Jak léčit psincový kašel?

Podzim je tu. A s ním přichází i chřipková sezóna. Nastydnutí a další neduhy spojené s tímto obdobím se netýkají pouze lidí, ale i jejich čtyřnohých kamarádů. Zejména rozšířený a v případě neléčení i velmi nebezpečný může být psincový kašel, který postihuje psí chlupáče ve městech i na vsích. Tato sice běžná psí nemoc je totiž vysoce infekční. Jak na léčbu?

Jak poznáte, že jde o psincový kašel?

Nejdůležitější je včas rozpoznat, že váš psí chlupáč psincovým kašlem trpí. Projevuje se dráždivým suchým, někdy záchvatovitým kašláním. Pes může vykašlávat bílou pěnu nebo hleny. Psí kašel zní jinak než kašel u lidí. Někteří jej dokonce přirovnávají k husímu troubení. Nenechte se proto zmást a pokud si nejste jisti, vezměte pejska na vyšetření k veterináři. 

První pomoc při kašli?

V první řadě poskytněte pejskovi co nejvíce odpočinku. A to přesto, že je váš pes jindy velmi aktivní. Zkraťte procházky na nutné minimum. A nenechte jej stýkat se s dalšími pejsky. Zvíře je v případě psincového kašle infekční zhruba tři dny. Zajistěte mu teplý pelíšek s dekou. Můžete udělat výjimku a pejskovi povolit „gaučink“. Při mírných příznacích, tedy pokud kašel není silný, dlouhotrvající a dávivý, se doporučuje podávat jitrocelový sirup. Jitrocelový sirup je malý zázrak a poskytuje zvířeti okamžitou úlevu od kašle tím, že jej tlumí a zklidňuje hrtan. 

Pejskovi změřte teplotu pomocí klasického teploměru, který jemně vsuňte do řitního otvoru. Veterináře kontaktujte telefonicky a poraďte se s ním o dalším postupu.

Pokud veterinář nepředepíše vašemu psu antibiotika, doporučí vám vitamíny. Jako u lidské rýmy je potřeba podpořit imunitu. Vedle jitrocelového sirupu můžete pejskovi podávat vitamín C, spirulinu nebo echinaceu. To vše podporuje imunitu a urychluje léčbu.

Pokud nemá psí mazlík jiné zdravotní problémy, léčba trvá přibližně týden. 

Jak zvířeti ulehčit?

Pejskovi sundejte obojek. Může totiž krk zbytečně dráždit. Nahradit jej můžete při venčení psími kšíry, postrojem. Zvlhčete domov. Vlhký vzduch pomůže psovi se suchým kašlem. Pokud doma máte aromalampu, nakapejte pár kapek meduňkového oleje nebo olej Nachlazení, který obsahuje mátu a eukalypt. Můžete také navlhčit ručník a dát jej na topení.

Zajistěte zvířeti dostatečný pitný režim. Můžete mu dokonce udělat slabý čaj s medem, přidat do vody pár lžiček mléka nebo udělat vývar. Je dobré dočasně nahradit granule, pokud jimi krmíte, případně suché granule zalít teplou vodou nebo vývarem. U psů trpících na zažívání můžete nasadit dietu – uvařte jim rýži s kuřecím masem.

Zvážit můžete i očkování proti psincovému kašli. Protože nejde o jednu chorobu, ale spíše komplexní kombinaci bakterií a virů, stoprocentně účinná vakcína zatím neexistuje.

Přejeme co nejlepší zdraví všem našim dvounohým i čtyřnohým přátelům!

Související články

Jak myslí váš pes

Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. Proto se výzkumy posledních let často upínají k tomu, jak pes myslí a co přesně vnímá v jednotlivých okamžicích. Nakolik je jeho myšlení velmi rozmanité, dokládá fakt, že se pejsci postupem času stali...

Aportování snadno a rychle. Jak na to?

Aportování je oblíbenou zábavou pro většinu psích chlupáčů. Některý pes to má v kostech. Jinému se musí nejprve ukázat, jak to funguje, aby ho to začalo bavit. Stejně jako u všech jiných povelů je i u aportování důležitá pozitivní motivace, tedy...

Světová výstava psů 2021 v Brně

Česká republika měla letos tu čest chopit se hostitelské role a poskytnout prostory pro konání Světové výstavy psů určené vystavovatelům, chovatelům a milovníkům psích plemen. Návštěvníci se shodli, že akce byla úspěšná. Pro konání bylo vybráno...

Jak léčit psincový kašel?

Podzim je tu. A s ním přichází i chřipková sezóna. Nastydnutí a další neduhy spojené s tímto obdobím se netýkají pouze lidí, ale i jejich čtyřnohých kamarádů. Zejména rozšířený a v případě neléčení i velmi nebezpečný může být psincový kašel, který...

Pět věcí, které jste možná nevěděli o hlodavcích

Tito malí tvorečkové, které jsme si oblíbili jako plnohodnotné domácí mazlíky stejně jako psy a kočky, jsou mnohem zajímavější, než bychom o nich na první pohled možná řekli. Jakých pět zajímavostí se s tímto nejpočetnějším řádem savců pojí, o nichž...