Přechodná péče o domácí mazlíčky: co to obnáší a na co všechno se připravit

Věděli jste, že se v České republice můžete stát zvířecím pěstounem? Přechodný domov poskytne zvířatům zázemí a péči, na kterou útulky nemají kapacitu.

Co to je dočasná péče? 

Dočasnou péčí neboli „dočaskou“ se rozumí poskytnutí domova zvířeti, které by jinak skončilo v útulku, nebo dokonce nemůže být z různých důvodů do útulku umístěno. Jinými slovy se jedná o poskytnutí domova a péče do té doby, než si zvíře najde jiné majitele. 

Dočasná péče je většinou využívána pro zvířata, která vyžadují více pozornosti, než jim jsou útulky z kapacitních důvodů schopny poskytnout. Jedná se tedy často o velmi mladé nebo naopak staré jedince, zvířata s handicapem nebo například týraná zvířata, která potřebují znovu získat důvěru a poznat lásku člověka. 

Do dočasné péče si bere přechodný majitel zvíře na základě smlouvy s organizací, která dočasku zprostředkovává. Nová rodina si mazlíka většinou bere na dobu neurčitou a dočasná péče většinou končí ve chvíli, kdy se podaří zvířeti najít nového majitele. Je proto velmi těžké odhadnout, jak dlouho bude dočaska trvat. Veškeré náklady na dočasný chov (veterináře, stravu) potom zpravidla hradí organizace, která dočasnou péči zprostředkovala. Ta také hledá zvířeti novou stálou rodinu. Od dočasných majitelů se tedy očekává především to, že budou mazlíkovi věnovat dostatek pozornosti a pomohou mu přečkat těžké časy.

Pro koho je dočasná péče vhodná? 

Zvířecím pěstounem se může stát opravdu každý a organiace si většinou nestanovují žádné speciální parametry ideálního pěstouna. 

Základním předpokladem dobrého pěstouna je velmi kladný vztah ke zvířatům, dostatek času a prostoru. Budoucím pěstounem se tak například může stát někdo, kdo si z různých důvodů nemůže dovolit dlouholetý závazek, ale s chovem domácích zvířat má zkušenosti a chce pomáhat. 

U přechodné péče je důležité počítat s tím, že dočasný chov může být v mnohém náročnější než chov vlastního mazlíčka. Zvíře možná bude potřeba teprve naučit řadě návyků, pomoct mu se socializací nebo může mít zdravotní problémy, které budou vyžadovat intenzivnější péči. 

Právě socializace je většinou pro zvířata v dočasné péči zásadní. Zvířata často pochází z nepříznivých podmínek a na „normální“ život si musí postupně zvykat. 

V neposlední řadě se každý dočasný páníček musí připravit na to, že zvíře nemá napořád a přijde chvíle, kdy svého nového kamaráda bude muset nechat odejít. 

Přestože je dočasná péče náročná a nese sebou řadu starostí, dostane díky ní zvíře lepší šanci najít si plnohodnotný domov. A to za to opravdu stojí!Související články

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Když je miluješ, není co řešit. Opravdu? Každý, pes i člověk, má nějaké nedostatky a ty menší je opravdu snadné tolerovat. Problém nastane ve chvíli, kdy vám zlozvyky vašeho čtyřnohého parťáka začnou přerůstat přes hlavu. Potýkáte se s věčným...

Běh se psem: ideální společná sportovní aktivita

Běhání. Pro některé životní vášeň, pro jiné zase věčné začátky. Ve dvou se to lépe táhne – to platí, i pokud jste běhu už propadli a nebo se k němu stále rozhoupáváte. Pokud máte doma aktivního psa, vezměte ho na běh s sebou a buďte si vzájemnou...

Ideální plemena pro aktivní pánečky

Milujete pohyb a nevydržíte chvíli v klidu? Pak byste si rozhodně neměli pořizovat psa, který s vámi tuto vášeň nebude sdílet. Znáte těchto 6 plemen, která vyžadují opravdu aktivní páníčky, kteří s nimi chtějí trávit společné chvíle?

Křeček: ideální první mazlíček pro vaše dítě

Existuje spousta důvodů, proč je křeček ideálním domácím mazlíčkem. Jsou malí, chytří a roztomilí, takže si je každé dítě zamiluje. Křečci jsou navíc poměrně nenároční domácí mazlíčci, a proto jsou také skvělou volbou jako první domácí mazlíček pro...

5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o...