Jak covid ovlivnil adopci a pořizování domácích zvířat?

Zajímavý trend, který přinesl segment s domácími mazlíčky. Oproti ostatním odvětvím, toto roste závratnou rychlostí. Proč je tomu tak? Společně se podíváme na nejnovější trendy v pořizování a adopci domácích mazlíčků a zda útulky a chovatelské stanice opravdu zejí prázdnotou. 

Mazlíček jako útěk od pandemické krize

Nuda, samota, stres a nezvykle dlouhý čas strávený doma. I to ovlivnilo fakt, že podle organizace Packaged Facts, která vede výzkumy trhu s domácími zvířaty, rapidně stoupl počet chovaných pejsků. Ten v roce 2020 vzrostl na 96 milionů. Pro srovnání je to o 10 milionů více než v předpandemickém roce 2019. U koček se počet zvýšil na 32 milionů a opět tam došlo k navýšení v porovnání s rokem 2019 o 2 miliony. Rok 2021 se nepyšní takovými čísly, ale pozitivní trend tam je stále patrný. 

Nejen nárůst počtu pejsků a koček v domácnostech je odrazem pandemické krize, ale také nejnovější průzkumy dokazují, že lidé své domácnosti obohatili o různé druhy rybiček, plazů, malých savců nebo ptáků. To dokazují i výsledky maloobchodu, kdy se zvýšil prodej krmiva pro tyto domácí společníky. 

Adopce v Česku

České chovatelské stanice a útulky tento trend potvrzují. Lidé si během dlouhé chvíle v pandemické krizi, kdy nikam nemohli, krátili čas pořízením domácích mazlíčků.

Většina z nich potvrzuje, že takový zájem, který za poslední rok zaznamenali, nečekali. Mnoho  z nich je nyní na polovině svých kapacit. Někteří potvrzují, že se zájem také zvýšil v době, kdy vládní nařízení povolovala venkovní vycházky pouze za účelem venčení psa.

Zástupci spolků uvádí, že nejčastěji měli a mají lidé zájem o štěňata, malé pejsky a fenky. Obávají se však toho, že až pomine boom home office a všechny opatření se rozvolní, situace nebude tak růžová a lidé začnou domácí mazlíčky do útulku a chovatelských stanic vracet. S velkým nárůstem počtu opuštěných zvířat bohužel však počítají všechny organizace. 

Větší zájem se projevil i v adopci domácích chlupáčů. V současné chvíli spolky vybírají adoptivní chovatele, kteří si berou mazlíčky na přechodnou dobu, opravdu pečlivě a svědomitě. Podle zástupců spolků podporující adopci má potenciální zájemce čtyři měsíce zkušební dobu, aby se s pejskem naučil fungovat. V této době také musí souhlasit s kontrolou, aby ochránci zjistili, jak se pejskovi v novém domově daří. 

Také jste během pandemie rozšířili svoji domácnost o dalšího člena?

Související články

Křeček: ideální první mazlíček pro vaše dítě

Existuje spousta důvodů, proč je křeček ideálním domácím mazlíčkem. Jsou malí, chytří a roztomilí, takže si je každé dítě zamiluje. Křečci jsou navíc poměrně nenároční domácí mazlíčci, a proto jsou také skvělou volbou jako první domácí mazlíček pro...

5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o...

Tipy a rady, jak na uchovnění kočky

Uvažujete, že se budete věnovat chovu koček? Každý, kdo chce, aby jeho kočka měla koťata, by ji měl nechat uchovnit. Jinak se stane tzv. množitelem. Na zásady uchovnění koček jsme se zeptali zkušené chovatelky mainských mývalích koček Dariny...

Hmyzí protein jako budoucnost výživy mazlíčků?

Psi jsou, stejně jako jiní domácí mazlíčci, masožravci. Živočišná bílkovina je proto základní složkou jejich stravy. Čím dál častěji se můžeme setkat se stravou, která se zcela nebo z části skládá z hmyzu. Je hmyzí protein vhodný pro naše mazlíčky?...

Jak správně krmit fretku?

Fretky se řadí mezi oblíbené domácí mazlíčky. Jsou inteligentní, hravé a dokáží si s člověkem vytvořit silné pouto. Pokud si vás toto pozoruhodné zvíře také získalo a uvažujete o tom, že si ji pořídíte, měli byste vědět, jak fretku správně krmit, aby...