Čekáme dítě, co na to pes?

Váš nejmilovanější a nejdůležitější člen rodiny bude mít brzy konkurenta. Jak to vezme? Bude ho mít rád? Nepokusí se ho kousnout? Co když to psychicky nezvládne? Anebo vy? 

S příchodem nového člena rodiny se nám obvykle honí hlavou spousta otázek a obav. Jak si bude náš chlupatý miláček rozumět s tím nově narozeným, může zcela jistě patřit mezi ně. Je však dobré vědět, že většina našich strachů obvykle zůstane jen v naší hlavě a nikdy se nezhmotní. Pokud se však přece jen chcete poučit předem, přečtěte si pár dobrých rad, které jsme pro vás připravili. 

Na začátek je důležité říct, že pokud váš pes není vůbec zvyklý na děti, bylo by dobré ho před setkáním s miminkem s nějakými seznámit. Nejlépe v tomto případě funguje neutrální půda – tedy někde venku nebo na třeba návštěvě. Po tomto prvním ‚‚zasvěcení‘‘ je dalším vhodným krokem pozvat si přátelé s dětmi domů. Pes se tak potká s dětmi, ale zároveň to už bude v jeho domácím prostředí, jeho teritoriu. 

Nejdůležitější je pak příprava pachů. Když nastane den D a váš dlouho očekávaný potomek přijde na svět, nechte si od rodiny přivézt oblečení pro mimčo a látkové pleny. Miminko oblečte do připraveného oblečení a pleny použijte při kojení, utírání pusy nebo jen pro přikrytí. Oblečení a látkové pleny pošlete po členovi rodiny domů a dejte je psovi očichat. Klidně dejte oblečení do jeho pelechu, ať s nimi spí. Pokud se vám to podaří, pošlete oblečení domů každý den po dobu pobytu v nemocnici. “Emoce u psa velice fungují přes čich, a tak když vidíme, jak na plenku pes vrčí, můžeme se podle toho včas zařídit”, říká zvířecí psycholog MVDr. Alexander Skácel. 

Seznamte psa s dítětem (opět) na neutrální půdě. Když přijedete s miminkem domů, počkejte venku s miminkem ve vajíčku a pošlete partnera pro psa. Přivítejte psa a pak rukou pohlaďte miminko a dejte psovi svou ruku očichat. Nechte pejska, aby si očichal vaše dítě. Dejte tomu pár minut a pak se společně vydejte domů. Důležité je, abyste se vyvarovali přílišného vyvolávání pozornosti, např. „hele, co to je“ nebo „je tam miminko?“ atp. K psovi se chovejte, jako by miminko v domácnosti bylo odjakživa, stejně tak, jako je to v rodině s více psy. 

Nakonec vás moc prosíme o neustálou obezřetnost, protože pes je zvíře a dítě je někdy necitlivé. Nenechávejte své dítě s žádným mazlíčkem v místnosti o samotě.

Související články

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Když je miluješ, není co řešit. Opravdu? Každý, pes i člověk, má nějaké nedostatky a ty menší je opravdu snadné tolerovat. Problém nastane ve chvíli, kdy vám zlozvyky vašeho čtyřnohého parťáka začnou přerůstat přes hlavu. Potýkáte se s věčným...

Běh se psem: ideální společná sportovní aktivita

Běhání. Pro některé životní vášeň, pro jiné zase věčné začátky. Ve dvou se to lépe táhne – to platí, i pokud jste běhu už propadli a nebo se k němu stále rozhoupáváte. Pokud máte doma aktivního psa, vezměte ho na běh s sebou a buďte si vzájemnou...

Ideální plemena pro aktivní pánečky

Milujete pohyb a nevydržíte chvíli v klidu? Pak byste si rozhodně neměli pořizovat psa, který s vámi tuto vášeň nebude sdílet. Znáte těchto 6 plemen, která vyžadují opravdu aktivní páníčky, kteří s nimi chtějí trávit společné chvíle?

Křeček: ideální první mazlíček pro vaše dítě

Existuje spousta důvodů, proč je křeček ideálním domácím mazlíčkem. Jsou malí, chytří a roztomilí, takže si je každé dítě zamiluje. Křečci jsou navíc poměrně nenároční domácí mazlíčci, a proto jsou také skvělou volbou jako první domácí mazlíček pro...

5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o...