Canicrossové akce v roce 2022

Nedávno jsme psali o plánovaných musherských závodech. Ani canicrossové události nezůstávají pozadu a nadšenci běhu se psem se letos rozhodně mají na co těšit.

Zima, nezima - milovníci běhu jsou svému sportu věrní celoročně, ať už běhají sami nebo spolu s čtyřnohým parťákem. Na první canicrossové události tohoto roku se tak můžete těšit už zanedlouho.

Začněme pohledem do zahraničí. Na přelomu dubna a května (28. 4.–1. 5. 2022) se uskuteční ve Francii Mistrovství světa v canicrossu. Události se zúčastní až na 800 závodníků a závodnic spolu s jejich čtyřnohými parťáky, kteří se utkají ve čtyřech disciplínách: canicross, štafeta, bike-jöring a koloběžka. Bude to opět velkolepá podívaná, navnadit se můžete videem níže.

Nyní už ale pojďme do tuzemska, kde stejně jako u psích spřežení a obecně psích sportů všeho druhu roste i obliba běhu se psem, tedy canicrossu a příbuzných sportů. A spolu s tím i soutěží v nich.

Jako otvírák sezóny nyní na konci ledna proběhne Leskros Chariťák, a to od 28. do 30. ledna 2022. Jde o benefiční akci, jejíž výtěžek z dobrovolného startovného jde na psí útulek U Šmudliny v Tachově. Výsledky si každý závodník měří sám a ty pak nahrává do společného systému. 

Beneficí seriál Leskros nekončí, ale naopak začíná. A vy se tak můžete těšit na čtyři další závody rozprostřené do celého roku: Leskros Březňák 12. 3. 2022 na Plzeňsku; Krušný etapák od 10. do 12. června 2022 v Krušných horách, kdy závodníky ve třech etapách čeká necelých 14 kilometrů; Leskros Botokros od 17. do 18. září 2022 v Benešově u Prahy, kdy canicrossu bude věnována neděle; Leskros Sady 22. 10. 2022 v Nebílovských sadách.

S obdobnou myšlenkou “změřit síly odkudkoliv” přichází i Běhej se psem virtuálně. Můžete vyzkoušet víc kategorií a zjistit tak, která vám a vašemu pejskovi sedí nejlépe a té se pak věnovat po zbytek roku, jak sami komentují myšlenku akce její pořadatelé. Akce (se) poběží od 19. do 27. února 2022.

Z menších amatérských závodů, které otevírají letošní sezónu zmiňme například Kouřimský kopeček. Ten se uskuteční, jak název napovídá, v Kouřimi na konci února (26. 2. 2022).

Chcete-li si vyzkoušet terénní běh mezi úzkými skalními útvary, doporučujeme si nenechat ujít akci Český kros - Labské pískovce 3. dubna 2022. Obdobné terénní závody jsou pak i v létě v srdci České Kanady, Kunžaku (3. 7. 2022).

Běhej se psem vedle tohoto zimního individuálního rozběhu má pro letošek ještě jednu novinku, a to kalendář všech zajímavých psích závodů včetně těch lokálních. V termínovce najdete i akce, které nejsou čistě canicrossové jako biatlon, překážkové závody a další. Za nás ale rozhodně palec nahoru.

Mezi hlavní události roku se bezpochyby řadí závody Doc Epic Race, které proběhnou od 27. do 29. května 2022. Jde o canicrossový etapák v Jizerských horách. Dog Epic Race tak předchází Krušnému etapáku, který je o měsíc později v dalším z krásných českých pohoří. Milovníci horských běhů tak budou v květnu a červnu mít canicrossové žně.

Na závěr zmiňme jednu zajímavost ze světa canicrossových závodů – Mistrovství ČR v canicrossu pro české strakaté psy. To proběhne v rámci závodů s názvem Jöringový trhák 28. 10. 2022 ve Staré Boleslavi. Máte-li doma českého strakatého psa a rádi s ním běháte, určitě byste měli mít tuto událost v merku. 

Text určitě není vyčerpávající a spousta canicrossových závodů tu nezazněla, stejně jako těch, které jsou na pomezí jako překážkové běhy, kde za zmínku patří akce Živého Sokolovska Dirty Dog Challenge a další., kterým se pověnujeme zase někdy příště v samostatném článku.

Související články

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Když je miluješ, není co řešit. Opravdu? Každý, pes i člověk, má nějaké nedostatky a ty menší je opravdu snadné tolerovat. Problém nastane ve chvíli, kdy vám zlozvyky vašeho čtyřnohého parťáka začnou přerůstat přes hlavu. Potýkáte se s věčným...

Běh se psem: ideální společná sportovní aktivita

Běhání. Pro některé životní vášeň, pro jiné zase věčné začátky. Ve dvou se to lépe táhne – to platí, i pokud jste běhu už propadli a nebo se k němu stále rozhoupáváte. Pokud máte doma aktivního psa, vezměte ho na běh s sebou a buďte si vzájemnou...

Ideální plemena pro aktivní pánečky

Milujete pohyb a nevydržíte chvíli v klidu? Pak byste si rozhodně neměli pořizovat psa, který s vámi tuto vášeň nebude sdílet. Znáte těchto 6 plemen, která vyžadují opravdu aktivní páníčky, kteří s nimi chtějí trávit společné chvíle?

Křeček: ideální první mazlíček pro vaše dítě

Existuje spousta důvodů, proč je křeček ideálním domácím mazlíčkem. Jsou malí, chytří a roztomilí, takže si je každé dítě zamiluje. Křečci jsou navíc poměrně nenároční domácí mazlíčci, a proto jsou také skvělou volbou jako první domácí mazlíček pro...

5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o...