Výběr prvního pejska. Jaké plemeno je pro vás ideální?

Uvažujete o tom, že do rodiny přivedete nového čtyřnohého člena? Pes do domácnosti přinese spoustu radosti, nové energie a nových zážitků. Je to ale také velká zodpovědnost a společné soužití může ovlivnit také správný výběr plemene. Každý pejsek je jiný, jinak aktivní, a proto se hodí i k jiným lidem a do jiného prostředí. Ani toto rozhodnutí byste proto neměli podceňovat. Přinášíme vám několik tipů, jak při výběru nového pejska postupovat.

Při výběru psa byste se měli zamyslet a odpovědět si na několik základních otázek: Jakou by měl mít povahu? Bydlíte v bytě, nebo v domě se zahradou? Máte už s chovem psů zkušenosti, nebo jste úplný začátečník? Jste aktivní? Máte dostatek času na každodenní dlouhé procházky? Máte děti či jiné domácí mazlíčky?

Pokud jste si odpověděli na otázky výše, máte jasnou představu, co byste od svého budoucího parťáka měli očekávat. Každý pes je jiný a liší se nejen svou velikostí, ale také povahou a temperamentem. To jsou tři základní rysy, které byste při výběru psa měli brát v potaz. Přestože každý pes je jiný, různá plemena vynikají různými kvalitami a specifickými povahovými rysy, které vám při výběru mohou pomoci. 

Na gauč nebo do přírody?

Každý z nás má jiné záliby a jiné fyzické i časové možnosti. Ani jedno bychom při výběru psa neměli přeceňovat. Dáváte přednost kavárnám a klidnému posezení v teple domova, nebo jste spíše dobrodruh a milovník přírody a všemožných sportů? Pro některá plemena je typická přemíra energie a jsou ideálními parťáky pro venkovní aktivity. Jedná se například o různá plemena ovčáckých či loveckých psů, pro které je typická jejich vytrvalost. Pokud si nejste jistí, že jejich přemíru energie zvládnete, zvolte některé ze středně aktivních plemen (sem patří například různí teriéři nebo kokršpanělé) nebo z řad takzvaných gaučáků, tedy psů, kteří jsou nejspokojenější s vámi v pohodlí domova, sem patří například francouzští buldočci, čivavy, baseti atd. 

Při výběru psa je také důležité myslet na povahu psů, někteří jsou velmi snadno vycvičitelní a nedělají problém ani nezkušeným chovatelům. Jiná plemena jsou opravdu tvrdohlavá a při výcviku vyžadují pevnou ruku a hromadu trpělivosti. Příkladem jsou zástupci z řad jezevčíků, kteří jsou i přes svůj malý vzrůst známí pro svou tvrdohlavost a snahu převzít velení nad celou domácností.

 

shutterstock-1988936027.jpeg

I na velikosti záleží…

Předtím, než si vyberete konkrétní plemeno, je dobré si určit, kde bude žít. Přestože neplatí, že jsou do bytu vhodná jen malá plemena, je dobré pro psa zajistit dostatek prostoru. Život v jednopokojovém bytě s obřím plemenem zkrátka není z dlouhodobého hlediska ideální pro psa ani pro jeho pána.

Při volbě velikosti psa je dobré počítat také s tím, že porostou finanční výdaje, a to především na krmivo. U velkých plemen je také dobré investovat více času (a možná i finančních prostředků) do výcviku, jinak se může stát, že vám velmi rychle přerostou přes hlavu a i vzhledem k jejich velikosti budou jen těžko zvládnutelná.

Náročnost péče

Každé plemeno má také různé nároky na péči. Řada oblíbených plemen je náchylná na různé problémy, kterým je potřeba předcházet, jinak hrozí časté návštěvy u veterináře. S o něco náročnější péčí jsou spojeni například buldočci, kteří vyžadují péči kvůli existenci kožních záhybů, mezi kterými často dochází ke vzniku plísní. Baseti například zase vyžadují pravidelnou péči o jejich dlouhé uši.

S náročnější péčí jsou pak spojena dlouhosrstá plemena, která vyžadují pravidelné vyčesávání a stříhání srsti. Při výběru plemene podle typu srsti může hrát roli také to, jestli máte doma alergika. Mezi oblíbená hypoalergenní plemena patří například jorkširský teriér, knírač nebo bišonek.

Tip na závěr

shutterstock-257700844.jpeg

Přestože má každé plemeno svá specifika, chování vašeho budoucího pejska se jim může vymykat. Nicméně je vždy dobré nastudovat podrobně povahové rysy i náročnost vašeho vysněného plemene. V neposlední řadě bychom doporučili každému budoucímu majiteli psa vše konzultovat se zkušenými chovateli a připravit se na možné záludnosti spojené s jejich charakterem.

Pokud vám tolik nezáleží na vzhledu pejska, nebojte si ho vzít z útulku. Pomůžete mu tak najít domov a získáte opravdu věrného a vděčného parťáka. Sice nebudete mít jistotu, jaký bude pejsek v budoucnosti, ale všeobecně se má za to, že smíšená plemena jsou přátelská a inteligentní stejně jako čistokrevní pejsci.

Související články

Jak psovi pomoci během horkých dní

Kdo by nemiloval léto? Dny plné slunce, dnů strávených u vody nebo teplé večery v parku či na terase. Jsou však dny, kdy je horko nesnesitelné jak pro nás, tak i pro naše čtyřnohé parťáky. Během těchto dní zkoušíme všechny způsoby, jak si od tepla...

Psí hrdinové v ČR i ve světě

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Jsou to naši nejvěrnější kamarádi, kteří by pro nás udělali, co nám na očích vidí. I mezi psy jsou navíc hrdinové, kteří zachraňují lidské životy nebo jim pomáhají se zvládáním každodenních...

9 věcí, které kočky milují!

Každý majitel kočky ví, že tato elegantní a na první pohled nezávislá zvířátka mají své jedinečné zvyky. Pokud chcete své kočce udělat radost, je dobré vědět, co opravdu miluje. Přinášíme vám devět nápadů na věci, které by v životě vaší kočky...

Nejlepší způsoby, jak oslavit narozeniny vašeho psa

Pravidelně slavíme narozeniny svých blízkých kamarádů nebo rodiny. Ale co náš čtyřnohý parťák? I narozeniny našich věrných psích kamarádů si zaslouží pořádnou oslavu! A pokud nevíte, kdy se váš pes narodil, můžete například oslavit den, kdy jste si...

Život s hluchým psem

Máte pocit, že vás váš pes ignoruje a neposlouchá na zavolání? Je možné, že se u něj rozvíjí problémy se sluchem. Přestože může být život s hluchým psem výzvou, neslyšící psi mohou žít normální život plný radosti. Je ale potřeba, abyste se naučili,...

Když vašeho psa trápí zažívání

Trápí vašeho pejska problémy se zažíváním? Nebojte se, nejste v tom sami! Zažívací a střevní potíže jsou jedněmi z nejčastějších důvodů návštěv ordinace veterináře. Nepříjemné symptomy jako průjem, zvracení nebo nadměrná plynatost mohou být způsobeny...

Jsou pro psa lepší granule, nebo konzervy?

Mokré, nebo suché krmivo? Většinu majitelů psů nejspíš ze všeho nejdříve napadne otázka, zda je lepší svého mazlíčka krmit granulemi, nebo dát přednost masovým konzervám. Zeptali jsme se proto Martina Kváše, našeho odborníka na výživu, kterému krmivu...