Aportování snadno a rychle. Jak na to?

Aportování je oblíbenou zábavou pro většinu psích chlupáčů. Některý pes to má v kostech. Jinému se musí nejprve ukázat, jak to funguje, aby ho to začalo bavit. Stejně jako u všech jiných povelů je i u aportování důležitá pozitivní motivace, tedy odměňování. Jak na to?

Naučit psa aportovat je především záležitostí trpělivosti. Než tedy vyrazíte na první trénink, obrňte se jí. Některým psím mazlíkům chvíli trvá, než pochopí, jak to vlastně s tím klacíkem, balónkem nebo jiným předmětem, který aportujete, vlastně myslíte. 

Vezměte si do kapsy odměny, oblíbenou hračku a provázek. Nejprve v psovi vzbuďte zájem a s hračkou si pohrajte a přetahujte se. Pokud pejsek nemá o hru zájem, zkuste to později znovu.

Hračku po krátké rozehřívací hře hoďte pár metrů od vás a zavelte „aport“  případně jiný povel jako ‚‚přines‘‘ apod. A až pejsek předmět chytne, zavelte „ke mně“. Pes by měl s hračkou přiběhnout za vámi a hračku pustit na povel „pusť“. 

Takto by to mělo fungovat v ideálním případě. Co ale dělat, pokud pejsek s hračkou peláší úplně někam jinam? Máte několik možností.

Pokud jste sportovnějšího zaměření, můžete svého parťáka motivovat k tomu, aby donesl hračku k vám tím, že budete pomalu utíkat směrem od něj a zavolejte povel ‚‚ke mně‘‘. Pes by měl instinktivně běžet za vámi. Jakmile doběhne, dejte povel ‚‚pusť‘‘. Co funguje, je povzbuzování hlasem.

Nechce se vám utíkat? Využijte provázku. Hračku jednoduše přivažte na kus provázku a opakujte povel ‚‚aport‘‘ s tím, že v moment, kdy pejsek k hračce doběhne a vy zavoláte ‚‚ke mně‘‘, hračku začnete na provázku přitahovat zpět k vám. Pejska odměňujte průběžně, aby si zafixoval celý aportovací proces.

Než začnete, psí chlupáč by měl znát základní povely jako ke mně a sedni. A proč sedni? Protože správné aportování začíná ze sedu psa. Když pejsek hračku po aportu před vámi pustí, nechte ho také sednout. A odměňte. 

Pokud má váš čtyřnohý kamarád rád vodu, zkuste aportování do vody. Výhodu je, že pejsek nemá moc možností, kam s hračkou jinam odpelášit - pokud ovšem nevyleze třeba na druhém konci rybníka :). 

V létě dejte pozor na přehřátí psa při aportu a při skoku do vody příliš rychlé změně teplot, pejsek by mohl dostat šok. 

V zimě rovněž dejte pozor na to, abyste ho nepřehřáli a on pak neprochladl. Po aktivitě je dobré s pejskem jít domů. Pokud se jdete ještě projít, na chvilku přes něj přehodit lehkou psí bundu. 

V žádném případě neberte psa aportovat na asfalt nebo beton. Sice si obrousí drápky, v létě by si mohl popálit polštářky. A obecně to není ideální terén pro psí sporty. Zvolte les, park nebo vodu. 

Nezapomeňte si s sebou vzít také cestovní misku s vodou. 

Aportování je spíše kratší zábavou a je lepší ji během venčení třeba několikrát zopakovat, než aportovat hodinu v kuse. Do začátku určitě volte jen několika minutové tréninky, aby pejska hra neomrzela.

Přejeme mnoho úspěšných aportů!

Související články

Jak myslí váš pes

Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. Proto se výzkumy posledních let často upínají k tomu, jak pes myslí a co přesně vnímá v jednotlivých okamžicích. Nakolik je jeho myšlení velmi rozmanité, dokládá fakt, že se pejsci postupem času stali...

Aportování snadno a rychle. Jak na to?

Aportování je oblíbenou zábavou pro většinu psích chlupáčů. Některý pes to má v kostech. Jinému se musí nejprve ukázat, jak to funguje, aby ho to začalo bavit. Stejně jako u všech jiných povelů je i u aportování důležitá pozitivní motivace, tedy...

Světová výstava psů 2021 v Brně

Česká republika měla letos tu čest chopit se hostitelské role a poskytnout prostory pro konání Světové výstavy psů určené vystavovatelům, chovatelům a milovníkům psích plemen. Návštěvníci se shodli, že akce byla úspěšná. Pro konání bylo vybráno...

Jak léčit psincový kašel?

Podzim je tu. A s ním přichází i chřipková sezóna. Nastydnutí a další neduhy spojené s tímto obdobím se netýkají pouze lidí, ale i jejich čtyřnohých kamarádů. Zejména rozšířený a v případě neléčení i velmi nebezpečný může být psincový kašel, který...

Pět věcí, které jste možná nevěděli o hlodavcích

Tito malí tvorečkové, které jsme si oblíbili jako plnohodnotné domácí mazlíky stejně jako psy a kočky, jsou mnohem zajímavější, než bychom o nich na první pohled možná řekli. Jakých pět zajímavostí se s tímto nejpočetnějším řádem savců pojí, o nichž...