Jak léčit psincový kašel?

Podzim je tu. A s ním přichází i chřipková sezóna. Nastydnutí a další neduhy spojené s tímto obdobím se netýkají pouze lidí, ale i jejich čtyřnohých kamarádů. Zejména rozšířený a v případě neléčení i velmi nebezpečný může být psincový kašel, který postihuje psí chlupáče ve městech i na vsích. Tato sice běžná psí nemoc je totiž vysoce infekční. Jak na léčbu?

Jak poznáte, že jde o psincový kašel?

Nejdůležitější je včas rozpoznat, že váš psí chlupáč psincovým kašlem trpí. Projevuje se dráždivým suchým, někdy záchvatovitým kašláním. Pes může vykašlávat bílou pěnu nebo hleny. Psí kašel zní jinak než kašel u lidí. Někteří jej dokonce přirovnávají k husímu troubení. Nenechte se proto zmást a pokud si nejste jisti, vezměte pejska na vyšetření k veterináři. 

První pomoc při kašli?

V první řadě poskytněte pejskovi co nejvíce odpočinku. A to přesto, že je váš pes jindy velmi aktivní. Zkraťte procházky na nutné minimum. A nenechte jej stýkat se s dalšími pejsky. Zvíře je v případě psincového kašle infekční zhruba tři dny. Zajistěte mu teplý pelíšek s dekou. Můžete udělat výjimku a pejskovi povolit „gaučink“. Při mírných příznacích, tedy pokud kašel není silný, dlouhotrvající a dávivý, se doporučuje podávat jitrocelový sirup. Jitrocelový sirup je malý zázrak a poskytuje zvířeti okamžitou úlevu od kašle tím, že jej tlumí a zklidňuje hrtan. 

Pejskovi změřte teplotu pomocí klasického teploměru, který jemně vsuňte do řitního otvoru. Veterináře kontaktujte telefonicky a poraďte se s ním o dalším postupu.

Pokud veterinář nepředepíše vašemu psu antibiotika, doporučí vám vitamíny. Jako u lidské rýmy je potřeba podpořit imunitu. Vedle jitrocelového sirupu můžete pejskovi podávat vitamín C, spirulinu nebo echinaceu. To vše podporuje imunitu a urychluje léčbu.

Pokud nemá psí mazlík jiné zdravotní problémy, léčba trvá přibližně týden. 

Jak zvířeti ulehčit?

Pejskovi sundejte obojek. Může totiž krk zbytečně dráždit. Nahradit jej můžete při venčení psími kšíry, postrojem. Zvlhčete domov. Vlhký vzduch pomůže psovi se suchým kašlem. Pokud doma máte aromalampu, nakapejte pár kapek meduňkového oleje nebo olej Nachlazení, který obsahuje mátu a eukalypt. Můžete také navlhčit ručník a dát jej na topení.

Zajistěte zvířeti dostatečný pitný režim. Můžete mu dokonce udělat slabý čaj s medem, přidat do vody pár lžiček mléka nebo udělat vývar. Je dobré dočasně nahradit granule, pokud jimi krmíte, případně suché granule zalít teplou vodou nebo vývarem. U psů trpících na zažívání můžete nasadit dietu – uvařte jim rýži s kuřecím masem.

Zvážit můžete i očkování proti psincovému kašli. Protože nejde o jednu chorobu, ale spíše komplexní kombinaci bakterií a virů, stoprocentně účinná vakcína zatím neexistuje.

Přejeme co nejlepší zdraví všem našim dvounohým i čtyřnohým přátelům!

Související články

Kočičí fakta

Co kočkám umožňuje jejich flexibilitu? Kolik času tráví péčí o svou srst? Nebo k čemu slouží kočičí ocásek? Přinášíme 25 základních faktů o těchto záhadných, přesto úchvatných čtyřnohých stvořeních, která si tak rádi pořizujeme jako domácí mazlíčky....

Co jste možná nevěděli o vlčácích?

Německý ovčák je jedno z nepořizovanějších psích plemen vůbec. A je také nejčastějším služebním plemenem. Pokud máte v plánu pořídit si psího chlupáče této rasy, máme pro vás pár zajímavostí, které jste o vlčácích - jak se německému ovčákovi lidově...

Co pro vás mohou udělat kočky a vy pro ně

V dnešní turbulentní době je cokoli, co dokáže podpořit naši psychickou pohodu, vítáno. Felinoterapie neboli „léčba kočkou“ není v rámci zooterapie žádnou novinkou, ale často se na ní zapomíná. Jak a kde můžeme využít vrozeného daru empatie, intuice a...

Startupy pomáhají domácím mazlíčkům i jejich majitelům

Zvířecí mazlíčci jsou dnes v první řadě mazlíčci, až potom zvířátka. Do svého mazlíka investujeme často více než do sebe. Toho si všimli i inovátoři s obchodním duchem a vzniká mnoho startupů právě na poli chovatelství. Největším trendem je zajištění...

Se psem na ski s Katarinou Vigodovou (2. díl)

V prvním díle rozhovoru se slovenskou musherkou Katerinou Vigodovou jsme se bavili o tom, jak se na takový ski výlet s psím chlupáčem vůbec připravit. Dnes se spolu s Katkou v povídání vypravíme do sněhové stopy. Jaké povely by pejsek měl umět? A proč...

7 trendů ve světě mazlíčků v nadcházejícím roce

Chovatelské potřeby jsou v současnosti rychle rostoucím segmentem a jako v každém odvětví i tady můžeme vysledovat vývojové tendence novinek přicházejících na trh. Pojďme se teď společně podívat na největší trendy ve světě chlupáčů pro rok 2022.

Jak covid ovlivnil adopci a pořizování domácích zvířat?

Zajímavý trend, který přinesl segment s domácími mazlíčky. Oproti ostatním odvětvím, toto roste závratnou rychlostí. Proč je tomu tak? Společně se podíváme na nejnovější trendy v pořizování a adopci domácích mazlíčků a zda útulky a chovatelské stanice...