O trendech ve výcviku psů s Terezou Vajner

Už jsme si zvykli, že pes ve veřejném prostoru není žádnou raritou. Zkušenost s psím chlupáčem na pracovišti, v parku, kavárně a podobně má asi každý. Proto by měl mít majitel psa vždy na mysli výchovu a výcvik svého mazlíka. Pojďme se podívat na osvědčené postupy a nové trendy ve výcviku se sportovní kynoložkou Terezou Vajner.  

Samozřejmě je třeba nejprve promyslet ambice, které s pejskem majitel má. Ne každý páníček se chce se svým chlupáčem věnovat sportovní kynologii. Základním výcvikem by ale měl projít každý pejsek. Ptali jsme se Terezy Vajner, jaké jsou tedy nové fígle jak dostat psa pod kontrolu bez ohledu na oblast tréninku?

Můžeme mluvit ve výcviku psů o nových trendech? 

Nemyslím si, že se objevila v poslední době nějaká nová průkopnická metoda. To, co se potvrdilo už ve dvacátém století, funguje dodnes. Konkrétně mám na mysli behaviorismus a metodiku tréninku pozitivním posilováním. Nevím, jestli v této souvislosti mluvit úplně o trendech, ale je pravdou, že tento přístup pozitivního posilování teď prorůstá do všech oblastí výcviku. Například v obedience si myslím, že se jde touto cestou už opravdu dlouho, ale třeba ve sportovní kynologii se s pozitivním posilováním začíná teprve v posledních pár letech.

Jaké změny vidíte v české kynologii?

V české kynologii se čím dál víc trénuje tak, aby si pes na věci přišel sám a osvojil si je na dobrovolné bázi. Dělá se to proto, aby si pejsek vše lépe zapamatoval. Mám pocit, že slovo trest začíná být v současném kynologickém slovníku tabu. Používá se spíše spojení negativní posilování. Já mám ale za to, že správně použitý a načasovaný trest nám opravdu může hodně pomoci. Například pro mého mladého psa je trest to, že si ho nevšímám. Co vidím jako důležité, a v tom je právě ta změna, je po trestu psa utvrdit v konkrétním chování, které jsme po něm vyžadovali, právě pochvalou, pamlsekem nebo hraním s hračkou.tedy pozitivním posilováním. 

Jak výcvik psů ovlivnily moderní technologie?

Připadá mi, že technologické vychytávky spíše fungují jako taká berlička nebo záchrana, když pes není dobře vycvičen a není úplně pod kontrolou. GPS lokátory nebo výcvikové obojky jsou samozřejmě nástroje, které se dají využít i při výcviku, ale spíše kolem sebe vidím, že je lidé používají, aby získali větší jistotu na procházkách, když pes nemá dokonalé přivolání. 

Teď asi odbočím od technologických zázraků, ale já stále za nejužitečnější vychytávku považuji klikr. Ačkoli už je masově rozšířen a není to tedy žádná žhavá novinka, myslím, že nic lepšího se zatím neobjevilo. Od páníčka správně načasovaný klik také vyžaduje cvik. Doporučuje se spojit kliknutí s něčím příjemným, pamlskem nebo pochvalou. Jde o stejný princip naučeného podmiňování jako u Pavlovova reflexu, kdy kliknutí nahrazuje odměnu, která je obvykle ve formě pamlsku nebo pochvaly.  To, co je úžasné, je, že se dá trénovat i na dálku, že pes vidí, kdy klikáte. Můžete tím třeba rozfázovat i složitější triky. Já v tom vidí stále velký potenciál.

Jak proměnila výcvik psů pandemie onemocnění covid-19? 

Všímám si, že o online tréninky je na sociálních sítích stále velký zájem a neupadá. Já osobně s tím zkušenost nemám, nikdy jsem se žádného nezúčastnila a ani neplánuji, že bych něco takého vytvořila. Jsem k tomu trochu skeptická a nevěřím, že to může stoprocentně nahradit klasický výcvik. Mám pocit, že z logiky věci musí být vše připraveno velmi všeobecně a vy si nikdy nemůžete být jisti jako trenér, jak si to konkrétní pes přebere a co vymyslí. Já vždy ke každému přistupuji individuálně a jsem přesvědčena, že je nutné socializovat psa od štěněte, a to také online úplně nefunguje.  

Související články

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Když je miluješ, není co řešit. Opravdu? Každý, pes i člověk, má nějaké nedostatky a ty menší je opravdu snadné tolerovat. Problém nastane ve chvíli, kdy vám zlozvyky vašeho čtyřnohého parťáka začnou přerůstat přes hlavu. Potýkáte se s věčným...

Běh se psem: ideální společná sportovní aktivita

Běhání. Pro některé životní vášeň, pro jiné zase věčné začátky. Ve dvou se to lépe táhne – to platí, i pokud jste běhu už propadli a nebo se k němu stále rozhoupáváte. Pokud máte doma aktivního psa, vezměte ho na běh s sebou a buďte si vzájemnou...

Ideální plemena pro aktivní pánečky

Milujete pohyb a nevydržíte chvíli v klidu? Pak byste si rozhodně neměli pořizovat psa, který s vámi tuto vášeň nebude sdílet. Znáte těchto 6 plemen, která vyžadují opravdu aktivní páníčky, kteří s nimi chtějí trávit společné chvíle?

Křeček: ideální první mazlíček pro vaše dítě

Existuje spousta důvodů, proč je křeček ideálním domácím mazlíčkem. Jsou malí, chytří a roztomilí, takže si je každé dítě zamiluje. Křečci jsou navíc poměrně nenároční domácí mazlíčci, a proto jsou také skvělou volbou jako první domácí mazlíček pro...

5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o...