Jak léčit psincový kašel?

Podzim je tu. A s ním přichází i chřipková sezóna. Nastydnutí a další neduhy spojené s tímto obdobím se netýkají pouze lidí, ale i jejich čtyřnohých kamarádů. Zejména rozšířený a v případě neléčení i velmi nebezpečný může být psincový kašel, který postihuje psí chlupáče ve městech i na vsích. Tato sice běžná psí nemoc je totiž vysoce infekční. Jak na léčbu?

Jak poznáte, že jde o psincový kašel?

Nejdůležitější je včas rozpoznat, že váš psí chlupáč psincovým kašlem trpí. Projevuje se dráždivým suchým, někdy záchvatovitým kašláním. Pes může vykašlávat bílou pěnu nebo hleny. Psí kašel zní jinak než kašel u lidí. Někteří jej dokonce přirovnávají k husímu troubení. Nenechte se proto zmást a pokud si nejste jisti, vezměte pejska na vyšetření k veterináři. 

První pomoc při kašli?

V první řadě poskytněte pejskovi co nejvíce odpočinku. A to přesto, že je váš pes jindy velmi aktivní. Zkraťte procházky na nutné minimum. A nenechte jej stýkat se s dalšími pejsky. Zvíře je v případě psincového kašle infekční zhruba tři dny. Zajistěte mu teplý pelíšek s dekou. Můžete udělat výjimku a pejskovi povolit „gaučink“. Při mírných příznacích, tedy pokud kašel není silný, dlouhotrvající a dávivý, se doporučuje podávat jitrocelový sirup. Jitrocelový sirup je malý zázrak a poskytuje zvířeti okamžitou úlevu od kašle tím, že jej tlumí a zklidňuje hrtan. 

Pejskovi změřte teplotu pomocí klasického teploměru, který jemně vsuňte do řitního otvoru. Veterináře kontaktujte telefonicky a poraďte se s ním o dalším postupu.

Pokud veterinář nepředepíše vašemu psu antibiotika, doporučí vám vitamíny. Jako u lidské rýmy je potřeba podpořit imunitu. Vedle jitrocelového sirupu můžete pejskovi podávat vitamín C, spirulinu nebo echinaceu. To vše podporuje imunitu a urychluje léčbu.

Pokud nemá psí mazlík jiné zdravotní problémy, léčba trvá přibližně týden. 

Jak zvířeti ulehčit?

Pejskovi sundejte obojek. Může totiž krk zbytečně dráždit. Nahradit jej můžete při venčení psími kšíry, postrojem. Zvlhčete domov. Vlhký vzduch pomůže psovi se suchým kašlem. Pokud doma máte aromalampu, nakapejte pár kapek meduňkového oleje nebo olej Nachlazení, který obsahuje mátu a eukalypt. Můžete také navlhčit ručník a dát jej na topení.

Zajistěte zvířeti dostatečný pitný režim. Můžete mu dokonce udělat slabý čaj s medem, přidat do vody pár lžiček mléka nebo udělat vývar. Je dobré dočasně nahradit granule, pokud jimi krmíte, případně suché granule zalít teplou vodou nebo vývarem. U psů trpících na zažívání můžete nasadit dietu – uvařte jim rýži s kuřecím masem.

Zvážit můžete i očkování proti psincovému kašli. Protože nejde o jednu chorobu, ale spíše komplexní kombinaci bakterií a virů, stoprocentně účinná vakcína zatím neexistuje.

Přejeme co nejlepší zdraví všem našim dvounohým i čtyřnohým přátelům!

Související články

Autem se psem? Pohodlně a bezpečně!

Čtyřnohý kamarád je pro mnohé z nás nedílnou součástí rodiny, a proto bychom ho chtěli mít po svém boku i během svých dobrodružství, výletů a dovolených.  Možností, jak cestovat, je celá řada. Auto je často nejpohodlnější a velmi praktická...

I psí mozek stárne: život se psem seniorem

Stáří se nevyhne nikomu, a bohužel ani našim čtyřnohým mazlíčkům. Čas strávený s vaším mazlíčkem utekl jako voda, z malého štěněte vyrostl statný dospělý pes, který se pomalu mění v psího důchodce. Stárnutí se ale netýká jen jeho fyzické stránky, ale...