Jak covid ovlivnil adopci a pořizování domácích zvířat?

Zajímavý trend, který přinesl segment s domácími mazlíčky. Oproti ostatním odvětvím, toto roste závratnou rychlostí. Proč je tomu tak? Společně se podíváme na nejnovější trendy v pořizování a adopci domácích mazlíčků a zda útulky a chovatelské stanice opravdu zejí prázdnotou. 

Mazlíček jako útěk od pandemické krize

Nuda, samota, stres a nezvykle dlouhý čas strávený doma. I to ovlivnilo fakt, že podle organizace Packaged Facts, která vede výzkumy trhu s domácími zvířaty, rapidně stoupl počet chovaných pejsků. Ten v roce 2020 vzrostl na 96 milionů. Pro srovnání je to o 10 milionů více než v předpandemickém roce 2019. U koček se počet zvýšil na 32 milionů a opět tam došlo k navýšení v porovnání s rokem 2019 o 2 miliony. Rok 2021 se nepyšní takovými čísly, ale pozitivní trend tam je stále patrný. 

Nejen nárůst počtu pejsků a koček v domácnostech je odrazem pandemické krize, ale také nejnovější průzkumy dokazují, že lidé své domácnosti obohatili o různé druhy rybiček, plazů, malých savců nebo ptáků. To dokazují i výsledky maloobchodu, kdy se zvýšil prodej krmiva pro tyto domácí společníky. 

Adopce v Česku

České chovatelské stanice a útulky tento trend potvrzují. Lidé si během dlouhé chvíle v pandemické krizi, kdy nikam nemohli, krátili čas pořízením domácích mazlíčků.

Většina z nich potvrzuje, že takový zájem, který za poslední rok zaznamenali, nečekali. Mnoho  z nich je nyní na polovině svých kapacit. Někteří potvrzují, že se zájem také zvýšil v době, kdy vládní nařízení povolovala venkovní vycházky pouze za účelem venčení psa.

Zástupci spolků uvádí, že nejčastěji měli a mají lidé zájem o štěňata, malé pejsky a fenky. Obávají se však toho, že až pomine boom home office a všechny opatření se rozvolní, situace nebude tak růžová a lidé začnou domácí mazlíčky do útulku a chovatelských stanic vracet. S velkým nárůstem počtu opuštěných zvířat bohužel však počítají všechny organizace. 

Větší zájem se projevil i v adopci domácích chlupáčů. V současné chvíli spolky vybírají adoptivní chovatele, kteří si berou mazlíčky na přechodnou dobu, opravdu pečlivě a svědomitě. Podle zástupců spolků podporující adopci má potenciální zájemce čtyři měsíce zkušební dobu, aby se s pejskem naučil fungovat. V této době také musí souhlasit s kontrolou, aby ochránci zjistili, jak se pejskovi v novém domově daří. 

Také jste během pandemie rozšířili svoji domácnost o dalšího člena?

Související články

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Když je miluješ, není co řešit. Opravdu? Každý, pes i člověk, má nějaké nedostatky a ty menší je opravdu snadné tolerovat. Problém nastane ve chvíli, kdy vám zlozvyky vašeho čtyřnohého parťáka začnou přerůstat přes hlavu. Potýkáte se s věčným...

Běh se psem: ideální společná sportovní aktivita

Běhání. Pro některé životní vášeň, pro jiné zase věčné začátky. Ve dvou se to lépe táhne – to platí, i pokud jste běhu už propadli a nebo se k němu stále rozhoupáváte. Pokud máte doma aktivního psa, vezměte ho na běh s sebou a buďte si vzájemnou...

Ideální plemena pro aktivní pánečky

Milujete pohyb a nevydržíte chvíli v klidu? Pak byste si rozhodně neměli pořizovat psa, který s vámi tuto vášeň nebude sdílet. Znáte těchto 6 plemen, která vyžadují opravdu aktivní páníčky, kteří s nimi chtějí trávit společné chvíle?

Křeček: ideální první mazlíček pro vaše dítě

Existuje spousta důvodů, proč je křeček ideálním domácím mazlíčkem. Jsou malí, chytří a roztomilí, takže si je každé dítě zamiluje. Křečci jsou navíc poměrně nenároční domácí mazlíčci, a proto jsou také skvělou volbou jako první domácí mazlíček pro...

5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o...