Čekáme dítě, co na to pes?

Váš nejmilovanější a nejdůležitější člen rodiny bude mít brzy konkurenta. Jak to vezme? Bude ho mít rád? Nepokusí se ho kousnout? Co když to psychicky nezvládne? Anebo vy? 

S příchodem nového člena rodiny se nám obvykle honí hlavou spousta otázek a obav. Jak si bude náš chlupatý miláček rozumět s tím nově narozeným, může zcela jistě patřit mezi ně. Je však dobré vědět, že většina našich strachů obvykle zůstane jen v naší hlavě a nikdy se nezhmotní. Pokud se však přece jen chcete poučit předem, přečtěte si pár dobrých rad, které jsme pro vás připravili. 

Na začátek je důležité říct, že pokud váš pes není vůbec zvyklý na děti, bylo by dobré ho před setkáním s miminkem s nějakými seznámit. Nejlépe v tomto případě funguje neutrální půda – tedy někde venku nebo na třeba návštěvě. Po tomto prvním ‚‚zasvěcení‘‘ je dalším vhodným krokem pozvat si přátelé s dětmi domů. Pes se tak potká s dětmi, ale zároveň to už bude v jeho domácím prostředí, jeho teritoriu. 

Nejdůležitější je pak příprava pachů. Když nastane den D a váš dlouho očekávaný potomek přijde na svět, nechte si od rodiny přivézt oblečení pro mimčo a látkové pleny. Miminko oblečte do připraveného oblečení a pleny použijte při kojení, utírání pusy nebo jen pro přikrytí. Oblečení a látkové pleny pošlete po členovi rodiny domů a dejte je psovi očichat. Klidně dejte oblečení do jeho pelechu, ať s nimi spí. Pokud se vám to podaří, pošlete oblečení domů každý den po dobu pobytu v nemocnici. “Emoce u psa velice fungují přes čich, a tak když vidíme, jak na plenku pes vrčí, můžeme se podle toho včas zařídit”, říká zvířecí psycholog MVDr. Alexander Skácel. 

Seznamte psa s dítětem (opět) na neutrální půdě. Když přijedete s miminkem domů, počkejte venku s miminkem ve vajíčku a pošlete partnera pro psa. Přivítejte psa a pak rukou pohlaďte miminko a dejte psovi svou ruku očichat. Nechte pejska, aby si očichal vaše dítě. Dejte tomu pár minut a pak se společně vydejte domů. Důležité je, abyste se vyvarovali přílišného vyvolávání pozornosti, např. „hele, co to je“ nebo „je tam miminko?“ atp. K psovi se chovejte, jako by miminko v domácnosti bylo odjakživa, stejně tak, jako je to v rodině s více psy. 

Nakonec vás moc prosíme o neustálou obezřetnost, protože pes je zvíře a dítě je někdy necitlivé. Nenechávejte své dítě s žádným mazlíčkem v místnosti o samotě.

Související články

Autem se psem? Pohodlně a bezpečně!

Čtyřnohý kamarád je pro mnohé z nás nedílnou součástí rodiny, a proto bychom ho chtěli mít po svém boku i během svých dobrodružství, výletů a dovolených.  Možností, jak cestovat, je celá řada. Auto je často nejpohodlnější a velmi praktická...

I psí mozek stárne: život se psem seniorem

Stáří se nevyhne nikomu, a bohužel ani našim čtyřnohým mazlíčkům. Čas strávený s vaším mazlíčkem utekl jako voda, z malého štěněte vyrostl statný dospělý pes, který se pomalu mění v psího důchodce. Stárnutí se ale netýká jen jeho fyzické stránky, ale...