Dlouhé výlety se psem. Tipy, na co myslet, abyste si je všichni užili

Ne každý je milovníkem klidného odpočinku doma v teple a lidé čím dál častěji vyráží relaxovat na dlouhé túry do přírody. Babí léto je pro ně jako dělané! No a výlety se psem jsou vždy větší zábava. Přinášíme několik tipů, co si přibalit a na co myslet.

Není nic jednoduššího než jet se psem do přírody. Přesto je dobré vědět, jak se na delší túru připravit, co si zabalit a jakou trasu zvolit. Přinášíme proto 8 tipů, jak si společný výlet společně užít a vyhnout se zbytečným nepříjemnostem. 

Důležité je znát možnosti a fyzickou kondici vašeho psa

Pokud na dlouhé výlety vyrážíte pravidelně, určitě znáte jeho možnosti. Pokud ale vyrážíte jen na krátké procházky v okolí, výlety postupně prodlužujte, abyste si oba na delší trasy dokázali zvyknout. Podle možností psa potom naplánujte trasu a dívejte se také na terén, aby byl pro psa zvládnutelný. 

 Pokud máte zatím velmi mladého psa nebo štěně, pamatujte, že ho nesmíte přetěžovat, aby se mu správně vyvinul pohybový aparát a neměl v dospělosti problémy. Štěňata do jednoho roku proto berte na menší výlety a postupně je učte na zátěž. 

Dostatečný přísun energie

Během delších i vícedenních výletů je důležité dbát na dostatečný přísun energie. Přece jen se nejedná o aktivitu, kterou by váš pes vykonával denně, a proto má přirozeně vyšší energetickou spotřebu. 

V případě, že je váš pes zvyklý na ranní krmení, měl by ho dostat co nejdříve, aby měl dostatek času potravu před zátěží strávit (minimálně 30 minut před fyzickou zátěží). 

Na cestu si nezapomeňte přibalit pamlsky pro psa a v případě delší a náročnější túry také malou svačinku na doplnění energie. 

Nezapomeňte na vodu

Dobré je dát psovi hodně napít už před samotným výletem, aby se zavodnil ještě před výkonem. Hlavně v létě byste ale neměli zapomenout přibalit psovi misku nebo cestovní láhev, aby se mohl hydratovat po celou dobu túry. Zabráníte tak přehřátí a vyčerpání. 

Správná výbava pro vás i pro psa

Správný horal určitě ví, že dobrá výbava je na delší výlety zásadní. To platí i pro vašeho psa. 

Především musíte mít na paměti, že ne vždy a všude můžete mít psa navolno. Obecně platí, že i z bezpečnostních důvodů je lepší vodit psa na vodítku.

Základní výbavu pro výlety se psem tedy tvoří: dobře padnoucí postroj, odpružené vodítko (s amortizérem) a pro vás opasek nebo sedák, ke kterému si vodítko připnete. Tato trojice zajistí pohodlí jak vám, tak vašemu psovi. Pokud vyrážíte do chladnějších a deštivých oblastí, nezapomeňte psovi přibalit také pláštěnku. 

Spaní pod širákem

Pořádné dobrodružství se neobejde bez přespávání venku nebo ve stanu. V takovém případě je lepší, aby měl pejsek své místo. Nezapomeňte mu proto přibalit cestovní pelíšek nebo deku. Pro chladné noci či choulostivější psy se vyrábí také psí spacáky. To je ale vychytávka pro pravidelnější výlety. 

 Pokud přespáváte venku, je lepší psa přivázat například ke kolíku nebo ke stromu, aby se nestalo, že se vám přes noc zaběhne. 

Lékárnička pro všechny případy 

Být vždy připraven na každou situaci. To je jedna ze zásad, kterou by se měl řídit každý turista. Do své „lidské“ lékárničky si proto přibalte také pár věcí pro svého parťáka. Výhodou je, že většina věcí je vhodná i pro lidi, a proto je nebudete muset balit dvakrát. Základem je vybavení pro ošetření poraněných tlapek – tedy nějaká neštípavá dezinfekce, nůžky s kulatou špičkou, adhezivní obinadlo, gáza a obinadlo s náplastí. Nezapomeňte přibalit také pinzetu a botičky, které poraněnou tlapku ochrání. 

Součástí výbavy by měla být také ochrana proti klíšťatům a případně kleštičky na jejich vytažení. 

Botičky na unavené tlapky 

Přestože se někomu botičky mohou zdát jako nesmysl a zbytečná vymoženost, opak je pravdou. Psí packy toho sice vydrží opravdu hodně, ale dlouhá chůze po ostřejších kamenech jim může dát opravdu zabrat. Boty rozhodně nemusíte dávat preventivně, ale v náročnějším terénu nebo v případě poraněné tlapy a zatrženého drápku poslouží skvěle. Botičky jsou vhodné také ve chvíli, kdy si všimnete, že pes našlapuje opatrně nebo mírně pokulhává. To je známka ošoupaných tlapek.

Pořádně si to užijte!

Ještě se nestalo, že by byl výlet se psem špatný nápad. Už stačí jen vzít mapu a vyrazit! 

Související články

Autem se psem? Pohodlně a bezpečně!

Čtyřnohý kamarád je pro mnohé z nás nedílnou součástí rodiny, a proto bychom ho chtěli mít po svém boku i během svých dobrodružství, výletů a dovolených.  Možností, jak cestovat, je celá řada. Auto je často nejpohodlnější a velmi praktická...

I psí mozek stárne: život se psem seniorem

Stáří se nevyhne nikomu, a bohužel ani našim čtyřnohým mazlíčkům. Čas strávený s vaším mazlíčkem utekl jako voda, z malého štěněte vyrostl statný dospělý pes, který se pomalu mění v psího důchodce. Stárnutí se ale netýká jen jeho fyzické stránky, ale...