K moři se psem? Babí léto je pro společnou dovolenou ideální

Dovolená u moře s rodinou? Tak to tam nesmí chybět ani váš čtyřnohý člen! Časy, kdy se prázdninové pobyty u moře týkaly jen lidí, jsou dávno pryč. A ruku na srdce, s pejskem jsou rodinné výlety vždy o něco zábavnější. Pokud ale chcete vzít pejska, nezapomeňte se pořádně připravit, aby vás na cestě nepotkalo nějaké nepříjemné překvapení. 

Dovolená u moře s rodinou? Tak to tam nesmí chybět ani váš čtyřnohý člen! Časy, kdy se prázdninové pobyty u moře týkaly jen lidí, jsou dávno pryč. A ruku na srdce, s pejskem jsou rodinné výlety vždy o něco zábavnější. Pokud ale chcete vzít pejska, nezapomeňte se pořádně připravit, aby vás na cestě nepotkalo nějaké nepříjemné překvapení. 

Kam to bude? 

To, že je pes nejlepší přítel člověka, vědí všude, a to i v destinacích letních dovolených. Dnes je už proto zcela běžné, že na dovolenou vyjede také pes. Ne každé ubytování však psy povoluje, ujistěte se proto dopředu, zda je možné v hotelu, apartmánu či kempu psa mít.

more3.jpg

Pejskovi byste měli částečně přizpůsobit jak typ ubytování, tak samotnou destinaci. Pravděpodobně se bude cítit lépe ve stinném kempu než v malém hotýlku uprostřed rozpáleného města. Nezapomeňte se také dopředu ujistit, že se v okolí nachází pláž, na kterou psi můžou – zpravidla se jedná o pláže, které se nachází dál od velkých letovisek a dál od města. Výhodou je, že zde nebývá tolik lidí, a vy se tak nebudete muset prát o místo, kam si položíte lehátko. Pláž vybírejte také tak, aby poskytovala dostatek stínu, kam se budete moct všichni schovat před sluníčkem. Pro cestování do teplých destinací je ideální zvolit méně teplé měsíce, babí léto je proto pro vaši společnou dovolenou jako stvořené! Končící sezóna navíc také znamená méně lidí na plážích.

Před cestou se u veterináře informujte také ohledně možných zdravotních rizik a možností se chránit. Například na cestách do jižních letovisek by vám neměly v povinné výbavě chybět antiparazitika chránící psa před onemocněním přenášeným hmyzem – řeč je zejména o srdečních červech, které mohou v těchto oblastech přenášet komáři. Jednoduchou ochranu vám zjistí tableta či pipeta, která je k dostání u veterinárního lékaře. 

Co budeme dělat? 

Nebaví vás vylehávat celé dny na pláži? Při vymýšlení doprovodného programu ale nezapomínejte na to, že váš čtyřnohý parťák si pravděpodobně výlet lodí nebo prohlídku památek moc neužije. Pejska byste také neměli nechávat na pokoji dlouho samotného, přece jen se nachází v cizím prostředí a na samotu může reagovat odlišně než doma. To ale neznamená, že si bez něj nemůžete zajít nakoupit či na večeři – sami víte, co je pro vašeho psa nejlepší. 

Dovolenkový itinerář byste si zkrátka měli naplánovat tak, aby s pejskem vždy alespoň jeden člen rodiny zůstal a dováděl u vody, nebo vymyslet takový program, který si užijete všichni společně. Pokud vaše destinace nabízí například výlety po okolí, hurá do toho! 

more2.jpg

Poprvé u moře? 

Patří váš pejsek mezi milovníky vody? Vybavte se spoustou hraček, míčků a létajících talířů a uvidíte, jak si bude nekonečné dovádění v moři užívat. 

Pokud jste se psem u moře poprvé, nezapomínejte, že se zde voda chová jinak než ve známém v rybníce za vsí. Velkou výhodou jsou dlouhé a pozvolné vstupy do vody, které jsou pro psa nejbezpečnější. Pozor si ale dejte na nevyzpytatelné vlny a proudy, které mohou překvapit i zkušené plavce! I těm můžete pro jistotu pořídit plovací vestu a pejska nepouštějte do příliš velké hloubky. 

Myslete také na to, že i ve vodě se může pejsek přehřát, dopřávejte mu proto dostatek přestávek v chládku. Pokud máte, můžete mu na cestu přibalit i chladicí podložku, která mu poskytne útočiště. V neposlední řadě nezapomínejte brát pro psa dostatek čerstvé vody a dávejte si pozor, aby nepil slanou vodu z moře. Ta mu pravděpodobně stejně chutnat nebude, ale jeden nikdy neví. Po každém dni psa opláchněte sladkou vodou, aby mu mořská sůl zbytečně nevysoušela pokožku.

Na co nezapomenout? 

Už jen stačí cestu pořádně naplánovat, zabalit vše potřebné a vyrazit! Nejprve se rozmyslete, jak s pejskem pojedete, po Evropě je nejjednodušší cestovat autem, ale i třeba vlakem. Pokud musíte cestovat letecky, zvažte, jestli to pro pejska nebude příliš stresující zážitek a nebude lepší ho nechat na hlídání. 

A na co určitě nezapomenout? Při balení vám pomůže tento seznam: 

  • platné dokumenty pro psa – pet pas, potvrzení o očkování, platný a registrovaný čip, potvrzení o odčervení,
  • antiparazitika proti srdečním červům, 
  • pojištění pro psa v zahraničí, 
  • kontakt na nejbližší veterinární ordinaci,
  • lékárničku pro psa,
  • cestovní misky a dostatek krmiva na celou dobu dovolené,
  • oblíbené pamlsky,
  • oblíbenou deku/pelíšek, hračky,
  • vodítko a postroj/obojek, náhubek,
  • cestovní přepravku pro psy pro bezpečnou jízdu autem.

Tak kam to bude?
taylor-deas-melesh-ekhz34toj5w-unsplash.jpg

Související články

Jak psovi pomoci během horkých dní

Kdo by nemiloval léto? Dny plné slunce, dnů strávených u vody nebo teplé večery v parku či na terase. Jsou však dny, kdy je horko nesnesitelné jak pro nás, tak i pro naše čtyřnohé parťáky. Během těchto dní zkoušíme všechny způsoby, jak si od tepla...

Psí hrdinové v ČR i ve světě

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Jsou to naši nejvěrnější kamarádi, kteří by pro nás udělali, co nám na očích vidí. I mezi psy jsou navíc hrdinové, kteří zachraňují lidské životy nebo jim pomáhají se zvládáním každodenních...

9 věcí, které kočky milují!

Každý majitel kočky ví, že tato elegantní a na první pohled nezávislá zvířátka mají své jedinečné zvyky. Pokud chcete své kočce udělat radost, je dobré vědět, co opravdu miluje. Přinášíme vám devět nápadů na věci, které by v životě vaší kočky...

Nejlepší způsoby, jak oslavit narozeniny vašeho psa

Pravidelně slavíme narozeniny svých blízkých kamarádů nebo rodiny. Ale co náš čtyřnohý parťák? I narozeniny našich věrných psích kamarádů si zaslouží pořádnou oslavu! A pokud nevíte, kdy se váš pes narodil, můžete například oslavit den, kdy jste si...

Život s hluchým psem

Máte pocit, že vás váš pes ignoruje a neposlouchá na zavolání? Je možné, že se u něj rozvíjí problémy se sluchem. Přestože může být život s hluchým psem výzvou, neslyšící psi mohou žít normální život plný radosti. Je ale potřeba, abyste se naučili,...

Když vašeho psa trápí zažívání

Trápí vašeho pejska problémy se zažíváním? Nebojte se, nejste v tom sami! Zažívací a střevní potíže jsou jedněmi z nejčastějších důvodů návštěv ordinace veterináře. Nepříjemné symptomy jako průjem, zvracení nebo nadměrná plynatost mohou být způsobeny...

Jsou pro psa lepší granule, nebo konzervy?

Mokré, nebo suché krmivo? Většinu majitelů psů nejspíš ze všeho nejdříve napadne otázka, zda je lepší svého mazlíčka krmit granulemi, nebo dát přednost masovým konzervám. Zeptali jsme se proto Martina Kváše, našeho odborníka na výživu, kterému krmivu...