Jak covid ovlivnil adopci a pořizování domácích zvířat?

Zajímavý trend, který přinesl segment s domácími mazlíčky. Oproti ostatním odvětvím, toto roste závratnou rychlostí. Proč je tomu tak? Společně se podíváme na nejnovější trendy v pořizování a adopci domácích mazlíčků a zda útulky a chovatelské stanice opravdu zejí prázdnotou. 

Mazlíček jako útěk od pandemické krize

Nuda, samota, stres a nezvykle dlouhý čas strávený doma. I to ovlivnilo fakt, že podle organizace Packaged Facts, která vede výzkumy trhu s domácími zvířaty, rapidně stoupl počet chovaných pejsků. Ten v roce 2020 vzrostl na 96 milionů. Pro srovnání je to o 10 milionů více než v předpandemickém roce 2019. U koček se počet zvýšil na 32 milionů a opět tam došlo k navýšení v porovnání s rokem 2019 o 2 miliony. Rok 2021 se nepyšní takovými čísly, ale pozitivní trend tam je stále patrný. 

Nejen nárůst počtu pejsků a koček v domácnostech je odrazem pandemické krize, ale také nejnovější průzkumy dokazují, že lidé své domácnosti obohatili o různé druhy rybiček, plazů, malých savců nebo ptáků. To dokazují i výsledky maloobchodu, kdy se zvýšil prodej krmiva pro tyto domácí společníky. 

Adopce v Česku

České chovatelské stanice a útulky tento trend potvrzují. Lidé si během dlouhé chvíle v pandemické krizi, kdy nikam nemohli, krátili čas pořízením domácích mazlíčků.

Většina z nich potvrzuje, že takový zájem, který za poslední rok zaznamenali, nečekali. Mnoho  z nich je nyní na polovině svých kapacit. Někteří potvrzují, že se zájem také zvýšil v době, kdy vládní nařízení povolovala venkovní vycházky pouze za účelem venčení psa.

Zástupci spolků uvádí, že nejčastěji měli a mají lidé zájem o štěňata, malé pejsky a fenky. Obávají se však toho, že až pomine boom home office a všechny opatření se rozvolní, situace nebude tak růžová a lidé začnou domácí mazlíčky do útulku a chovatelských stanic vracet. S velkým nárůstem počtu opuštěných zvířat bohužel však počítají všechny organizace. 

Větší zájem se projevil i v adopci domácích chlupáčů. V současné chvíli spolky vybírají adoptivní chovatele, kteří si berou mazlíčky na přechodnou dobu, opravdu pečlivě a svědomitě. Podle zástupců spolků podporující adopci má potenciální zájemce čtyři měsíce zkušební dobu, aby se s pejskem naučil fungovat. V této době také musí souhlasit s kontrolou, aby ochránci zjistili, jak se pejskovi v novém domově daří. 

Také jste během pandemie rozšířili svoji domácnost o dalšího člena?

Související články

Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Pes z útulku: na co si dát pozor a na co se připravit

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si domů rádi přinesli nového čtyřnohého člena rodiny, možná vás napadla adopce jako jedna z možností. V českých útulcích je spousta pejsků, kteří touží po teple domova a jeden z nich je možná opravdu pro vás ten...

Srst může vypovídat o zdraví vaší kočky

Kočky jsou poměrně samostatná zvířata, a to zejména v péči o svůj zevnějšek. Zdravou kočku tak stačí jednou za čas vykartáčovat a máte hotovo. Lesklý a krásně vypadající kožíšek svědčí o pevném zdraví. Co ale dělat v případě, že má vaše kočka...

Ideální valentýnský den? Užijte si ho i se svým pejskem

Svatý Valentýn je svátkem lásky, ale i přátelství. To však neznamená, že se týká jen lidí. Oslavte svátek svatého Valentýna i se svým psím parťákem a oplaťte mu jeho bezpodmínečnou lásku a přátelství. Přinášíme vám několik tipů, jak si společný...

Životní fáze vaší kočky

Že má kočka 9 životů? Bohužel má jako každý jiný živý tvor život jen jeden, a i proto je kočkám potřeba věnovat tu nejlepší péči, aby po našem boku žily co nejdelší a nejspokojenější život. Při správné péči (a dávce štěstí) může s námi v domácnosti...

Psí srst vyžaduje v zimě speciální přístup

I v zimě potřebuje srst vašeho čtyřnohého parťáka péči. Jeho pokožka dostává vlivem chladného počasí totiž zabrat více než v letním období.  Čemu bychom tedy v péči o naše chlupáče měli věnovat zvýšenou pozornost? 

Nový rok? Nové výzvy pro všechny pejskaře

Od nového roku má spousta z nás velká očekávání. Leden se tak často nese v duchu vyhlížení změn k lepšímu a dávání si novoročních předsevzetí. Ta většinou zní opravdu hezky, ale u teorie to zpravidla končí. Co to zkusit tentokrát jinak? Novoroční...