Autem se psem? Pohodlně a bezpečně!

Čtyřnohý kamarád je pro mnohé z nás nedílnou součástí rodiny, a proto bychom ho chtěli mít po svém boku i během svých dobrodružství, výletů a dovolených.  Možností, jak cestovat, je celá řada. Auto je často nejpohodlnější a velmi praktická volba. Pokud cestujete autem se svým psem, klíčové je zajistit bezpečnost a pohodu nejen pro sebe, ale i pro vašeho věrného společníka.

Bezpečí na prvním místě

Možností, jak cestovat, je celá řada. Cesta autem bude pro vás i vašeho mazlíka pravděpodobně nejpohodlnější variantou. Cesta autem má ale svá specifika a je potřeba myslet na bezpečí celé posádky. Pes by nikdy neměl jet v autě nezajištěný, tím byste mohli ohrozit jak pejska, posádku auta, tak ostatní účastníky provozu. 

Způsobů, jak pejska zajistit, je více. Nabízí se speciální pásy pro psy pro převoz na zadních sedadlech. Ten je dobré doplnit o ochranný potah, který nejen chrání sedačky před ušpiněním, zároveň ale pejska i na sedačce zabezpečí před tím, aby zapadl mezi sedačky nebo se dostal dopředu k řidiči.

Další, velmi bezpečnou, variantou jsou přepravky. Ty se dají umístit na zadní sedačku nebo mezi přední a zadní sedadlo. Pro větší plemena jsou vhodné hliníkové přepravky nebo klece, které je vhodné umístit do kufru auta. Při výběru vhodné přepravky byste měli myslet na to, aby poskytla vašemu čtyřnohému parťákovi pohodlí a dostatek prostoru. Neměla by být ale příliš velká, aby v ní „nelítal“ ze strany na stranu. 

Během horkých dní dbejte na to, aby pejskovi nebylo v kufru nebo na zadních sedačkách příliš velké horko. Zároveň se ale vyvarujte otevřených oken – vítr a proud vzduchu by mohl psovi způsobit zdravotní potíže, jako je zánět spojivek nebo uší.

auto.jpg

Na co nezapomínat, aby byla cesta co nejpříjemnější

Aby se pejsek i v neznámém prostředí a během cesty cítil co nejlépe, přibalte mu do přepravky oblíbenou deku a hračku. Kromě toho se nezapomeňte vybavit cestovní miskou, abyste pejskovi během cesty zajistili přísun čerstvé vody. Pejska před cestou příliš nekrmte, zabráníte tak případným nevolnostem z jízdy. Naopak drobné pamlsky nejsou na škodu – psa uklidní a potěší. Pro psy, kteří si cestování autem nemusí nebo jeví známky lehké nervozity, navíc doporučujeme vyzkoušet žvýkací vitamíny na uklidnění ve stresových situacích.

V autě jste pány svého času a můžete pejskovi dělat časté zastávky na vyvenčení. To je pro psy zejména na delších cestách zásadní. Však i vy si během cesty potřebujete jednou za čas protáhnout nohy! Časté přestávky jsou klíčem ke spokojenému cestování vašeho pejska. 

Pokud cestujete do zahraničí, nezapomeňte kromě výbavy pro psa (jako je dostatek krmiva na celou délku pobytu), také na potřebné dokumenty, mezi které patří například pet pas s potvrzeným očkováním. Pes musí být také očipovaný a číslo čipu doporučujeme zapsat do mezinárodního registru. Před odjezdem je vhodné také nechat zkontrolovat funkčnost čipu u veterináře. Pokud s pejskem jedete na delší dobu pryč, zjistěte si také kontakt na nejbližšího veterináře, pro případ nouze. 

Pokud není cestování autem pro vás to pravé, sepsali jsme vám také článek o cestování vlakem, během něhož si užijete také spoustu společné zábavy! 

Související články

Autem se psem? Pohodlně a bezpečně!

Čtyřnohý kamarád je pro mnohé z nás nedílnou součástí rodiny, a proto bychom ho chtěli mít po svém boku i během svých dobrodružství, výletů a dovolených.  Možností, jak cestovat, je celá řada. Auto je často nejpohodlnější a velmi praktická...

I psí mozek stárne: život se psem seniorem

Stáří se nevyhne nikomu, a bohužel ani našim čtyřnohým mazlíčkům. Čas strávený s vaším mazlíčkem utekl jako voda, z malého štěněte vyrostl statný dospělý pes, který se pomalu mění v psího důchodce. Stárnutí se ale netýká jen jeho fyzické stránky, ale...