Tipy a rady, jak na uchovnění kočky

Uvažujete, že se budete věnovat chovu koček? Každý, kdo chce, aby jeho kočka měla koťata, by ji měl nechat uchovnit. Jinak se stane tzv. množitelem. Na zásady uchovnění koček jsme se zeptali zkušené chovatelky mainských mývalích koček Dariny Tarabini.

Průkaz původu

Na průkaz původu mají nárok všechna zvířata, která jsou chována řádně podle stanov Českého svazu chovatelů koček (ČSCH). Každý, kdo má kočku s průkazem původu vhodnou pro další chov, se musí zaregistrovat v některé chovatelské organizaci. V České republice je největším klubem právě ČSCH.

 Členství chovatele zavazuje k tomu, že se bude řídit určitými pravidly a splňovat podmínky zodpovědného chovatele. Právě členství v ČSCH zaručuje, že koťata budou mít nárok na průkaz původu.

Začínající chovatel by se měl nejprve vzdělávat

„Chov koček není jen tak. Každému, kdo uvažuje, že bude chovat kočky, bych doporučila začít nejprve chodit na výstavy a oslovit i nějakého poradce chovu. Přestože již účast na výstavách není pro budoucí chovatele povinností, získá tak zajímavé zkušenosti a znalosti potřebné k chovatelství. Začít je možné například i tím, že si pořídíte kastráta na výstavy a získáte první zkušenosti s ním,“ radí Darina Tarabini. „Chovatel bohužel nemusí prokazovat žádné speciální znalosti, ale vzdělávání je základním kamenem dobrého chovatelství, proto doporučuji absolvovat například internetové kurzy, chodit na výstavy a podobně,dodává chovatelka.

Co musí splňovat kočky, aby mohly být uchovněny?

Pro získání chovnosti musí kočky i kocouři splňovat určité podmínky. První z nich je dosažení minimálně jednoho roku (ve výjimečných případech je možné získat výjimku pro první krytí od devíti měsíců). Začínající chovatel musí s žádostí o vystavení rodokmenu budoucích koťat dodat také veterinární potvrzení, které dokládá, že jsou kočky vhodné pro chov. Kocour musí mít normálně vyvinutá a sestouplá varlata, kočky ani kocouři nesmí mít pupeční kýlu.

 Pro chov by neměla být určena koťata, která nesou genetické vady. „Prioritou je také testovaný chov. Oba rodiče by měli být testováni na genetické vady a na infekční onemocnění, jako jsou FIV a FeLV,“ říká Darina Tarabini.

Samotný chov znamená také péči o koťátka

Březost trvá přibližně 64 dní. A koťata musí zůstat u matky minimálně 14 týdnů, během kterých jim je chovatel povinen zajistit očkování a nejméně 2× koťata odčervit. Dalším důvodem, proč koťátka musí zůstávat u chovatele, je jejich socializace, během které je důležitý nejen kontakt s běžným provozem domácnosti, ale rovněž s matkou a ostatními sourozenci.

„Chov koček není jednoduchý, ale je to nádherná činnost. Každému, kdo se pro něj rozhodne, doporučuji zejména důslednost a vzdělávání se,“ uzavírá chovatelka Darina Tarabini.