak? Novoroční...