Mistryně ČR a mistryně světa holandských ovčáků, Jana Zvonková: Fanouškům bych doporučila na nic nečekat a vyrazit na nějaký trénink nebo procházku se svým parťákem.

Jana patří mezi nejúspěšnější závodníky a trenéry agility v ČR. Se svými psy je držitelem titulu Mistra ČR a Mistra světa holandských ovčáků a pravidelným členem české reprezentace na European open.

Ahoj, Jano, předem dovol, abych ti pogratulovala ke tvému výkonu! Skvělý výsledek. Mohla bys našim fanouškům říct, co takový výkon obnáší, a jak soutěž probíhá?

Ahoj, děkuji. Vyhrát světový pohár holandských ovčáků obnáší v první řadě pořídit si holanďáka. Je jich málo, takže není žádná kvalifikace, stačí mít jedince s FCI průkazem původu, makat a dobře ho připravit. Soutěž probíhá podobně jako jiné závody agility. Běží se dva kvalifikační běhy rozdělené podle výkonnostních kategorií a pro kvalifikované týmy potom jeden společný finálový běh. Vítězem světového poháru může být pouze tým soutěžící v nejvyšší kategorii A3.


Závodíš se svými fenkami – Vigi a Rulička, jak dlouho trvá příprava a v kolika letech je pejsek k takovému výkonu připraven?

To je hodně individuální, každý pes to má jinak, záleží na mnoha faktorech. Příprava začíná už u štěněte a obecně bych řekla, že je pes připraven mezi třetím a čtvrtým rokem života. Ruličce jsou dva roky a vyhrála kategorii A1. Na kategorii A3 ale bude potřebovat ještě alespoň dva roky přípravy.

Jak probíhá péče o takového pejska, jaký je balanc mezi tvrdým tréninkem a volným časem stráveným s pejskem?

Péče o sportovního psa je důležitá a zahrnuje vše od kvalitní výživy, přes pravidelnou péči o drápky a celé tělo až po cvičení fitness a udržování kondice. Tréninku věnuji hodně času, ale pro kvalitní výkon a dobrý vztah mezi psovodem a psem je důležitý i volný čas a dlouhé procházky. To si tedy se svými psy dopřávám co to jde.

Jak člověk zjistí, že má k něčemu takovému vlohy, a jak poznáš, že je pes vhodný k této aktivitě? Mohla bys zavzpomínat na svoje začátky?

To musí člověk zkusit a buď ho to chytne nebo ne. Často jsou v agility úspěšní lidé, kteří v minulosti dělali nebo stále dělají nějaký sport nebo tanec a umí dobře koordinovat svůj pohyb. U psů jsou plemena, která se pro agility hodí více nebo méně. Nevhodná jsou příliš velká a těžká plemena a plemena s nesportovní stavbou těla. Potom záleží také na povaze psa, jeho temperamentu a chuti pracovat. Pes, který je svojí povahou spíše povaleč na agility vhodný také nebude. 

Já jsem začínala ve svých 13ti letech s nalezeným menším křížencem, se kterým jsem přišla na klasický cvičák (poslušnost, obrany) a tam mně řekli, že s takovým pejskem mám jít raději na agility. Netušila jsem, co to je, ale šla jsem tam a prostě nás to chytlo.


Proč zrovna holandský ovčák? Uměla by sis případně představit trénovat k této aktivitě i jiná plemena?

Po malém kříženci se ke mně jako další pes dostala fena německého ovčáka. I s ní jsem dělala agility a toto plemeno mně sedlo. Vyhovovala mně dokonale, ale na agility byla už moc velká a věděla jsem, že pokud chci v agility dál úspěšně pokračovat, potřebuji lehčího psa. Chtěla jsem zůstat v kategorii large, a tak jsem hledala plemeno co nejvíce podobné německému ovčákovi, ale aspoň o 10 kg lehčí a byl z toho holanďák. Trénovat jiná plemena bych si představit dovedla, ale do života mně sedí holandský ovčák.


Jaká je nejtěžší překážka na natrénovaní? Mohla bys uvést nějaký příklad ze své praxe?

Každý pes je jiný a pro každého může být těžká jiná překážka. V dnešní době sbíhaných zón bych řekla, že jedna z nejtěžších je sbíhaná kladina. Pro hodně psů je těžký slalom. Například pro Ruličku je ale nejtěžší obyčejná skočka. Rulička je totiž velmi rychlá a je pro ni těžké v této vysoké rychlosti řídit svoje tělo ve skocích.

Co bys poradila lidem, kteří chtějí s agility začít, jak nejlépe postupovat od štěněte a kolik času trávit tréninkem?

Poradila bych najít si dobrého trenéra, o kterém si toho co nejvíce zjistí, než ho navštíví. Je dobré začít štěně připravovat brzy, ale s citem a nepřetěžovat ho. V prvním roce života pes vůbec nemusí vidět překážky, základy je dobré dělat mimo parkur. Tréninkem bych doporučila trávit tolik času, aby to psovoda i psa bavilo a posouvalo je to dopředu.

Jaké jsou tvé plány do budoucna? Máš nějaký vysněný bod, kterého bys chtěla dosáhnout?

Do budoucna plánuji pokračovat v agility s holandskými ovčáky. Můj vysněný bod je startovat na mistrovství světa FCI. S Vigi jsme byly velice blízko, v roce 2017 jsme se kvalifikovaly jako náhradník. Každý rok je to ale těžší a těžší, vrcholovému agility vládnou border kolie a není snadné se jim s jiným plemenem vyrovnat, ale já to nevzdám.

A na závěr, jaké jé tvoje nejoblíbenější krmivo Brit, a co bys doporučila našim fanouškům?:)

My jedeme na Brit Care Dog Show Champion a jsme moc spokojení. Fanouškům bych doporučila na nic nečekat a vyrazit na nějaký trénink nebo procházku se svým parťákem.

img-5623.jpg

Související články

Jak psovi pomoci během horkých dní

Kdo by nemiloval léto? Dny plné slunce, dnů strávených u vody nebo teplé večery v parku či na terase. Jsou však dny, kdy je horko nesnesitelné jak pro nás, tak i pro naše čtyřnohé parťáky. Během těchto dní zkoušíme všechny způsoby, jak si od tepla...

Psí hrdinové v ČR i ve světě

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Jsou to naši nejvěrnější kamarádi, kteří by pro nás udělali, co nám na očích vidí. I mezi psy jsou navíc hrdinové, kteří zachraňují lidské životy nebo jim pomáhají se zvládáním každodenních...

9 věcí, které kočky milují!

Každý majitel kočky ví, že tato elegantní a na první pohled nezávislá zvířátka mají své jedinečné zvyky. Pokud chcete své kočce udělat radost, je dobré vědět, co opravdu miluje. Přinášíme vám devět nápadů na věci, které by v životě vaší kočky...

Nejlepší způsoby, jak oslavit narozeniny vašeho psa

Pravidelně slavíme narozeniny svých blízkých kamarádů nebo rodiny. Ale co náš čtyřnohý parťák? I narozeniny našich věrných psích kamarádů si zaslouží pořádnou oslavu! A pokud nevíte, kdy se váš pes narodil, můžete například oslavit den, kdy jste si...

Život s hluchým psem

Máte pocit, že vás váš pes ignoruje a neposlouchá na zavolání? Je možné, že se u něj rozvíjí problémy se sluchem. Přestože může být život s hluchým psem výzvou, neslyšící psi mohou žít normální život plný radosti. Je ale potřeba, abyste se naučili,...

Když vašeho psa trápí zažívání

Trápí vašeho pejska problémy se zažíváním? Nebojte se, nejste v tom sami! Zažívací a střevní potíže jsou jedněmi z nejčastějších důvodů návštěv ordinace veterináře. Nepříjemné symptomy jako průjem, zvracení nebo nadměrná plynatost mohou být způsobeny...

Jsou pro psa lepší granule, nebo konzervy?

Mokré, nebo suché krmivo? Většinu majitelů psů nejspíš ze všeho nejdříve napadne otázka, zda je lepší svého mazlíčka krmit granulemi, nebo dát přednost masovým konzervám. Zeptali jsme se proto Martina Kváše, našeho odborníka na výživu, kterému krmivu...