Udržujte svou kočku fyzicky i duševně fit. Pořiďte jí kočičí hlavolam

To, že kočky milují hru, ví snad každý. Jsou to ale také velmi chytří tvorové, a aby se nezačali nudit, potřebují zaměstnat nejen po fyzické, ale také po psychické stránce! Jak zabavit vaši kočku radí chovatelka thajských koček Jana Anastázie Kadlecová.  

Každá kočička potřebuje aktivitu, aby se nenudila a nezlobila. Když nemá k dispozici páníčka, mohou jej zastoupit interaktivní hračky,“ říká zkušená chovatelka Jana A. Kadlecová. 

Interaktivních hraček je více druhů. Stačí si vybrat!

První skupinu tvoří bludiště, překážky a hlavolamy, které jsou zaměřené na dovednosti při řešení problémů a pomáhají kočce vyvinout taktiku pro získávání potravy. V další skupině jsou pak olizovací podložky a zpomalovací krmítka, která zpomalují spotřebu potravy. A nakonec existují různé pamlskové míčky a reagující hračky, které nabízí kočce největší možnost fyzické aktivity, protože vyžadují, aby je honila a kutálela, a tím pádem imitovala lov. 

Kočičí hlavolamy pro chvíle nudy i společnou zábavu

Přestože kočky spoustu času proleží, ve zbytku času potřebují stimul, který je udržuje duševně i fyzicky fit, protože nuda u koček často spouští nežádoucí chování.

Pro kočku jsou ideální zejména takové hračky, které podpoří její hravost a zároveň stimulují také její lovecké instinkty. 

Zejména pro kočky žijící v bytě jsou tak vhodné kočičí hlavolamy. „Ty mohou být v jakékoli podobě a z nejrůznějšího materiálu. Principem je schování pamlsku nebo něčeho, co kočku v danou chvíli zajímá,“ vysvětluje Jana Anastázie Kadlecová. Kočka tak „loví“ pamlsky ukryté uvnitř a to ji může zabavit během doby, kdy nejste doma. „Nejlepší je ale kočku ke hře motivovat, asistovat jí a dodávat sebevědomí při hledání a zdolávání hlavolamu. Kromě toho, že kočičku zabavíte, bude se prohlubovat i váš vzájemný vztah,“ radí chovatelka z Fancy Diamonds. 

Na co si dát pozor při výběru hlavolamu 

Na trhu se objevují nejčastěji hlavolamy vyrobené ze dřeva, plastů a také textilií. Z pohledu profesionální chovatelky jsou nejhygieničtější a nejbezpečnější plastové hračky, které se dají snadno vyčistit a kočka je nemůže jednoduše zničit. Právě na bezpečnost a hygienickou stránku by dle Jany Anastázie Kadlecové měli majitelé koček při výběru vhodného hlavolamu dbát nejvíce. Za nevhodné materiály se považuje papír a látka, které kočka rychle zničí, rozkouše a může sežrat. U dřeva je rizikem ošetření nevhodným lakem. 

Trochu zruční majitelé by určitě zvládli vytvořit hračku například z ruliček od toaletního papíru, malých krabiček, kusu látky, ale z důvodu bezpečnosti bych moc nedoporučovala nechávat doma vyrobené hlavolamy s kočkou bez dozoru,“ dodává Kadlecová.

Související články

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Když je miluješ, není co řešit. Opravdu? Každý, pes i člověk, má nějaké nedostatky a ty menší je opravdu snadné tolerovat. Problém nastane ve chvíli, kdy vám zlozvyky vašeho čtyřnohého parťáka začnou přerůstat přes hlavu. Potýkáte se s věčným...

Běh se psem: ideální společná sportovní aktivita

Běhání. Pro některé životní vášeň, pro jiné zase věčné začátky. Ve dvou se to lépe táhne – to platí, i pokud jste běhu už propadli a nebo se k němu stále rozhoupáváte. Pokud máte doma aktivního psa, vezměte ho na běh s sebou a buďte si vzájemnou...

Ideální plemena pro aktivní pánečky

Milujete pohyb a nevydržíte chvíli v klidu? Pak byste si rozhodně neměli pořizovat psa, který s vámi tuto vášeň nebude sdílet. Znáte těchto 6 plemen, která vyžadují opravdu aktivní páníčky, kteří s nimi chtějí trávit společné chvíle?

Křeček: ideální první mazlíček pro vaše dítě

Existuje spousta důvodů, proč je křeček ideálním domácím mazlíčkem. Jsou malí, chytří a roztomilí, takže si je každé dítě zamiluje. Křečci jsou navíc poměrně nenároční domácí mazlíčci, a proto jsou také skvělou volbou jako první domácí mazlíček pro...

5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o...