Jak léčit psincový kašel?

Podzim je tu. A s ním přichází i chřipková sezóna. Nastydnutí a další neduhy spojené s tímto obdobím se netýkají pouze lidí, ale i jejich čtyřnohých kamarádů. Zejména rozšířený a v případě neléčení i velmi nebezpečný může být psincový kašel, který postihuje psí chlupáče ve městech i na vsích. Tato sice běžná psí nemoc je totiž vysoce infekční. Jak na léčbu?

Jak poznáte, že jde o psincový kašel?

Nejdůležitější je včas rozpoznat, že váš psí chlupáč psincovým kašlem trpí. Projevuje se dráždivým suchým, někdy záchvatovitým kašláním. Pes může vykašlávat bílou pěnu nebo hleny. Psí kašel zní jinak než kašel u lidí. Někteří jej dokonce přirovnávají k husímu troubení. Nenechte se proto zmást a pokud si nejste jisti, vezměte pejska na vyšetření k veterináři. 

První pomoc při kašli?

V první řadě poskytněte pejskovi co nejvíce odpočinku. A to přesto, že je váš pes jindy velmi aktivní. Zkraťte procházky na nutné minimum. A nenechte jej stýkat se s dalšími pejsky. Zvíře je v případě psincového kašle infekční zhruba tři dny. Zajistěte mu teplý pelíšek s dekou. Můžete udělat výjimku a pejskovi povolit „gaučink“. Při mírných příznacích, tedy pokud kašel není silný, dlouhotrvající a dávivý, se doporučuje podávat jitrocelový sirup. Jitrocelový sirup je malý zázrak a poskytuje zvířeti okamžitou úlevu od kašle tím, že jej tlumí a zklidňuje hrtan. 

Pejskovi změřte teplotu pomocí klasického teploměru, který jemně vsuňte do řitního otvoru. Veterináře kontaktujte telefonicky a poraďte se s ním o dalším postupu.

Pokud veterinář nepředepíše vašemu psu antibiotika, doporučí vám vitamíny. Jako u lidské rýmy je potřeba podpořit imunitu. Vedle jitrocelového sirupu můžete pejskovi podávat vitamín C, spirulinu nebo echinaceu. To vše podporuje imunitu a urychluje léčbu.

Pokud nemá psí mazlík jiné zdravotní problémy, léčba trvá přibližně týden. 

Jak zvířeti ulehčit?

Pejskovi sundejte obojek. Může totiž krk zbytečně dráždit. Nahradit jej můžete při venčení psími kšíry, postrojem. Zvlhčete domov. Vlhký vzduch pomůže psovi se suchým kašlem. Pokud doma máte aromalampu, nakapejte pár kapek meduňkového oleje nebo olej Nachlazení, který obsahuje mátu a eukalypt. Můžete také navlhčit ručník a dát jej na topení.

Zajistěte zvířeti dostatečný pitný režim. Můžete mu dokonce udělat slabý čaj s medem, přidat do vody pár lžiček mléka nebo udělat vývar. Je dobré dočasně nahradit granule, pokud jimi krmíte, případně suché granule zalít teplou vodou nebo vývarem. U psů trpících na zažívání můžete nasadit dietu – uvařte jim rýži s kuřecím masem.

Zvážit můžete i očkování proti psincovému kašli. Protože nejde o jednu chorobu, ale spíše komplexní kombinaci bakterií a virů, stoprocentně účinná vakcína zatím neexistuje.

Přejeme co nejlepší zdraví všem našim dvounohým i čtyřnohým přátelům!

Související články

Křeček: ideální první mazlíček pro vaše dítě

Existuje spousta důvodů, proč je křeček ideálním domácím mazlíčkem. Jsou malí, chytří a roztomilí, takže si je každé dítě zamiluje. Křečci jsou navíc poměrně nenároční domácí mazlíčci, a proto jsou také skvělou volbou jako první domácí mazlíček pro...

5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o...

Tipy a rady, jak na uchovnění kočky

Uvažujete, že se budete věnovat chovu koček? Každý, kdo chce, aby jeho kočka měla koťata, by ji měl nechat uchovnit. Jinak se stane tzv. množitelem. Na zásady uchovnění koček jsme se zeptali zkušené chovatelky mainských mývalích koček Dariny...

Hmyzí protein jako budoucnost výživy mazlíčků?

Psi jsou, stejně jako jiní domácí mazlíčci, masožravci. Živočišná bílkovina je proto základní složkou jejich stravy. Čím dál častěji se můžeme setkat se stravou, která se zcela nebo z části skládá z hmyzu. Je hmyzí protein vhodný pro naše mazlíčky?...

Jak správně krmit fretku?

Fretky se řadí mezi oblíbené domácí mazlíčky. Jsou inteligentní, hravé a dokáží si s člověkem vytvořit silné pouto. Pokud si vás toto pozoruhodné zvíře také získalo a uvažujete o tom, že si ji pořídíte, měli byste vědět, jak fretku správně krmit, aby...