Jak se připravit se psem na ski radí Katarina Vigodová (1. díl)

Zima se předvádí v celé své kráse. A milovníci zimních sportů vyráží na hory. A mnohdy je doprovází i jejich čtyřnozí přátelé. Na oblibě získal především skialpinismus. Psí chlupáče mnohem častěji potkáte už i na běžkařských trasách. Jak se správně připravit, než na lyže s pejskem vyrazíte, jsme se ptali Katariny Vigodové, slovenské musherky, která se usadila v české kotlině. Ta radí, aby majitelé nepřeceňovali své schopnosti.

Co byste poradila někomu, kdo se chystá s pejskem na ski poprvé? 

Určite je fajn mať bežkovanie, prípadne ski-alp už vyskúšané a vedieť do čoho idem, aby sme sa mohli sústrediť na zážitok so psom a nie sa sústrediť na prežitie. Tréning na nečisto alebo opatrnejší začiatok je určite fajn. Je vhodné si vybrať trať podľa svojich schopností a prispôsobiť tomu profil a náročnosť. 

Předpokládám, že klasické vodítko nestačí. Jakou výbavu si pořídit?

Na skijoring je fajn mať skateove bežky a sedák, ktorý neobmedzuje pri pohybe. A dlhé bunjee lano, aby bola vzdialnosť medzi koncom lyží a zadnými packami psa dostatočná. Väčšinou stačí klasické 2,8 metrov dlhé bunjee lano, ktoré sa používa aj na kolobežku alebo bikejing. Samozrejmosťou je vhodný postroj pre psa. Ideálne dlhý cez celé záda.

 

Co by majitel pro pejska neměl určitě zapomenout sbalit?

Netreba zabúdať na nepredvídateľnosť počasia, mať zbalenú teplú vrstvu pre seba aj obleček pre psa. V kapse by sme mali mať botičky pre psa, to je alfa a omega. Či už ideme 5 kilometrov dlhý okruh na bežkách alebo celodenný výlet. Kvalita snehu, nečakané zranenie, odrenie nás vždy môže prekvapiť. A je dobré byť pripravený a mat sebou botičky na všetky 4, ktoré nás pri zranení zachránia a pri tvrdom, zrmznutom snehu nám pomôžu sa zraneniu vyhnúť. 

Zmiňujete zranění tlapek od sněhu. Co když se pejsek řízne o hranu lyže?

Na dlhšie výlety je fajn mať sebou menšiu lekárničku. Minimálne je fajn mať sebou coban – elastický obvez ktorý dokáže zastaviť krvácanie v prípade, že sa nám pes aj pri všetkej opatrnosti poreže o hranu skialpov. 

Je potřeba upravit pro pejska výživu před, během a po zátěži? Příp. jak?

Je to tréning prípadne výlet ako každý iný, takže sa riadiť tým ako sme zvyknutý kŕmiť pri tréningoch a výletoch. Nepodceniť napájanie a na dlhšie výlety určite pribaliť svačinu. Ideálne takú, ktorá ma malý objem, ale vysokú energetickú hodnotu. S plným bruchom sa nám všetkym horšie behá. 

Katko, moc děkujeme za dnešní úvod do přípravy, jak se psem na ski. Příště budeme pokračovat tím, jak se s psím chlupáčem na ski pohybovat prakticky.

Související články

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Když je miluješ, není co řešit. Opravdu? Každý, pes i člověk, má nějaké nedostatky a ty menší je opravdu snadné tolerovat. Problém nastane ve chvíli, kdy vám zlozvyky vašeho čtyřnohého parťáka začnou přerůstat přes hlavu. Potýkáte se s věčným...

Běh se psem: ideální společná sportovní aktivita

Běhání. Pro některé životní vášeň, pro jiné zase věčné začátky. Ve dvou se to lépe táhne – to platí, i pokud jste běhu už propadli a nebo se k němu stále rozhoupáváte. Pokud máte doma aktivního psa, vezměte ho na běh s sebou a buďte si vzájemnou...

Ideální plemena pro aktivní pánečky

Milujete pohyb a nevydržíte chvíli v klidu? Pak byste si rozhodně neměli pořizovat psa, který s vámi tuto vášeň nebude sdílet. Znáte těchto 6 plemen, která vyžadují opravdu aktivní páníčky, kteří s nimi chtějí trávit společné chvíle?

Křeček: ideální první mazlíček pro vaše dítě

Existuje spousta důvodů, proč je křeček ideálním domácím mazlíčkem. Jsou malí, chytří a roztomilí, takže si je každé dítě zamiluje. Křečci jsou navíc poměrně nenároční domácí mazlíčci, a proto jsou také skvělou volbou jako první domácí mazlíček pro...

5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o...