Přemýšlíte nad uchovněním psa? Základní pojmy a přehled toho, co vás čeká

Plemenná kniha, průkaz původu, bonitace, bonitační karta nebo komise, exteriér, uchovnění – to vše jsou termíny, se kterými se nevyhnutelně setkáte, budete-li chtít mít „papírového“ psa neboli psa s rodokmenem. Co musí pejsek splňovat a co vše vás oba čeká, chcete-li svého psího miláčka nechat uchovnit? Přinášíme krátké shrnutí.

Uchovnění je kynologický odborný termín a znamená, že pes (rozuměj obě pohlaví) je zařazen mezi chovné jedince. Před uchovněním musí psí chlupáč projít takzvanou bonitací, a to s pozitivním výsledkem. Bonitace je ve zkratce posuzování vnějších vlastností, povahy a zdraví vašeho svěřence. To hodnotí takzvaná bonitační komise, kterou ustavuje chovatelský klub a je složená z odborníků na dané plemeno.

Někteří kynologové o bonitaci mluví jako o nejvýznamnější chovatelské akci. Nepleťte si ale bonitaci s výstavami. Leč jsou to pro laika na první pohled podobné akce, ve skutečnosti se velmi liší. Zatímco výstavy slouží primárně jako zviditelnění určitého plemene a s uchovněním nemají nic společného, bonitace je v podstatě ověřením, že zvíře odpovídá exteriérem (ano, opravdu se pro zevnějšek používá tento pojem) i povahou plemenným standardům.

Než předstoupíte před komisi, je dobré se řádně připravit – nastudovat pravidla daného chovatelského klubu a natrénovat s pejskem předváděčku pro den D. 

Jakmile projdete úspěšně bonitací, pejsek získá bonitační kód, který slouží pro výběr vhodného psího protějšku do plemenitby. Splnění podmínek pro chov je zapsáno v bonitační kartě a následně také v průkazu původu a plemenné knize.

Co je potřeba splnit pro to, abyste mohli k bonitaci?

  1. Pes má průkaz původu. 
  2. Pes má v pořádku rentgenové vyšetření na dysplazii kyčelních kloubů.
  3. Pes uspěl na oficiální výstavě v ČR známkou výborná nebo velmi dobrá.
  4. Pes splňuje standardy vzhledu, barvy, výšky, chrupu, skusu, barvy oka.
  5. Pes má věk minimálně 12 měsíců (minimální věková hranice se může lišit klub od klubu).
  6. Podle typu plemene a případného budoucího zaměření pes splnil potřebné atesty, jako jsou například základní výcvik nebo jiné specializované testy pro lovecké, služební, vodicí, lavinové, záchranářské psy.
  7. Jsou doporučovány stěry pro kontrolu původu psa.

Jaké povinnosti máte vy jako majitel svého psího svěřence před uchovněním?

  1. Majitel musí předat originál průkazu původu a přílohu průkazu původu plemenné knihy k zapsání do evidence chovných jedinců.
  2. Majitel musí se psem chodit na pravidelné veterinární kontroly. V případě, že pes onemocní vážnou nemocí nebo se projeví skrytá vada či dědičná nemoc, zruší se chovnost. Stejné je to v případě vážného úrazu. 
  3. Majitel musí být zapsaný v průkazu původu.

Více podrobných informací se dozvíte na webu Českého kynologického svazu kynologie.cz.

Uchovnění je složitá, dlouhá cesta, ale velice důležitá pro zdraví psů. Tímto děkujeme všem chovatelům a všem organizacím, které se starají o jejich psychické a fyzické zdraví.  

Související články

Jak myslí váš pes

Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. Proto se výzkumy posledních let často upínají k tomu, jak pes myslí a co přesně vnímá v jednotlivých okamžicích. Nakolik je jeho myšlení velmi rozmanité, dokládá fakt, že se pejsci postupem času stali...

Aportování snadno a rychle. Jak na to?

Aportování je oblíbenou zábavou pro většinu psích chlupáčů. Některý pes to má v kostech. Jinému se musí nejprve ukázat, jak to funguje, aby ho to začalo bavit. Stejně jako u všech jiných povelů je i u aportování důležitá pozitivní motivace, tedy...

Světová výstava psů 2021 v Brně

Česká republika měla letos tu čest chopit se hostitelské role a poskytnout prostory pro konání Světové výstavy psů určené vystavovatelům, chovatelům a milovníkům psích plemen. Návštěvníci se shodli, že akce byla úspěšná. Pro konání bylo vybráno...

Jak léčit psincový kašel?

Podzim je tu. A s ním přichází i chřipková sezóna. Nastydnutí a další neduhy spojené s tímto obdobím se netýkají pouze lidí, ale i jejich čtyřnohých kamarádů. Zejména rozšířený a v případě neléčení i velmi nebezpečný může být psincový kašel, který...

Pět věcí, které jste možná nevěděli o hlodavcích

Tito malí tvorečkové, které jsme si oblíbili jako plnohodnotné domácí mazlíky stejně jako psy a kočky, jsou mnohem zajímavější, než bychom o nich na první pohled možná řekli. Jakých pět zajímavostí se s tímto nejpočetnějším řádem savců pojí, o nichž...