Pět věcí, které jste možná nevěděli o hlodavcích

Tito malí tvorečkové, které jsme si oblíbili jako plnohodnotné domácí mazlíky stejně jako psy a kočky, jsou mnohem zajímavější, než bychom o nich na první pohled možná řekli. Jakých pět zajímavostí se s tímto nejpočetnějším řádem savců pojí, o nichž by měl každý zvířecí nadšenec vědět? Pojďme trochu oprášit znalosti.

Myši a jejich nekvalitní zrak

U myší je známo, že mají extrémně dobře vyvinutý sluch. Díky němu dokážou rozpoznat pohyb až na dvacet metrů. Co se týká jejich zraku, s ním už je to krapítek slabší. Myši jsou krátkozraké, ostře vidí asi jenom na půl metru. Kromě toho mají omezené vnímání barev, protože jsou od přírody dichromatické – na sítnici mají pouze dva druhy čípků citlivých na modrou nebo zelenou složku světla, receptory pro vnímání červené barvy jim úplně chybí. Kvůli svým malým černým očím, které jsou náchylné na ostré denní světlo, operují tito malí chlupatí ušáčci hlavně v noci nebo vyhledávají temná zákoutí. Přes den, jak asi víte, je těžké je spatřit.

Myši, krysy a jejich sloní paměť

Víte proč se krysy a myši tak často využívají k různým testům a pokusům? Mají totiž naprosto neuvěřitelnou paměť. A narozdíl od jiných zvířat se dají se skvěle a především dlouho trénovat. Vědci tak s nimi často pracují při svých experimentech třeba proto, že si spolehlivě pamatují cestu k potravě. 

Nepotřebují pít

Jak je možné, že myši nepotřebují mnoho pít? Hydratují se totiž skrze potravu. Ano, vodu získávají například ze zrní. To však nemění nic na tom, že jsou schopny se, na rozdíl od jiných tvorů, dopátrat vody téměř kdekoliv. 

Přední zuby hlodavců – jejich největší přednost

Naprosto unikátním charakteristickým rysem hlodavců jsou jejich přední zuby. Ty jim dorůstají po celý život a mohou ročně vyrůst až o 15 centimetrů, proto si je často obrušují. Ostré a silné takzvané dvojité řezáky udržují tito drobní savci v kondici hlavně díky tomu, že je používají nejen k jídlu, ale hlavně k prokousávání různých otvorů, dřev, ale třeba i plastů nebo betonu. Zuby tak patří u hlodavců k nejvyužívanější části těla.

Hlodavec, společenský to tvor

Tam, kde potkáte jednoho, čekejte skupinu dalších. U hlodavců platí jednoduché pravidlo, že vytvářejí takzvané kolonie. Jsou to totiž tvorové společenští. I oni raději pracují v početné skupině a stejně jako třeba včely si v kolonii dělí práci. Pouze ojediněle se jednotlivec vzdaluje od své základny.

Související články

Králík jako skvělý domácí mazlíček

Králíčci jsou ideálním domácím mazlíčkem nejen do bytu. Nezaberou příliš mnoho místa, jsou hraví a roztomilí a péče o ně není tolik časově náročná jako například o psy. Pro svou trpělivou a přátelskou povahu jsou navíc ideálním prvním mazlíčkem pro...

Cestování s kočkou? Nic není nemožné!

„Ne, raději zůstanu doma!“ I tak si můžeme vyložit mňoukání a projevy stresu jako reakci na vytaženou přepravku. Většina majitelů koček si tak nedokáže představit svět, ve kterém cestování s kočkou probíhá v pohodě a bez větších nepříjemností....

Zdravotní benefity pro majitele psů

Bezpodmínečnou lásku, oddanou společnost a nekonečný zdroj zábavy. To vše nabízí život se psem a většina milovníků psů proto ví, že se psem je život lepší. Věděli jste, že společnost čtyřnohého parťáka může zlepšit také vaše zdraví?

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Když je miluješ, není co řešit. Opravdu? Každý, pes i člověk, má nějaké nedostatky a ty menší je opravdu snadné tolerovat. Problém nastane ve chvíli, kdy vám zlozvyky vašeho čtyřnohého parťáka začnou přerůstat přes hlavu. Potýkáte se s věčným...