Přemýšlíte nad uchovněním psa? Základní pojmy a přehled toho, co vás čeká

Plemenná kniha, průkaz původu, bonitace, bonitační karta nebo komise, exteriér, uchovnění – to vše jsou termíny, se kterými se nevyhnutelně setkáte, budete-li chtít mít „papírového“ psa neboli psa s rodokmenem. Co musí pejsek splňovat a co vše vás oba čeká, chcete-li svého psího miláčka nechat uchovnit? Přinášíme krátké shrnutí.

Uchovnění je kynologický odborný termín a znamená, že pes (rozuměj obě pohlaví) je zařazen mezi chovné jedince. Před uchovněním musí psí chlupáč projít takzvanou bonitací, a to s pozitivním výsledkem. Bonitace je ve zkratce posuzování vnějších vlastností, povahy a zdraví vašeho svěřence. To hodnotí takzvaná bonitační komise, kterou ustavuje chovatelský klub a je složená z odborníků na dané plemeno.

Někteří kynologové o bonitaci mluví jako o nejvýznamnější chovatelské akci. Nepleťte si ale bonitaci s výstavami. Leč jsou to pro laika na první pohled podobné akce, ve skutečnosti se velmi liší. Zatímco výstavy slouží primárně jako zviditelnění určitého plemene a s uchovněním nemají nic společného, bonitace je v podstatě ověřením, že zvíře odpovídá exteriérem (ano, opravdu se pro zevnějšek používá tento pojem) i povahou plemenným standardům.

Než předstoupíte před komisi, je dobré se řádně připravit – nastudovat pravidla daného chovatelského klubu a natrénovat s pejskem předváděčku pro den D. 

Jakmile projdete úspěšně bonitací, pejsek získá bonitační kód, který slouží pro výběr vhodného psího protějšku do plemenitby. Splnění podmínek pro chov je zapsáno v bonitační kartě a následně také v průkazu původu a plemenné knize.

Co je potřeba splnit pro to, abyste mohli k bonitaci?

  1. Pes má průkaz původu. 
  2. Pes má v pořádku rentgenové vyšetření na dysplazii kyčelních kloubů.
  3. Pes uspěl na oficiální výstavě v ČR známkou výborná nebo velmi dobrá.
  4. Pes splňuje standardy vzhledu, barvy, výšky, chrupu, skusu, barvy oka.
  5. Pes má věk minimálně 12 měsíců (minimální věková hranice se může lišit klub od klubu).
  6. Podle typu plemene a případného budoucího zaměření pes splnil potřebné atesty, jako jsou například základní výcvik nebo jiné specializované testy pro lovecké, služební, vodicí, lavinové, záchranářské psy.
  7. Jsou doporučovány stěry pro kontrolu původu psa.

Jaké povinnosti máte vy jako majitel svého psího svěřence před uchovněním?

  1. Majitel musí předat originál průkazu původu a přílohu průkazu původu plemenné knihy k zapsání do evidence chovných jedinců.
  2. Majitel musí se psem chodit na pravidelné veterinární kontroly. V případě, že pes onemocní vážnou nemocí nebo se projeví skrytá vada či dědičná nemoc, zruší se chovnost. Stejné je to v případě vážného úrazu. 
  3. Majitel musí být zapsaný v průkazu původu.

Více podrobných informací se dozvíte na webu Českého kynologického svazu kynologie.cz.

Uchovnění je složitá, dlouhá cesta, ale velice důležitá pro zdraví psů. Tímto děkujeme všem chovatelům a všem organizacím, které se starají o jejich psychické a fyzické zdraví.  

Související články

Kočičí fakta

Co kočkám umožňuje jejich flexibilitu? Kolik času tráví péčí o svou srst? Nebo k čemu slouží kočičí ocásek? Přinášíme 25 základních faktů o těchto záhadných, přesto úchvatných čtyřnohých stvořeních, která si tak rádi pořizujeme jako domácí mazlíčky....

Co jste možná nevěděli o vlčácích?

Německý ovčák je jedno z nepořizovanějších psích plemen vůbec. A je také nejčastějším služebním plemenem. Pokud máte v plánu pořídit si psího chlupáče této rasy, máme pro vás pár zajímavostí, které jste o vlčácích - jak se německému ovčákovi lidově...

Co pro vás mohou udělat kočky a vy pro ně

V dnešní turbulentní době je cokoli, co dokáže podpořit naši psychickou pohodu, vítáno. Felinoterapie neboli „léčba kočkou“ není v rámci zooterapie žádnou novinkou, ale často se na ní zapomíná. Jak a kde můžeme využít vrozeného daru empatie, intuice a...

Startupy pomáhají domácím mazlíčkům i jejich majitelům

Zvířecí mazlíčci jsou dnes v první řadě mazlíčci, až potom zvířátka. Do svého mazlíka investujeme často více než do sebe. Toho si všimli i inovátoři s obchodním duchem a vzniká mnoho startupů právě na poli chovatelství. Největším trendem je zajištění...

Se psem na ski s Katarinou Vigodovou (2. díl)

V prvním díle rozhovoru se slovenskou musherkou Katerinou Vigodovou jsme se bavili o tom, jak se na takový ski výlet s psím chlupáčem vůbec připravit. Dnes se spolu s Katkou v povídání vypravíme do sněhové stopy. Jaké povely by pejsek měl umět? A proč...

7 trendů ve světě mazlíčků v nadcházejícím roce

Chovatelské potřeby jsou v současnosti rychle rostoucím segmentem a jako v každém odvětví i tady můžeme vysledovat vývojové tendence novinek přicházejících na trh. Pojďme se teď společně podívat na největší trendy ve světě chlupáčů pro rok 2022.

Jak covid ovlivnil adopci a pořizování domácích zvířat?

Zajímavý trend, který přinesl segment s domácími mazlíčky. Oproti ostatním odvětvím, toto roste závratnou rychlostí. Proč je tomu tak? Společně se podíváme na nejnovější trendy v pořizování a adopci domácích mazlíčků a zda útulky a chovatelské stanice...