Přemýšlíte nad uchovněním psa? Základní pojmy a přehled toho, co vás čeká

Plemenná kniha, průkaz původu, bonitace, bonitační karta nebo komise, exteriér, uchovnění – to vše jsou termíny, se kterými se nevyhnutelně setkáte, budete-li chtít mít „papírového“ psa neboli psa s rodokmenem. Co musí pejsek splňovat a co vše vás oba čeká, chcete-li svého psího miláčka nechat uchovnit? Přinášíme krátké shrnutí.

Uchovnění je kynologický odborný termín a znamená, že pes (rozuměj obě pohlaví) je zařazen mezi chovné jedince. Před uchovněním musí psí chlupáč projít takzvanou bonitací, a to s pozitivním výsledkem. Bonitace je ve zkratce posuzování vnějších vlastností, povahy a zdraví vašeho svěřence. To hodnotí takzvaná bonitační komise, kterou ustavuje chovatelský klub a je složená z odborníků na dané plemeno.

Někteří kynologové o bonitaci mluví jako o nejvýznamnější chovatelské akci. Nepleťte si ale bonitaci s výstavami. Leč jsou to pro laika na první pohled podobné akce, ve skutečnosti se velmi liší. Zatímco výstavy slouží primárně jako zviditelnění určitého plemene a s uchovněním nemají nic společného, bonitace je v podstatě ověřením, že zvíře odpovídá exteriérem (ano, opravdu se pro zevnějšek používá tento pojem) i povahou plemenným standardům.

Než předstoupíte před komisi, je dobré se řádně připravit – nastudovat pravidla daného chovatelského klubu a natrénovat s pejskem předváděčku pro den D. 

Jakmile projdete úspěšně bonitací, pejsek získá bonitační kód, který slouží pro výběr vhodného psího protějšku do plemenitby. Splnění podmínek pro chov je zapsáno v bonitační kartě a následně také v průkazu původu a plemenné knize.

Co je potřeba splnit pro to, abyste mohli k bonitaci?

  1. Pes má průkaz původu. 
  2. Pes má v pořádku rentgenové vyšetření na dysplazii kyčelních kloubů.
  3. Pes uspěl na oficiální výstavě v ČR známkou výborná nebo velmi dobrá.
  4. Pes splňuje standardy vzhledu, barvy, výšky, chrupu, skusu, barvy oka.
  5. Pes má věk minimálně 12 měsíců (minimální věková hranice se může lišit klub od klubu).
  6. Podle typu plemene a případného budoucího zaměření pes splnil potřebné atesty, jako jsou například základní výcvik nebo jiné specializované testy pro lovecké, služební, vodicí, lavinové, záchranářské psy.
  7. Jsou doporučovány stěry pro kontrolu původu psa.

Jaké povinnosti máte vy jako majitel svého psího svěřence před uchovněním?

  1. Majitel musí předat originál průkazu původu a přílohu průkazu původu plemenné knihy k zapsání do evidence chovných jedinců.
  2. Majitel musí se psem chodit na pravidelné veterinární kontroly. V případě, že pes onemocní vážnou nemocí nebo se projeví skrytá vada či dědičná nemoc, zruší se chovnost. Stejné je to v případě vážného úrazu. 
  3. Majitel musí být zapsaný v průkazu původu.

Více podrobných informací se dozvíte na webu Českého kynologického svazu kynologie.cz.

Uchovnění je složitá, dlouhá cesta, ale velice důležitá pro zdraví psů. Tímto děkujeme všem chovatelům a všem organizacím, které se starají o jejich psychické a fyzické zdraví.  

Související články

Křeček: ideální první mazlíček pro vaše dítě

Existuje spousta důvodů, proč je křeček ideálním domácím mazlíčkem. Jsou malí, chytří a roztomilí, takže si je každé dítě zamiluje. Křečci jsou navíc poměrně nenároční domácí mazlíčci, a proto jsou také skvělou volbou jako první domácí mazlíček pro...

5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o...

Tipy a rady, jak na uchovnění kočky

Uvažujete, že se budete věnovat chovu koček? Každý, kdo chce, aby jeho kočka měla koťata, by ji měl nechat uchovnit. Jinak se stane tzv. množitelem. Na zásady uchovnění koček jsme se zeptali zkušené chovatelky mainských mývalích koček Dariny...

Hmyzí protein jako budoucnost výživy mazlíčků?

Psi jsou, stejně jako jiní domácí mazlíčci, masožravci. Živočišná bílkovina je proto základní složkou jejich stravy. Čím dál častěji se můžeme setkat se stravou, která se zcela nebo z části skládá z hmyzu. Je hmyzí protein vhodný pro naše mazlíčky?...

Jak správně krmit fretku?

Fretky se řadí mezi oblíbené domácí mazlíčky. Jsou inteligentní, hravé a dokáží si s člověkem vytvořit silné pouto. Pokud si vás toto pozoruhodné zvíře také získalo a uvažujete o tom, že si ji pořídíte, měli byste vědět, jak fretku správně krmit, aby...