Juraj Ruža: Agility, to je neobyčejný sport (téměř) pro každého!

Spoustu zábavy a radosti z pohybu, ale také disciplína a náročný trénink. To jsou agility, asi nejoblíbenější psí disciplína vhodná pro všechny zvídavé a aktivní pejsky. Máte soutěživého ducha a uvažujete, že se sportem začnete? Na to, co všechno agility obnáší a pro koho jsou vhodné jsme se zeptali trenéra a reprezentanta v agility Juraje Ružu.

Mohl byste prosím stručně agility představit? Co tento sport obnáší?

Agility jsou kynologický sport, ve kterém pes za pomoci psovoda překonává překážkový parkur. V tomto sportu se spojuje rychlost s přesností – cílem psa je překonat vytyčenou trať ve správném pořadí v co nejrychlejším čase a zároveň s co nejmenším počtem chyb, za které jsou udělovány trestné body.

Pro agility je proto nejzásadnější skvěle zvládnutá komunikace mezi psem a jeho psovodem, protože náš čtyřnohý parťák se může spolehnout jen na nás, abychom ho dráhou provedli správně. Kromě toho jsou samozřejmě agility také o náročném tréninku, při kterém je potřeba nacvičovat překonávání jednotlivých překážek: skoky, tunel, slalom, různé zónové překážky a další.

Osobně bych zařadil agility mezi nejnáročnější sporty, jelikož jde o propojení techniky a mentální práce, to celé se odehrává v rychlosti a dost záleží i na spoluprácise zvířetem. Na druhou stranu můžu říct, že člověk může už po pár trénincích zcela propadnout kouzlu tohoto sportu, protože přináší neuvěřitelně silné emoce.

Kdo se může sportu věnovat?

image4-1.jpeg

Na agility je krásné právě to, že se hodí opravdu pro každého. Samozřejmě, že jsou vhodnější plemena jako například border kolie, šeltie, teriéři či pudli, ale na parkurech je možné potkat opravdu široké spektrum plemen. Psi jsou rozděleni do 4 kategorií podle jejich velikosti: small, medium, intermediate a large. 

To stejné platí i o „lidské části“ týmu. Na světě není příliš mnoho sportů, kterých by se mohla zároveň účastnit tak různorodá skupina lidí. Závodí zároveň jak ženy, tak muži, děti nebo senioři. Jedinou podmínkou pro účast je slušná fyzická kondice, jak u psovodů, tak jejich psů.

 

Existuje například nějaká věková hranice, kdy se doporučuje začít s výcvikem?

S tréninkem je samozřejmě nejlepší začít co nejdřív, ideálně už od štěněte. Věku je rozhodně potřeba přizpůsobit trénink, nejdříve je nutné zvládnout poslušnost a základní pokyny. Překonávání překážek je náročné, a proto je v mladším věku vhodné trénovat jen v krátkých intervalech a vždy jen hravou formou. Doporučuji krátké, několikaminutové hry a dospělý pes postupně zvládne delší trénink.

 S agility se ale dá začít kdykoliv, klidně i se starším psem. V tomto směru není žádné omezení, jen může být těžší dospělého pejska motivovat k nové činnosti.

Co byste doporučil těm, kdo o agilitách uvažují? Jak začít?

Se správným začátkem a pochopením agility určitě nejlépe pomůže trenér nebo agility klub. Na začátku je lepší si nechat poradit a minimalizovat tak chyby, které by bylo později těžké se odnaučit. Každý pes i psovod je jiný a trénink je potřeba přizpůsobit schopnostem a znalostem týmu, to nejlépe zvládne kvalifikovaný trenér.

Nejdříve je důležité mít zvládnuté úplné základy, tedy poslušnost, hlavně přivolání a odložení. Vhodné jsou i motivační hry, umět si správně se svým pejskem hrát, ale také ovládat sebekontrolu. No a v neposlední řadě potřebujeme mít chuť objevovat kouzlo tohoto sportu spolu s naším parťákem, být trpělivý a umět se radovat z postupného společného pokroku.

Jsou potřeba nějaké pomůcky?201710-agility-world-championship-0333-1.jpg

Na běžný agility trénink zajištěný agility klubem potřebujeme jen pamlsky a hračku pro psa a samozřejmě vhodnou sportovní obuv pro psovoda.

Pokud bychom chtěli vlastní agility vybavení, bude seznam podstatně delší. Proto je vhodné trénovat na cvičáku, kde mají kvalitní a bezpečné agility překážky. Seznam pomůcek, které můžeme využít k tréninku je možné rozšířit o kužel, target, klikr nebo automatický odměňovač.

Co byste na tomto sportu vyzdvihl?

Agility nám dává jedinečnou možnost zažít krásné vzájemné propojení a porozumění se psem v rámci dynamického kynologického sportu. V první řadě to je skvělá zábava, která prohloubí a zlepší vztah se psem a zároveň přispívá k dobré fyzické i duševní kondici.

Překonávání výzev je pro psovoda i jeho psa velmi odměňující a ten, kdo s agility jednou začne, mu zpravidla úplně podlehne. Pokud máte soutěžního ducha a chcete zažít radost z čistého běhu na závodech, opravdu to za to stojí! 

201710-agility-world-championship-7597.jpg

Související články

Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Pes z útulku: na co si dát pozor a na co se připravit

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si domů rádi přinesli nového čtyřnohého člena rodiny, možná vás napadla adopce jako jedna z možností. V českých útulcích je spousta pejsků, kteří touží po teple domova a jeden z nich je možná opravdu pro vás ten...

Srst může vypovídat o zdraví vaší kočky

Kočky jsou poměrně samostatná zvířata, a to zejména v péči o svůj zevnějšek. Zdravou kočku tak stačí jednou za čas vykartáčovat a máte hotovo. Lesklý a krásně vypadající kožíšek svědčí o pevném zdraví. Co ale dělat v případě, že má vaše kočka...

Ideální valentýnský den? Užijte si ho i se svým pejskem

Svatý Valentýn je svátkem lásky, ale i přátelství. To však neznamená, že se týká jen lidí. Oslavte svátek svatého Valentýna i se svým psím parťákem a oplaťte mu jeho bezpodmínečnou lásku a přátelství. Přinášíme vám několik tipů, jak si společný...

Životní fáze vaší kočky

Že má kočka 9 životů? Bohužel má jako každý jiný živý tvor život jen jeden, a i proto je kočkám potřeba věnovat tu nejlepší péči, aby po našem boku žily co nejdelší a nejspokojenější život. Při správné péči (a dávce štěstí) může s námi v domácnosti...

Psí srst vyžaduje v zimě speciální přístup

I v zimě potřebuje srst vašeho čtyřnohého parťáka péči. Jeho pokožka dostává vlivem chladného počasí totiž zabrat více než v letním období.  Čemu bychom tedy v péči o naše chlupáče měli věnovat zvýšenou pozornost? 

Nový rok? Nové výzvy pro všechny pejskaře

Od nového roku má spousta z nás velká očekávání. Leden se tak často nese v duchu vyhlížení změn k lepšímu a dávání si novoročních předsevzetí. Ta většinou zní opravdu hezky, ale u teorie to zpravidla končí. Co to zkusit tentokrát jinak? Novoroční...