Aportování snadno a rychle. Jak na to?

Aportování je oblíbenou zábavou pro většinu psích chlupáčů. Některý pes to má v kostech. Jinému se musí nejprve ukázat, jak to funguje, aby ho to začalo bavit. Stejně jako u všech jiných povelů je i u aportování důležitá pozitivní motivace, tedy odměňování. Jak na to?

Naučit psa aportovat je především záležitostí trpělivosti. Než tedy vyrazíte na první trénink, obrňte se jí. Některým psím mazlíkům chvíli trvá, než pochopí, jak to s tím klackem, balónkem nebo jiným předmětem, který aportujete, vlastně myslíte. 

Vezměte si do kapsy odměny, oblíbenou hračku a provázek. Nejprve v psovi vzbuďte zájem a s hračkou si pohrajte a přetahujte se. Pokud pejsek nemá o hru zájem, zkuste to později znovu.

Hračku po krátké rozehřívací hře hoďte pár metrů od vás a zavelte „aport“, případně jiný povel jako „přines“ apod. A až pejsek předmět chytne, zavelte „ke mně“. Pes by měl s hračkou přiběhnout za vámi a hračku pustit na povel „pusť“

Takto by to mělo fungovat v ideálním případě. Co ale dělat, pokud pejsek s hračkou peláší úplně někam jinam? Máte několik možností.

Pokud jste sportovnějšího zaměření, můžete svého parťáka motivovat k tomu, aby donesl hračku k vám tím, že budete pomalu utíkat směrem od něj a zavolejte povel „ke mně“. Pes by měl instinktivně běžet za vámi. Jakmile doběhne, dejte povel „pusť“. Co funguje, je povzbuzování hlasem.

Nechce se vám utíkat? Využijte provázku. Hračku jednoduše přivažte na kus provázku a opakujte povel „aport“ s tím, že v moment, kdy pejsek k hračce doběhne a vy zavoláte „ke mně“, hračku začnete na provázku přitahovat zpět k vám. Pejska odměňujte průběžně, aby si zafixoval celý aportovací proces.

Než začnete, psí chlupáč by měl znát základní povely jako „ke mně“ a „sedni“. A proč „sedni“? Protože správné aportování začíná ze sedu psa. Když pejsek hračku po aportu před vámi pustí, nechte ho také sednout. A odměňte. 

Pokud má váš čtyřnohý kamarád rád vodu, zkuste aportování do vody. Výhodu je, že pejsek nemá moc možností, kam s hračkou jinam odpelášit – pokud ovšem nevyleze třeba na druhém konci rybníka :). 

V létě dejte pozor na přehřátí psího organismu, při skoku do vody dojde k prudké změně teplot, pejsek by mohl dostat šok. 

V zimě rovněž dejte pozor na to, abyste ho nepřehřáli a on pak neprochladl. Po aktivitě je dobré s pejskem jít domů. Pokud se jdete ještě projít, na chvilku přes něj přehoďte lehkou psí bundu. 

V žádném případě neberte psa aportovat na asfalt nebo beton. Sice si obrousí drápky, v létě by si ale mohl popálit polštářky na tlapkách. A obecně to není ideální terén pro psí sporty. Zvolte les, park nebo vodu. 

Nezapomeňte si s sebou vzít také cestovní misku s vodou. 

Aportování je spíše kratší zábavou a je lepší ji během venčení třeba několikrát zopakovat, než aportovat hodinu v kuse. Na začátku určitě volte jen několikaminutové tréninky, aby pejska hra neomrzela.

Přejeme mnoho úspěšných aportů!

Související články

Kočičí fakta

Co kočkám umožňuje jejich flexibilitu? Kolik času tráví péčí o svou srst? Nebo k čemu slouží kočičí ocásek? Přinášíme 25 základních faktů o těchto záhadných, přesto úchvatných čtyřnohých stvořeních, která si tak rádi pořizujeme jako domácí mazlíčky....

Co jste možná nevěděli o vlčácích?

Německý ovčák je jedno z nepořizovanějších psích plemen vůbec. A je také nejčastějším služebním plemenem. Pokud máte v plánu pořídit si psího chlupáče této rasy, máme pro vás pár zajímavostí, které jste o vlčácích - jak se německému ovčákovi lidově...

Co pro vás mohou udělat kočky a vy pro ně

V dnešní turbulentní době je cokoli, co dokáže podpořit naši psychickou pohodu, vítáno. Felinoterapie neboli „léčba kočkou“ není v rámci zooterapie žádnou novinkou, ale často se na ní zapomíná. Jak a kde můžeme využít vrozeného daru empatie, intuice a...

Startupy pomáhají domácím mazlíčkům i jejich majitelům

Zvířecí mazlíčci jsou dnes v první řadě mazlíčci, až potom zvířátka. Do svého mazlíka investujeme často více než do sebe. Toho si všimli i inovátoři s obchodním duchem a vzniká mnoho startupů právě na poli chovatelství. Největším trendem je zajištění...

Se psem na ski s Katarinou Vigodovou (2. díl)

V prvním díle rozhovoru se slovenskou musherkou Katerinou Vigodovou jsme se bavili o tom, jak se na takový ski výlet s psím chlupáčem vůbec připravit. Dnes se spolu s Katkou v povídání vypravíme do sněhové stopy. Jaké povely by pejsek měl umět? A proč...

7 trendů ve světě mazlíčků v nadcházejícím roce

Chovatelské potřeby jsou v současnosti rychle rostoucím segmentem a jako v každém odvětví i tady můžeme vysledovat vývojové tendence novinek přicházejících na trh. Pojďme se teď společně podívat na největší trendy ve světě chlupáčů pro rok 2022.

Jak covid ovlivnil adopci a pořizování domácích zvířat?

Zajímavý trend, který přinesl segment s domácími mazlíčky. Oproti ostatním odvětvím, toto roste závratnou rychlostí. Proč je tomu tak? Společně se podíváme na nejnovější trendy v pořizování a adopci domácích mazlíčků a zda útulky a chovatelské stanice...