Když si fena myslí, že je březí. Co s tím?

Pseudogravidita, falešná gravidita, falešná březost či faleška. Vše označuje jedno a to samé – stav, kdy se tělo fenky připravuje na porod, ačkoli březí není. Falešná březost se objevuje po hárání a může trvat až několik měsíců. Co ji způsobuje, jak ji poznat a co s ní? 

Faleška si nevybírá, týká se dokonce i koček. Veterinářka MVDr. Lenka Boudová, která se tématu věnuje na stránkách MetropoleVet+, uvádí: „Pokud jsme si skutečně jistí, že nemohlo dojít v žádném okamžiku k nechtěnému krytí, jedná se o tzv. falešnou březost (pseudogravidita), která se vyskytuje poměrně hojně u nekastrovaných fen.” A dodává: „Výskyt falešné březosti je poměrně častý a nejvíce lze její nástup očekávat ve 4–6. týdnu po hárání.” U fenek může trvat klidně až několik měsíců.

Jak falešnou březost poznat a co ji způsobuje?

Nebudeme-li zabíhat do přílišných detailů, hormonální hladina v těle fenky po ovulaci (říji) odpovídá stavu, jako kdyby byla březí. Dokonce má veškeré projevy březosti. Mezi fyzické projevy, které vyjmenovává veterinářka Boudová, patří zduřelé mléčné žlázy, které produkují mléko, zvětšené břicho, zvracení, poševní výtok i opak nechutenství, tedy nadměrná chuť k jídlu, a tudíž přibírání na váze. 

Falešná březost ovlivňuje i chování feny vůči ostatním psům a obecně svému okolí. Běžně nekonfliktní i hravý pejsek může nyní na ostatní psy reagovat podrážděně. Pozorovat můžete i posmutnělost až apatii a únavu. 

Nejčastěji si toho, že fena má falešku, všimneme, až když začne hrabat pelíšek, nosit a olizovat plyšáky (nebo jiné hračky, má-li je). Může začít vyhledávat i nová místa, kam si lehá. I když do postele nebo na gauč nesmí, může se stát, že nyní ji tam najdete. Buďte na ni hodní, hledá nejlepší úkryt pro svá štěňata. 

Tělo se, jednoduše řešeno, připravuje na porod a napodobuje vše, co porodu předchází.

Co s tím? Léčí se falešná březost? 

Nejlepší, co pro svého milovaného pejska můžete v tomto období udělat, je zabavit ho. Fenku můžete doma zaměstnat pomocí psích hlavolamů. Choďte na delší procházky. Obecně pohyb se doporučuje jako nejlepší lék. Velmi důležitá je kontrola pitného režimu, nadměrné pití určitě sledujte a případně nahlaste při kontrole veterináři. Můžete také mírně snížit krmnou dávku, rozhodně by se fena neměla nadměrně krmit.

Co naopak nedělat? Omezte mazlení. Protřiďte jí hračky a pokud si nějaké nosí do pelechu, raději jí je po dobu falešné březosti schovejte. Mylně je totiž považuje za svá štěňata. Je lepší jí je schovat, když se například venčí s dalším členem rodiny, ať jí zbytečně nevyvoláte úzkostnou reakci. Můžete i vyprat pelíšek. „Nedoporučuje se mléčnou žlázu zahřívat, nebo mléko odstříkávat, tím se produkce pouze zvýší. Na zvážení je mírné chlazení mléčné žlázy; sledování, nedochází-li v nějakých oddílech mléčné žlázy k zánětu,” radí na stránkách veteriny Boudová.

Nejhorší na falešné březosti je, že se opakovaně vrací. Majitelům fenek, které na ni trpí, veterinář doporučí kastraci. Dlouhotrvající pseudogravidita totiž může způsobit zánět mléčných žláz, který se může zvrtnout v nádorové onemocnění. Utrpět mohou také vaječníky, děloha nebo močový měchýř. A také musíme vzít v potaz psychiku našeho chlupáče, která během tohoto období dostává zabrat.

Související články

Kočičí fakta

Co kočkám umožňuje jejich flexibilitu? Kolik času tráví péčí o svou srst? Nebo k čemu slouží kočičí ocásek? Přinášíme 25 základních faktů o těchto záhadných, přesto úchvatných čtyřnohých stvořeních, která si tak rádi pořizujeme jako domácí mazlíčky....

Co jste možná nevěděli o vlčácích?

Německý ovčák je jedno z nepořizovanějších psích plemen vůbec. A je také nejčastějším služebním plemenem. Pokud máte v plánu pořídit si psího chlupáče této rasy, máme pro vás pár zajímavostí, které jste o vlčácích - jak se německému ovčákovi lidově...

Co pro vás mohou udělat kočky a vy pro ně

V dnešní turbulentní době je cokoli, co dokáže podpořit naši psychickou pohodu, vítáno. Felinoterapie neboli „léčba kočkou“ není v rámci zooterapie žádnou novinkou, ale často se na ní zapomíná. Jak a kde můžeme využít vrozeného daru empatie, intuice a...

Startupy pomáhají domácím mazlíčkům i jejich majitelům

Zvířecí mazlíčci jsou dnes v první řadě mazlíčci, až potom zvířátka. Do svého mazlíka investujeme často více než do sebe. Toho si všimli i inovátoři s obchodním duchem a vzniká mnoho startupů právě na poli chovatelství. Největším trendem je zajištění...

Se psem na ski s Katarinou Vigodovou (2. díl)

V prvním díle rozhovoru se slovenskou musherkou Katerinou Vigodovou jsme se bavili o tom, jak se na takový ski výlet s psím chlupáčem vůbec připravit. Dnes se spolu s Katkou v povídání vypravíme do sněhové stopy. Jaké povely by pejsek měl umět? A proč...

7 trendů ve světě mazlíčků v nadcházejícím roce

Chovatelské potřeby jsou v současnosti rychle rostoucím segmentem a jako v každém odvětví i tady můžeme vysledovat vývojové tendence novinek přicházejících na trh. Pojďme se teď společně podívat na největší trendy ve světě chlupáčů pro rok 2022.

Jak covid ovlivnil adopci a pořizování domácích zvířat?

Zajímavý trend, který přinesl segment s domácími mazlíčky. Oproti ostatním odvětvím, toto roste závratnou rychlostí. Proč je tomu tak? Společně se podíváme na nejnovější trendy v pořizování a adopci domácích mazlíčků a zda útulky a chovatelské stanice...