Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o srst svých chlupatých parťáků budeme dobře starat, můžeme línání omezit. V tomto článku vám poradíme, jakými pravidly se řídit, abyste zvládali nekonečný boj s chlupy!   

Pravidelná péče o srst

Pravidelná péče o srst není důležitá jen z estetických důvodů. Línání je možné výrazně redukovat pravidelným vyčesáváním, koupáním a používáním kvalitních kosmetických produktů pro zvířata. Při koupání nepoužívejte šampony určené lidem, kůže zvířete má totiž jiné pH a je velmi citlivá. 

Základní poučka totiž může znít: „Čím více chlupů vyčešete, tím méně jich bude na na zemi.“ Intenzita česání a typ používaného kartáče se samozřejmě odvíjí od typu srsti. Například na dlouhosrstá zvířata je vhodné používat kartáč, u krátkosrstých zvířat zase vyčesávací rukavice.  

Kartáčováním se nejenže zbavíte odumřelých chlupů, svým mazlíčkům zároveň masírováním prokrvíte pokožku a rovnoměrně rozetřete kožní maz, což prospěje přirozenému zdraví srsti a omezí její nadměrné vypadávání. 

Kvalitní krmivo 

Srst většinou odráží celkové zdraví vašeho chlupáče. Nekvalitní srst může být způsobena například jídelníčkem s nízkým obsahem bílkovin nebo vitamínů. Zdraví srsti psů a koček prospěje především strava obohacená o zdroje omega-3 a omega-6 mastných kyselin, které pomáhají udržovat lesklou srst a zdravou kůži.

Nejčastější zdroje omega kyselin jsou rybí tuky, proto je vhodné do misky svému chlupáčovi přidat například kvalitní lososový olej. Vsadit můžete také na doplňky stravy, které zvířatům doplní potřebné vitamíny, jako je biotin nebo zinek. 

Na línání se připravte hlavně na jaře a na podzim 

Přestože psi a kočky žijící v bytě línají téměř celý rok, v největší míře přichází výměna srsti v období jara a podzimu, kdy se zvířata přirozeně připravují na výraznější změny teplot a přizpůsobují tomu své kožichy. V tomto období se proto vyzbrojte „odchlupovacími“ válečky a především kartáčem, pomocí kterého mrtvou srst vyčešete, a nebudete ji v takové míře nacházet všude po bytě. V tomto období je vhodné psa také vykoupat a vyčesávat klidně každý den.

Nejlepší pomocníci v boji proti chlupům v bytě

Ztrátě srsti však ani za nejlepší péče zcela nezabráníte, proto je dobré znát tyto vychytávky, které vám pomůžou s chlupy zatočit: 

  • ​​Odchlupovací kartáče a válečky zná snad každý, kdo někdy přišel do styku s domácím mazlíčkem.
  • Trik s izolepou. I lepicí páska může splnit svůj účel, zejména tehdy, když vám nečekaně dojde náplň do odchlupovacího válečku.
  • Vysavač se speciální násadkou určenou k vysávání psích a kočičích chlupů.
  • Sušička zaručeně zbaví vaše prádlo chlupů. 
  • Houbička na nádobí pro ty, kdo nemají sušičku. Stačí ji přidat do pračky k prádlu a chlupy na sebe nabalí. Podobně poslouží například také natáčky se suchým zipem.

A hlavně pamatujte na to, že bezmezná láska a přítomnost našich mazlíčků za nějaký ten chloupek na oblečení opravdu stojí!

Související články

Jak správně krmit fenku, která je březí?

Máte doma fenku, která je březí, nebo se připravujete na krytí? Čeká vás krásné a vzrušující období. Abyste zajistili hladký průběh březosti a samotného porodu, je potřeba myslet na to, že správná výživa a péče je zásadní pro to, aby fenka přivedla...

Pes diabetik – jak se o něj starat

Cukrovka není jen velmi rozšířené tzv. civilizační onemocnění u lidí, ale mohou jí trpět i naši čtyřnozí parťáci. Odhaduje se, že cukrovkou trpí zhruba 1 pes z 200. Pokud si ten váš od veterináře odnese tuto diagnózu, nebojte, není to konec světa....

Vyvracíme mýty ve výživě psů

Výživa psů je opředena celou řadou mýtů a polopravd. V tomto článku společně s nutričním specialistou Britu, Martinem Kvášem, uvádíme na pravou míru nejčastější mýty, které kolem psí výživy kolují. Jak je to s těmito mýty doopravdy?   

Zásady správného krmení psů

Chovatelé psů si dnes již většinou velmi pozorně hlídají správné složení a kvalitu krmiva, které dávají svým domácím mazlíčkům. Kromě toho je u krmení potřeba dodržovat také několik zásad, které pomohou zabránit mnoha nepříjemnostem, jako jsou...