Aportování snadno a rychle. Jak na to?

Aportování je oblíbenou zábavou pro většinu psích chlupáčů. Některý pes to má v kostech. Jinému se musí nejprve ukázat, jak to funguje, aby ho to začalo bavit. Stejně jako u všech jiných povelů je i u aportování důležitá pozitivní motivace, tedy odměňování. Jak na to?

Naučit psa aportovat je především záležitostí trpělivosti. Než tedy vyrazíte na první trénink, obrňte se jí. Některým psím mazlíkům chvíli trvá, než pochopí, jak to s tím klackem, balónkem nebo jiným předmětem, který aportujete, vlastně myslíte. 

Vezměte si do kapsy odměny, oblíbenou hračku a provázek. Nejprve v psovi vzbuďte zájem a s hračkou si pohrajte a přetahujte se. Pokud pejsek nemá o hru zájem, zkuste to později znovu.

Hračku po krátké rozehřívací hře hoďte pár metrů od vás a zavelte „aport“, případně jiný povel jako „přines“ apod. A až pejsek předmět chytne, zavelte „ke mně“. Pes by měl s hračkou přiběhnout za vámi a hračku pustit na povel „pusť“

Takto by to mělo fungovat v ideálním případě. Co ale dělat, pokud pejsek s hračkou peláší úplně někam jinam? Máte několik možností.

Pokud jste sportovnějšího zaměření, můžete svého parťáka motivovat k tomu, aby donesl hračku k vám tím, že budete pomalu utíkat směrem od něj a zavolejte povel „ke mně“. Pes by měl instinktivně běžet za vámi. Jakmile doběhne, dejte povel „pusť“. Co funguje, je povzbuzování hlasem.

Nechce se vám utíkat? Využijte provázku. Hračku jednoduše přivažte na kus provázku a opakujte povel „aport“ s tím, že v moment, kdy pejsek k hračce doběhne a vy zavoláte „ke mně“, hračku začnete na provázku přitahovat zpět k vám. Pejska odměňujte průběžně, aby si zafixoval celý aportovací proces.

Než začnete, psí chlupáč by měl znát základní povely jako „ke mně“ a „sedni“. A proč „sedni“? Protože správné aportování začíná ze sedu psa. Když pejsek hračku po aportu před vámi pustí, nechte ho také sednout. A odměňte. 

Pokud má váš čtyřnohý kamarád rád vodu, zkuste aportování do vody. Výhodu je, že pejsek nemá moc možností, kam s hračkou jinam odpelášit – pokud ovšem nevyleze třeba na druhém konci rybníka :). 

V létě dejte pozor na přehřátí psího organismu, při skoku do vody dojde k prudké změně teplot, pejsek by mohl dostat šok. 

V zimě rovněž dejte pozor na to, abyste ho nepřehřáli a on pak neprochladl. Po aktivitě je dobré s pejskem jít domů. Pokud se jdete ještě projít, na chvilku přes něj přehoďte lehkou psí bundu. 

V žádném případě neberte psa aportovat na asfalt nebo beton. Sice si obrousí drápky, v létě by si ale mohl popálit polštářky na tlapkách. A obecně to není ideální terén pro psí sporty. Zvolte les, park nebo vodu. 

Nezapomeňte si s sebou vzít také cestovní misku s vodou. 

Aportování je spíše kratší zábavou a je lepší ji během venčení třeba několikrát zopakovat, než aportovat hodinu v kuse. Na začátku určitě volte jen několikaminutové tréninky, aby pejska hra neomrzela.

Přejeme mnoho úspěšných aportů!

Související články

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Když je miluješ, není co řešit. Opravdu? Každý, pes i člověk, má nějaké nedostatky a ty menší je opravdu snadné tolerovat. Problém nastane ve chvíli, kdy vám zlozvyky vašeho čtyřnohého parťáka začnou přerůstat přes hlavu. Potýkáte se s věčným...

Běh se psem: ideální společná sportovní aktivita

Běhání. Pro některé životní vášeň, pro jiné zase věčné začátky. Ve dvou se to lépe táhne – to platí, i pokud jste běhu už propadli a nebo se k němu stále rozhoupáváte. Pokud máte doma aktivního psa, vezměte ho na běh s sebou a buďte si vzájemnou...

Ideální plemena pro aktivní pánečky

Milujete pohyb a nevydržíte chvíli v klidu? Pak byste si rozhodně neměli pořizovat psa, který s vámi tuto vášeň nebude sdílet. Znáte těchto 6 plemen, která vyžadují opravdu aktivní páníčky, kteří s nimi chtějí trávit společné chvíle?

Křeček: ideální první mazlíček pro vaše dítě

Existuje spousta důvodů, proč je křeček ideálním domácím mazlíčkem. Jsou malí, chytří a roztomilí, takže si je každé dítě zamiluje. Křečci jsou navíc poměrně nenároční domácí mazlíčci, a proto jsou také skvělou volbou jako první domácí mazlíček pro...

5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o...