Canicrossové akce v roce 2022

Nedávno jsme psali o plánovaných musherských závodech. Ani canicrossové události nezůstávají pozadu a nadšenci běhu se psem se letos rozhodně mají na co těšit.

Zima, nezima - milovníci běhu jsou svému sportu věrní celoročně, ať už běhají sami nebo spolu s čtyřnohým parťákem. Na první canicrossové události tohoto roku se tak můžete těšit už zanedlouho.

Začněme pohledem do zahraničí. Na přelomu dubna a května (28. 4.–1. 5. 2022) se uskuteční ve Francii Mistrovství světa v canicrossu. Události se zúčastní až na 800 závodníků a závodnic spolu s jejich čtyřnohými parťáky, kteří se utkají ve čtyřech disciplínách: canicross, štafeta, bike-jöring a koloběžka. Bude to opět velkolepá podívaná, navnadit se můžete videem níže.

Nyní už ale pojďme do tuzemska, kde stejně jako u psích spřežení a obecně psích sportů všeho druhu roste i obliba běhu se psem, tedy canicrossu a příbuzných sportů. A spolu s tím i soutěží v nich.

Jako otvírák sezóny nyní na konci ledna proběhne Leskros Chariťák, a to od 28. do 30. ledna 2022. Jde o benefiční akci, jejíž výtěžek z dobrovolného startovného jde na psí útulek U Šmudliny v Tachově. Výsledky si každý závodník měří sám a ty pak nahrává do společného systému. 

Beneficí seriál Leskros nekončí, ale naopak začíná. A vy se tak můžete těšit na čtyři další závody rozprostřené do celého roku: Leskros Březňák 12. 3. 2022 na Plzeňsku; Krušný etapák od 10. do 12. června 2022 v Krušných horách, kdy závodníky ve třech etapách čeká necelých 14 kilometrů; Leskros Botokros od 17. do 18. září 2022 v Benešově u Prahy, kdy canicrossu bude věnována neděle; Leskros Sady 22. 10. 2022 v Nebílovských sadách.

S obdobnou myšlenkou “změřit síly odkudkoliv” přichází i Běhej se psem virtuálně. Můžete vyzkoušet víc kategorií a zjistit tak, která vám a vašemu pejskovi sedí nejlépe a té se pak věnovat po zbytek roku, jak sami komentují myšlenku akce její pořadatelé. Akce (se) poběží od 19. do 27. února 2022.

Z menších amatérských závodů, které otevírají letošní sezónu zmiňme například Kouřimský kopeček. Ten se uskuteční, jak název napovídá, v Kouřimi na konci února (26. 2. 2022).

Chcete-li si vyzkoušet terénní běh mezi úzkými skalními útvary, doporučujeme si nenechat ujít akci Český kros - Labské pískovce 3. dubna 2022. Obdobné terénní závody jsou pak i v létě v srdci České Kanady, Kunžaku (3. 7. 2022).

Běhej se psem vedle tohoto zimního individuálního rozběhu má pro letošek ještě jednu novinku, a to kalendář všech zajímavých psích závodů včetně těch lokálních. V termínovce najdete i akce, které nejsou čistě canicrossové jako biatlon, překážkové závody a další. Za nás ale rozhodně palec nahoru.

Mezi hlavní události roku se bezpochyby řadí závody Doc Epic Race, které proběhnou od 27. do 29. května 2022. Jde o canicrossový etapák v Jizerských horách. Dog Epic Race tak předchází Krušnému etapáku, který je o měsíc později v dalším z krásných českých pohoří. Milovníci horských běhů tak budou v květnu a červnu mít canicrossové žně.

Na závěr zmiňme jednu zajímavost ze světa canicrossových závodů – Mistrovství ČR v canicrossu pro české strakaté psy. To proběhne v rámci závodů s názvem Jöringový trhák 28. 10. 2022 ve Staré Boleslavi. Máte-li doma českého strakatého psa a rádi s ním běháte, určitě byste měli mít tuto událost v merku. 

Text určitě není vyčerpávající a spousta canicrossových závodů tu nezazněla, stejně jako těch, které jsou na pomezí jako překážkové běhy, kde za zmínku patří akce Živého Sokolovska Dirty Dog Challenge a další., kterým se pověnujeme zase někdy příště v samostatném článku.

Související články

Křeček: ideální první mazlíček pro vaše dítě

Existuje spousta důvodů, proč je křeček ideálním domácím mazlíčkem. Jsou malí, chytří a roztomilí, takže si je každé dítě zamiluje. Křečci jsou navíc poměrně nenároční domácí mazlíčci, a proto jsou také skvělou volbou jako první domácí mazlíček pro...

5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o...

Tipy a rady, jak na uchovnění kočky

Uvažujete, že se budete věnovat chovu koček? Každý, kdo chce, aby jeho kočka měla koťata, by ji měl nechat uchovnit. Jinak se stane tzv. množitelem. Na zásady uchovnění koček jsme se zeptali zkušené chovatelky mainských mývalích koček Dariny...

Hmyzí protein jako budoucnost výživy mazlíčků?

Psi jsou, stejně jako jiní domácí mazlíčci, masožravci. Živočišná bílkovina je proto základní složkou jejich stravy. Čím dál častěji se můžeme setkat se stravou, která se zcela nebo z části skládá z hmyzu. Je hmyzí protein vhodný pro naše mazlíčky?...

Jak správně krmit fretku?

Fretky se řadí mezi oblíbené domácí mazlíčky. Jsou inteligentní, hravé a dokáží si s člověkem vytvořit silné pouto. Pokud si vás toto pozoruhodné zvíře také získalo a uvažujete o tom, že si ji pořídíte, měli byste vědět, jak fretku správně krmit, aby...