O trendech ve výcviku psů s Terezou Vajner

Už jsme si zvykli, že pes ve veřejném prostoru není žádnou raritou. Zkušenost s psím chlupáčem na pracovišti, v parku, kavárně a podobně má asi každý. Proto by měl mít majitel psa vždy na mysli výchovu a výcvik svého mazlíka. Pojďme se podívat na osvědčené postupy a nové trendy ve výcviku se sportovní kynoložkou Terezou Vajner.  

Samozřejmě je třeba nejprve promyslet ambice, které s pejskem majitel má. Ne každý páníček se chce se svým chlupáčem věnovat sportovní kynologii. Základním výcvikem by ale měl projít každý pejsek. Ptali jsme se Terezy Vajner, jaké jsou tedy nové fígle jak dostat psa pod kontrolu bez ohledu na oblast tréninku?

Můžeme mluvit ve výcviku psů o nových trendech? 

Nemyslím si, že se objevila v poslední době nějaká nová průkopnická metoda. To, co se potvrdilo už ve dvacátém století, funguje dodnes. Konkrétně mám na mysli behaviorismus a metodiku tréninku pozitivním posilováním. Nevím, jestli v této souvislosti mluvit úplně o trendech, ale je pravdou, že tento přístup pozitivního posilování teď prorůstá do všech oblastí výcviku. Například v obedience si myslím, že se jde touto cestou už opravdu dlouho, ale třeba ve sportovní kynologii se s pozitivním posilováním začíná teprve v posledních pár letech.

Jaké změny vidíte v české kynologii?

V české kynologii se čím dál víc trénuje tak, aby si pes na věci přišel sám a osvojil si je na dobrovolné bázi. Dělá se to proto, aby si pejsek vše lépe zapamatoval. Mám pocit, že slovo trest začíná být v současném kynologickém slovníku tabu. Používá se spíše spojení negativní posilování. Já mám ale za to, že správně použitý a načasovaný trest nám opravdu může hodně pomoci. Například pro mého mladého psa je trest to, že si ho nevšímám. Co vidím jako důležité, a v tom je právě ta změna, je po trestu psa utvrdit v konkrétním chování, které jsme po něm vyžadovali, právě pochvalou, pamlsekem nebo hraním s hračkou.tedy pozitivním posilováním. 

Jak výcvik psů ovlivnily moderní technologie?

Připadá mi, že technologické vychytávky spíše fungují jako taká berlička nebo záchrana, když pes není dobře vycvičen a není úplně pod kontrolou. GPS lokátory nebo výcvikové obojky jsou samozřejmě nástroje, které se dají využít i při výcviku, ale spíše kolem sebe vidím, že je lidé používají, aby získali větší jistotu na procházkách, když pes nemá dokonalé přivolání. 

Teď asi odbočím od technologických zázraků, ale já stále za nejužitečnější vychytávku považuji klikr. Ačkoli už je masově rozšířen a není to tedy žádná žhavá novinka, myslím, že nic lepšího se zatím neobjevilo. Od páníčka správně načasovaný klik také vyžaduje cvik. Doporučuje se spojit kliknutí s něčím příjemným, pamlskem nebo pochvalou. Jde o stejný princip naučeného podmiňování jako u Pavlovova reflexu, kdy kliknutí nahrazuje odměnu, která je obvykle ve formě pamlsku nebo pochvaly.  To, co je úžasné, je, že se dá trénovat i na dálku, že pes vidí, kdy klikáte. Můžete tím třeba rozfázovat i složitější triky. Já v tom vidí stále velký potenciál.

Jak proměnila výcvik psů pandemie onemocnění covid-19? 

Všímám si, že o online tréninky je na sociálních sítích stále velký zájem a neupadá. Já osobně s tím zkušenost nemám, nikdy jsem se žádného nezúčastnila a ani neplánuji, že bych něco takého vytvořila. Jsem k tomu trochu skeptická a nevěřím, že to může stoprocentně nahradit klasický výcvik. Mám pocit, že z logiky věci musí být vše připraveno velmi všeobecně a vy si nikdy nemůžete být jisti jako trenér, jak si to konkrétní pes přebere a co vymyslí. Já vždy ke každému přistupuji individuálně a jsem přesvědčena, že je nutné socializovat psa od štěněte, a to také online úplně nefunguje.  

Související články

Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Pes z útulku: na co si dát pozor a na co se připravit

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si domů rádi přinesli nového čtyřnohého člena rodiny, možná vás napadla adopce jako jedna z možností. V českých útulcích je spousta pejsků, kteří touží po teple domova a jeden z nich je možná opravdu pro vás ten...

Srst může vypovídat o zdraví vaší kočky

Kočky jsou poměrně samostatná zvířata, a to zejména v péči o svůj zevnějšek. Zdravou kočku tak stačí jednou za čas vykartáčovat a máte hotovo. Lesklý a krásně vypadající kožíšek svědčí o pevném zdraví. Co ale dělat v případě, že má vaše kočka...

Ideální valentýnský den? Užijte si ho i se svým pejskem

Svatý Valentýn je svátkem lásky, ale i přátelství. To však neznamená, že se týká jen lidí. Oslavte svátek svatého Valentýna i se svým psím parťákem a oplaťte mu jeho bezpodmínečnou lásku a přátelství. Přinášíme vám několik tipů, jak si společný...

Životní fáze vaší kočky

Že má kočka 9 životů? Bohužel má jako každý jiný živý tvor život jen jeden, a i proto je kočkám potřeba věnovat tu nejlepší péči, aby po našem boku žily co nejdelší a nejspokojenější život. Při správné péči (a dávce štěstí) může s námi v domácnosti...

Psí srst vyžaduje v zimě speciální přístup

I v zimě potřebuje srst vašeho čtyřnohého parťáka péči. Jeho pokožka dostává vlivem chladného počasí totiž zabrat více než v letním období.  Čemu bychom tedy v péči o naše chlupáče měli věnovat zvýšenou pozornost? 

Nový rok? Nové výzvy pro všechny pejskaře

Od nového roku má spousta z nás velká očekávání. Leden se tak často nese v duchu vyhlížení změn k lepšímu a dávání si novoročních předsevzetí. Ta většinou zní opravdu hezky, ale u teorie to zpravidla končí. Co to zkusit tentokrát jinak? Novoroční...