Juraj Ruža: Agility, to je neobyčejný sport (téměř) pro každého!

Spoustu zábavy a radosti z pohybu, ale také disciplína a náročný trénink. To jsou agility, asi nejoblíbenější psí disciplína vhodná pro všechny zvídavé a aktivní pejsky. Máte soutěživého ducha a uvažujete, že se sportem začnete? Na to, co všechno agility obnáší a pro koho jsou vhodné jsme se zeptali trenéra a reprezentanta v agility Juraje Ružu.

Mohl byste prosím stručně agility představit? Co tento sport obnáší?

Agility jsou kynologický sport, ve kterém pes za pomoci psovoda překonává překážkový parkur. V tomto sportu se spojuje rychlost s přesností – cílem psa je překonat vytyčenou trať ve správném pořadí v co nejrychlejším čase a zároveň s co nejmenším počtem chyb, za které jsou udělovány trestné body.

Pro agility je proto nejzásadnější skvěle zvládnutá komunikace mezi psem a jeho psovodem, protože náš čtyřnohý parťák se může spolehnout jen na nás, abychom ho dráhou provedli správně. Kromě toho jsou samozřejmě agility také o náročném tréninku, při kterém je potřeba nacvičovat překonávání jednotlivých překážek: skoky, tunel, slalom, různé zónové překážky a další.

Osobně bych zařadil agility mezi nejnáročnější sporty, jelikož jde o propojení techniky a mentální práce, to celé se odehrává v rychlosti a dost záleží i na spoluprácise zvířetem. Na druhou stranu můžu říct, že člověk může už po pár trénincích zcela propadnout kouzlu tohoto sportu, protože přináší neuvěřitelně silné emoce.

Kdo se může sportu věnovat?

image4-1.jpeg

Na agility je krásné právě to, že se hodí opravdu pro každého. Samozřejmě, že jsou vhodnější plemena jako například border kolie, šeltie, teriéři či pudli, ale na parkurech je možné potkat opravdu široké spektrum plemen. Psi jsou rozděleni do 4 kategorií podle jejich velikosti: small, medium, intermediate a large. 

To stejné platí i o „lidské části“ týmu. Na světě není příliš mnoho sportů, kterých by se mohla zároveň účastnit tak různorodá skupina lidí. Závodí zároveň jak ženy, tak muži, děti nebo senioři. Jedinou podmínkou pro účast je slušná fyzická kondice, jak u psovodů, tak jejich psů.

 

Existuje například nějaká věková hranice, kdy se doporučuje začít s výcvikem?

S tréninkem je samozřejmě nejlepší začít co nejdřív, ideálně už od štěněte. Věku je rozhodně potřeba přizpůsobit trénink, nejdříve je nutné zvládnout poslušnost a základní pokyny. Překonávání překážek je náročné, a proto je v mladším věku vhodné trénovat jen v krátkých intervalech a vždy jen hravou formou. Doporučuji krátké, několikaminutové hry a dospělý pes postupně zvládne delší trénink.

 S agility se ale dá začít kdykoliv, klidně i se starším psem. V tomto směru není žádné omezení, jen může být těžší dospělého pejska motivovat k nové činnosti.

Co byste doporučil těm, kdo o agilitách uvažují? Jak začít?

Se správným začátkem a pochopením agility určitě nejlépe pomůže trenér nebo agility klub. Na začátku je lepší si nechat poradit a minimalizovat tak chyby, které by bylo později těžké se odnaučit. Každý pes i psovod je jiný a trénink je potřeba přizpůsobit schopnostem a znalostem týmu, to nejlépe zvládne kvalifikovaný trenér.

Nejdříve je důležité mít zvládnuté úplné základy, tedy poslušnost, hlavně přivolání a odložení. Vhodné jsou i motivační hry, umět si správně se svým pejskem hrát, ale také ovládat sebekontrolu. No a v neposlední řadě potřebujeme mít chuť objevovat kouzlo tohoto sportu spolu s naším parťákem, být trpělivý a umět se radovat z postupného společného pokroku.

Jsou potřeba nějaké pomůcky?201710-agility-world-championship-0333-1.jpg

Na běžný agility trénink zajištěný agility klubem potřebujeme jen pamlsky a hračku pro psa a samozřejmě vhodnou sportovní obuv pro psovoda.

Pokud bychom chtěli vlastní agility vybavení, bude seznam podstatně delší. Proto je vhodné trénovat na cvičáku, kde mají kvalitní a bezpečné agility překážky. Seznam pomůcek, které můžeme využít k tréninku je možné rozšířit o kužel, target, klikr nebo automatický odměňovač.

Co byste na tomto sportu vyzdvihl?

Agility nám dává jedinečnou možnost zažít krásné vzájemné propojení a porozumění se psem v rámci dynamického kynologického sportu. V první řadě to je skvělá zábava, která prohloubí a zlepší vztah se psem a zároveň přispívá k dobré fyzické i duševní kondici.

Překonávání výzev je pro psovoda i jeho psa velmi odměňující a ten, kdo s agility jednou začne, mu zpravidla úplně podlehne. Pokud máte soutěžního ducha a chcete zažít radost z čistého běhu na závodech, opravdu to za to stojí! 

201710-agility-world-championship-7597.jpg

Související články

Jak psovi pomoci během horkých dní

Kdo by nemiloval léto? Dny plné slunce, dnů strávených u vody nebo teplé večery v parku či na terase. Jsou však dny, kdy je horko nesnesitelné jak pro nás, tak i pro naše čtyřnohé parťáky. Během těchto dní zkoušíme všechny způsoby, jak si od tepla...

Psí hrdinové v ČR i ve světě

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Jsou to naši nejvěrnější kamarádi, kteří by pro nás udělali, co nám na očích vidí. I mezi psy jsou navíc hrdinové, kteří zachraňují lidské životy nebo jim pomáhají se zvládáním každodenních...

9 věcí, které kočky milují!

Každý majitel kočky ví, že tato elegantní a na první pohled nezávislá zvířátka mají své jedinečné zvyky. Pokud chcete své kočce udělat radost, je dobré vědět, co opravdu miluje. Přinášíme vám devět nápadů na věci, které by v životě vaší kočky...

Nejlepší způsoby, jak oslavit narozeniny vašeho psa

Pravidelně slavíme narozeniny svých blízkých kamarádů nebo rodiny. Ale co náš čtyřnohý parťák? I narozeniny našich věrných psích kamarádů si zaslouží pořádnou oslavu! A pokud nevíte, kdy se váš pes narodil, můžete například oslavit den, kdy jste si...

Život s hluchým psem

Máte pocit, že vás váš pes ignoruje a neposlouchá na zavolání? Je možné, že se u něj rozvíjí problémy se sluchem. Přestože může být život s hluchým psem výzvou, neslyšící psi mohou žít normální život plný radosti. Je ale potřeba, abyste se naučili,...

Když vašeho psa trápí zažívání

Trápí vašeho pejska problémy se zažíváním? Nebojte se, nejste v tom sami! Zažívací a střevní potíže jsou jedněmi z nejčastějších důvodů návštěv ordinace veterináře. Nepříjemné symptomy jako průjem, zvracení nebo nadměrná plynatost mohou být způsobeny...

Jsou pro psa lepší granule, nebo konzervy?

Mokré, nebo suché krmivo? Většinu majitelů psů nejspíš ze všeho nejdříve napadne otázka, zda je lepší svého mazlíčka krmit granulemi, nebo dát přednost masovým konzervám. Zeptali jsme se proto Martina Kváše, našeho odborníka na výživu, kterému krmivu...