Čekáme dítě, co na to pes?

Váš nejmilovanější a nejdůležitější člen rodiny bude mít brzy konkurenta. Jak to vezme? Bude ho mít rád? Nepokusí se ho kousnout? Co když to psychicky nezvládne? Anebo vy? 

S příchodem nového člena rodiny se nám obvykle honí hlavou spousta otázek a obav. Jak si bude náš chlupatý miláček rozumět s tím nově narozeným, může zcela jistě patřit mezi ně. Je však dobré vědět, že většina našich strachů obvykle zůstane jen v naší hlavě a nikdy se nezhmotní. Pokud se však přece jen chcete poučit předem, přečtěte si pár dobrých rad, které jsme pro vás připravili. 

Na začátek je důležité říct, že pokud váš pes není vůbec zvyklý na děti, bylo by dobré ho před setkáním s miminkem s nějakými seznámit. Nejlépe v tomto případě funguje neutrální půda – tedy někde venku nebo na třeba návštěvě. Po tomto prvním ‚‚zasvěcení‘‘ je dalším vhodným krokem pozvat si přátelé s dětmi domů. Pes se tak potká s dětmi, ale zároveň to už bude v jeho domácím prostředí, jeho teritoriu. 

Nejdůležitější je pak příprava pachů. Když nastane den D a váš dlouho očekávaný potomek přijde na svět, nechte si od rodiny přivézt oblečení pro mimčo a látkové pleny. Miminko oblečte do připraveného oblečení a pleny použijte při kojení, utírání pusy nebo jen pro přikrytí. Oblečení a látkové pleny pošlete po členovi rodiny domů a dejte je psovi očichat. Klidně dejte oblečení do jeho pelechu, ať s nimi spí. Pokud se vám to podaří, pošlete oblečení domů každý den po dobu pobytu v nemocnici. “Emoce u psa velice fungují přes čich, a tak když vidíme, jak na plenku pes vrčí, můžeme se podle toho včas zařídit”, říká zvířecí psycholog MVDr. Alexander Skácel. 

Seznamte psa s dítětem (opět) na neutrální půdě. Když přijedete s miminkem domů, počkejte venku s miminkem ve vajíčku a pošlete partnera pro psa. Přivítejte psa a pak rukou pohlaďte miminko a dejte psovi svou ruku očichat. Nechte pejska, aby si očichal vaše dítě. Dejte tomu pár minut a pak se společně vydejte domů. Důležité je, abyste se vyvarovali přílišného vyvolávání pozornosti, např. „hele, co to je“ nebo „je tam miminko?“ atp. K psovi se chovejte, jako by miminko v domácnosti bylo odjakživa, stejně tak, jako je to v rodině s více psy. 

Nakonec vás moc prosíme o neustálou obezřetnost, protože pes je zvíře a dítě je někdy necitlivé. Nenechávejte své dítě s žádným mazlíčkem v místnosti o samotě.

Související články

Čerstvé maso a jiné trendy ve stravě pejsků

Čerstvé maso, využití hmyzí bílkoviny nebo udržitelnost pet food. To jsou nové trendy ve výživě pejsků. Díky přidání čerstvého masa do krmiva se jídlo pro pejsky stává chutnějším a voňavějším, ale hlavně se pejskům lehce tráví. 

Závody psích spřežení v roce 2022

Rok 2022 bude co se týče zimních musherských akcí nabitý! Pokud jste stejnými fandy tohoto sportu jako my, připravte si diáře, ať vám neunikne žádná z nadcházejících akcí. Na co se v novém roce ve světě mushingu můžeme těšit?  

Psi slavných osobností

Pes je nejlepší přítel člověka. A nejlepšího přítele potřebují jak obyčejní lidé, tak i slavné osobnosti a celebrity. Jedním z ‚‚nejslavnějších‘‘ chlupáčů současnosti je Pan Úžasný – špic patřící Paris Hiltonové. Jací jsou další pejsci slavných...

Čím potěšit kočičí duši o Vánocích

Kočka je strážkyně domácího krbu, pojďme ji za to o Vánocích odměnit nejen naší intenzivní společností, pozorností a láskou, ale také nějakým dárkem. Jako první se nabízí sáhnout po něčem na přilepšenou. Tím určitě žádného kočičího parťáka neurazíte....

Užitečné tipy na dárky pro psy

Vánoce jsou časem, kdy se rodina sejde a tráví čas spolu, a to ocení jak její dvounozí, tak čtyřnozí členové. Ale bez dárků by to přece jen nebylo úplně ono, a proto přinášíme několik originálních tipů. Psí dušičku samozřejmě potěšíte něčím na zub....

Pamlsky a hračky pro hlodavé zuby

Jestli už máte nakoupené dárky pod stromeček pro vaše nejbližší, je čas nachystat překvapení i pro hlodavé parťáky. Sdílíme několik tipů, čím jim rozsvítit očka radostí. Něco na zub je klasikou, která potěší bez ohledu na druh hlodavce, kterého doma...

3 tipy, jak připravit venkovní kočku na zimu

Vánoce jsou za dveřmi a s nimi už tradičně přichází tuhá zima a sníh. Pro naše mazlíčky je to velká změna. Tu pocítí i kočky, které nežijí v domácnosti, ale tráví většinu času venku. Jak je na toto náročné období připravit?