Přechodná péče o domácí mazlíčky: co to obnáší a na co všechno se připravit

Věděli jste, že se v České republice můžete stát zvířecím pěstounem? Přechodný domov poskytne zvířatům zázemí a péči, na kterou útulky nemají kapacitu.

Co to je dočasná péče? 

Dočasnou péčí neboli „dočaskou“ se rozumí poskytnutí domova zvířeti, které by jinak skončilo v útulku, nebo dokonce nemůže být z různých důvodů do útulku umístěno. Jinými slovy se jedná o poskytnutí domova a péče do té doby, než si zvíře najde jiné majitele. 

Dočasná péče je většinou využívána pro zvířata, která vyžadují více pozornosti, než jim jsou útulky z kapacitních důvodů schopny poskytnout. Jedná se tedy často o velmi mladé nebo naopak staré jedince, zvířata s handicapem nebo například týraná zvířata, která potřebují znovu získat důvěru a poznat lásku člověka. 

Do dočasné péče si bere přechodný majitel zvíře na základě smlouvy s organizací, která dočasku zprostředkovává. Nová rodina si mazlíka většinou bere na dobu neurčitou a dočasná péče většinou končí ve chvíli, kdy se podaří zvířeti najít nového majitele. Je proto velmi těžké odhadnout, jak dlouho bude dočaska trvat. Veškeré náklady na dočasný chov (veterináře, stravu) potom zpravidla hradí organizace, která dočasnou péči zprostředkovala. Ta také hledá zvířeti novou stálou rodinu. Od dočasných majitelů se tedy očekává především to, že budou mazlíkovi věnovat dostatek pozornosti a pomohou mu přečkat těžké časy.

Pro koho je dočasná péče vhodná? 

Zvířecím pěstounem se může stát opravdu každý a organiace si většinou nestanovují žádné speciální parametry ideálního pěstouna. 

Základním předpokladem dobrého pěstouna je velmi kladný vztah ke zvířatům, dostatek času a prostoru. Budoucím pěstounem se tak například může stát někdo, kdo si z různých důvodů nemůže dovolit dlouholetý závazek, ale s chovem domácích zvířat má zkušenosti a chce pomáhat. 

U přechodné péče je důležité počítat s tím, že dočasný chov může být v mnohém náročnější než chov vlastního mazlíčka. Zvíře možná bude potřeba teprve naučit řadě návyků, pomoct mu se socializací nebo může mít zdravotní problémy, které budou vyžadovat intenzivnější péči. 

Právě socializace je většinou pro zvířata v dočasné péči zásadní. Zvířata často pochází z nepříznivých podmínek a na „normální“ život si musí postupně zvykat. 

V neposlední řadě se každý dočasný páníček musí připravit na to, že zvíře nemá napořád a přijde chvíle, kdy svého nového kamaráda bude muset nechat odejít. 

Přestože je dočasná péče náročná a nese sebou řadu starostí, dostane díky ní zvíře lepší šanci najít si plnohodnotný domov. A to za to opravdu stojí!Související články

Autem se psem? Pohodlně a bezpečně!

Čtyřnohý kamarád je pro mnohé z nás nedílnou součástí rodiny, a proto bychom ho chtěli mít po svém boku i během svých dobrodružství, výletů a dovolených.  Možností, jak cestovat, je celá řada. Auto je často nejpohodlnější a velmi praktická...

I psí mozek stárne: život se psem seniorem

Stáří se nevyhne nikomu, a bohužel ani našim čtyřnohým mazlíčkům. Čas strávený s vaším mazlíčkem utekl jako voda, z malého štěněte vyrostl statný dospělý pes, který se pomalu mění v psího důchodce. Stárnutí se ale netýká jen jeho fyzické stránky, ale...