Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o srst svých chlupatých parťáků budeme dobře starat, můžeme línání omezit. V tomto článku vám poradíme, jakými pravidly se řídit, abyste zvládali nekonečný boj s chlupy!   

Pravidelná péče o srst

Pravidelná péče o srst není důležitá jen z estetických důvodů. Línání je možné výrazně redukovat pravidelným vyčesáváním, koupáním a používáním kvalitních kosmetických produktů pro zvířata. Při koupání nepoužívejte šampony určené lidem, kůže zvířete má totiž jiné pH a je velmi citlivá. 

Základní poučka totiž může znít: „Čím více chlupů vyčešete, tím méně jich bude na na zemi.“ Intenzita česání a typ používaného kartáče se samozřejmě odvíjí od typu srsti. Například na dlouhosrstá zvířata je vhodné používat kartáč, u krátkosrstých zvířat zase vyčesávací rukavice.  

Kartáčováním se nejenže zbavíte odumřelých chlupů, svým mazlíčkům zároveň masírováním prokrvíte pokožku a rovnoměrně rozetřete kožní maz, což prospěje přirozenému zdraví srsti a omezí její nadměrné vypadávání. 

Kvalitní krmivo 

Srst většinou odráží celkové zdraví vašeho chlupáče. Nekvalitní srst může být způsobena například jídelníčkem s nízkým obsahem bílkovin nebo vitamínů. Zdraví srsti psů a koček prospěje především strava obohacená o zdroje omega-3 a omega-6 mastných kyselin, které pomáhají udržovat lesklou srst a zdravou kůži.

Nejčastější zdroje omega kyselin jsou rybí tuky, proto je vhodné do misky svému chlupáčovi přidat například kvalitní lososový olej. Vsadit můžete také na doplňky stravy, které zvířatům doplní potřebné vitamíny, jako je biotin nebo zinek. 

Na línání se připravte hlavně na jaře a na podzim 

Přestože psi a kočky žijící v bytě línají téměř celý rok, v největší míře přichází výměna srsti v období jara a podzimu, kdy se zvířata přirozeně připravují na výraznější změny teplot a přizpůsobují tomu své kožichy. V tomto období se proto vyzbrojte „odchlupovacími“ válečky a především kartáčem, pomocí kterého mrtvou srst vyčešete, a nebudete ji v takové míře nacházet všude po bytě. V tomto období je vhodné psa také vykoupat a vyčesávat klidně každý den.

Nejlepší pomocníci v boji proti chlupům v bytě

Ztrátě srsti však ani za nejlepší péče zcela nezabráníte, proto je dobré znát tyto vychytávky, které vám pomůžou s chlupy zatočit: 

  • ​​Odchlupovací kartáče a válečky zná snad každý, kdo někdy přišel do styku s domácím mazlíčkem.
  • Trik s izolepou. I lepicí páska může splnit svůj účel, zejména tehdy, když vám nečekaně dojde náplň do odchlupovacího válečku.
  • Vysavač se speciální násadkou určenou k vysávání psích a kočičích chlupů.
  • Sušička zaručeně zbaví vaše prádlo chlupů. 
  • Houbička na nádobí pro ty, kdo nemají sušičku. Stačí ji přidat do pračky k prádlu a chlupy na sebe nabalí. Podobně poslouží například také natáčky se suchým zipem.

A hlavně pamatujte na to, že bezmezná láska a přítomnost našich mazlíčků za nějaký ten chloupek na oblečení opravdu stojí!

Související články

Králík jako skvělý domácí mazlíček

Králíčci jsou ideálním domácím mazlíčkem nejen do bytu. Nezaberou příliš mnoho místa, jsou hraví a roztomilí a péče o ně není tolik časově náročná jako například o psy. Pro svou trpělivou a přátelskou povahu jsou navíc ideálním prvním mazlíčkem pro...

Cestování s kočkou? Nic není nemožné!

„Ne, raději zůstanu doma!“ I tak si můžeme vyložit mňoukání a projevy stresu jako reakci na vytaženou přepravku. Většina majitelů koček si tak nedokáže představit svět, ve kterém cestování s kočkou probíhá v pohodě a bez větších nepříjemností....

Zdravotní benefity pro majitele psů

Bezpodmínečnou lásku, oddanou společnost a nekonečný zdroj zábavy. To vše nabízí život se psem a většina milovníků psů proto ví, že se psem je život lepší. Věděli jste, že společnost čtyřnohého parťáka může zlepšit také vaše zdraví?

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Když je miluješ, není co řešit. Opravdu? Každý, pes i člověk, má nějaké nedostatky a ty menší je opravdu snadné tolerovat. Problém nastane ve chvíli, kdy vám zlozvyky vašeho čtyřnohého parťáka začnou přerůstat přes hlavu. Potýkáte se s věčným...