Když si fena myslí, že je březí. Co s tím?

Pseudogravidita, falešná gravidita, falešná březost či faleška. Vše označuje jedno a to samé – stav, kdy se tělo fenky připravuje na porod, ačkoli březí není. Falešná březost se objevuje po hárání a může trvat až několik měsíců. Co ji způsobuje, jak ji poznat a co s ní? 

Faleška si nevybírá, týká se dokonce i koček. Veterinářka MVDr. Lenka Boudová, která se tématu věnuje na stránkách MetropoleVet+, uvádí: „Pokud jsme si skutečně jistí, že nemohlo dojít v žádném okamžiku k nechtěnému krytí, jedná se o tzv. falešnou březost (pseudogravidita), která se vyskytuje poměrně hojně u nekastrovaných fen.” A dodává: „Výskyt falešné březosti je poměrně častý a nejvíce lze její nástup očekávat ve 4–6. týdnu po hárání.” U fenek může trvat klidně až několik měsíců.

Jak falešnou březost poznat a co ji způsobuje?

Nebudeme-li zabíhat do přílišných detailů, hormonální hladina v těle fenky po ovulaci (říji) odpovídá stavu, jako kdyby byla březí. Dokonce má veškeré projevy březosti. Mezi fyzické projevy, které vyjmenovává veterinářka Boudová, patří zduřelé mléčné žlázy, které produkují mléko, zvětšené břicho, zvracení, poševní výtok i opak nechutenství, tedy nadměrná chuť k jídlu, a tudíž přibírání na váze. 

Falešná březost ovlivňuje i chování feny vůči ostatním psům a obecně svému okolí. Běžně nekonfliktní i hravý pejsek může nyní na ostatní psy reagovat podrážděně. Pozorovat můžete i posmutnělost až apatii a únavu. 

Nejčastěji si toho, že fena má falešku, všimneme, až když začne hrabat pelíšek, nosit a olizovat plyšáky (nebo jiné hračky, má-li je). Může začít vyhledávat i nová místa, kam si lehá. I když do postele nebo na gauč nesmí, může se stát, že nyní ji tam najdete. Buďte na ni hodní, hledá nejlepší úkryt pro svá štěňata. 

Tělo se, jednoduše řešeno, připravuje na porod a napodobuje vše, co porodu předchází.

Co s tím? Léčí se falešná březost? 

Nejlepší, co pro svého milovaného pejska můžete v tomto období udělat, je zabavit ho. Fenku můžete doma zaměstnat pomocí psích hlavolamů. Choďte na delší procházky. Obecně pohyb se doporučuje jako nejlepší lék. Velmi důležitá je kontrola pitného režimu, nadměrné pití určitě sledujte a případně nahlaste při kontrole veterináři. Můžete také mírně snížit krmnou dávku, rozhodně by se fena neměla nadměrně krmit.

Co naopak nedělat? Omezte mazlení. Protřiďte jí hračky a pokud si nějaké nosí do pelechu, raději jí je po dobu falešné březosti schovejte. Mylně je totiž považuje za svá štěňata. Je lepší jí je schovat, když se například venčí s dalším členem rodiny, ať jí zbytečně nevyvoláte úzkostnou reakci. Můžete i vyprat pelíšek. „Nedoporučuje se mléčnou žlázu zahřívat, nebo mléko odstříkávat, tím se produkce pouze zvýší. Na zvážení je mírné chlazení mléčné žlázy; sledování, nedochází-li v nějakých oddílech mléčné žlázy k zánětu,” radí na stránkách veteriny Boudová.

Nejhorší na falešné březosti je, že se opakovaně vrací. Majitelům fenek, které na ni trpí, veterinář doporučí kastraci. Dlouhotrvající pseudogravidita totiž může způsobit zánět mléčných žláz, který se může zvrtnout v nádorové onemocnění. Utrpět mohou také vaječníky, děloha nebo močový měchýř. A také musíme vzít v potaz psychiku našeho chlupáče, která během tohoto období dostává zabrat.

Související články

Křeček: ideální první mazlíček pro vaše dítě

Existuje spousta důvodů, proč je křeček ideálním domácím mazlíčkem. Jsou malí, chytří a roztomilí, takže si je každé dítě zamiluje. Křečci jsou navíc poměrně nenároční domácí mazlíčci, a proto jsou také skvělou volbou jako první domácí mazlíček pro...

5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o...

Tipy a rady, jak na uchovnění kočky

Uvažujete, že se budete věnovat chovu koček? Každý, kdo chce, aby jeho kočka měla koťata, by ji měl nechat uchovnit. Jinak se stane tzv. množitelem. Na zásady uchovnění koček jsme se zeptali zkušené chovatelky mainských mývalích koček Dariny...

Hmyzí protein jako budoucnost výživy mazlíčků?

Psi jsou, stejně jako jiní domácí mazlíčci, masožravci. Živočišná bílkovina je proto základní složkou jejich stravy. Čím dál častěji se můžeme setkat se stravou, která se zcela nebo z části skládá z hmyzu. Je hmyzí protein vhodný pro naše mazlíčky?...

Jak správně krmit fretku?

Fretky se řadí mezi oblíbené domácí mazlíčky. Jsou inteligentní, hravé a dokáží si s člověkem vytvořit silné pouto. Pokud si vás toto pozoruhodné zvíře také získalo a uvažujete o tom, že si ji pořídíte, měli byste vědět, jak fretku správně krmit, aby...