Když si fena myslí, že je březí. Co s tím?

Pseudogravidita, falešná gravidita, falešná březost či faleška. Vše označuje jedno a to samé – stav, kdy se tělo fenky připravuje na porod, ačkoli březí není. Falešná březost se objevuje po hárání a může trvat až několik měsíců. Co ji způsobuje, jak ji poznat a co s ní? 

Faleška si nevybírá, týká se dokonce i koček. Veterinářka MVDr. Lenka Boudová, která se tématu věnuje na stránkách MetropoleVet+, uvádí: „Pokud jsme si skutečně jistí, že nemohlo dojít v žádném okamžiku k nechtěnému krytí, jedná se o tzv. falešnou březost (pseudogravidita), která se vyskytuje poměrně hojně u nekastrovaných fen.” A dodává: „Výskyt falešné březosti je poměrně častý a nejvíce lze její nástup očekávat ve 4–6. týdnu po hárání.” U fenek může trvat klidně až několik měsíců.

Jak falešnou březost poznat a co ji způsobuje?

Nebudeme-li zabíhat do přílišných detailů, hormonální hladina v těle fenky po ovulaci (říji) odpovídá stavu, jako kdyby byla březí. Dokonce má veškeré projevy březosti. Mezi fyzické projevy, které vyjmenovává veterinářka Boudová, patří zduřelé mléčné žlázy, které produkují mléko, zvětšené břicho, zvracení, poševní výtok i opak nechutenství, tedy nadměrná chuť k jídlu, a tudíž přibírání na váze. 

Falešná březost ovlivňuje i chování feny vůči ostatním psům a obecně svému okolí. Běžně nekonfliktní i hravý pejsek může nyní na ostatní psy reagovat podrážděně. Pozorovat můžete i posmutnělost až apatii a únavu. 

Nejčastěji si toho, že fena má falešku, všimneme, až když začne hrabat pelíšek, nosit a olizovat plyšáky (nebo jiné hračky, má-li je). Může začít vyhledávat i nová místa, kam si lehá. I když do postele nebo na gauč nesmí, může se stát, že nyní ji tam najdete. Buďte na ni hodní, hledá nejlepší úkryt pro svá štěňata. 

Tělo se, jednoduše řešeno, připravuje na porod a napodobuje vše, co porodu předchází.

Co s tím? Léčí se falešná březost? 

Nejlepší, co pro svého milovaného pejska můžete v tomto období udělat, je zabavit ho. Fenku můžete doma zaměstnat pomocí psích hlavolamů. Choďte na delší procházky. Obecně pohyb se doporučuje jako nejlepší lék. Velmi důležitá je kontrola pitného režimu, nadměrné pití určitě sledujte a případně nahlaste při kontrole veterináři. Můžete také mírně snížit krmnou dávku, rozhodně by se fena neměla nadměrně krmit.

Co naopak nedělat? Omezte mazlení. Protřiďte jí hračky a pokud si nějaké nosí do pelechu, raději jí je po dobu falešné březosti schovejte. Mylně je totiž považuje za svá štěňata. Je lepší jí je schovat, když se například venčí s dalším členem rodiny, ať jí zbytečně nevyvoláte úzkostnou reakci. Můžete i vyprat pelíšek. „Nedoporučuje se mléčnou žlázu zahřívat, nebo mléko odstříkávat, tím se produkce pouze zvýší. Na zvážení je mírné chlazení mléčné žlázy; sledování, nedochází-li v nějakých oddílech mléčné žlázy k zánětu,” radí na stránkách veteriny Boudová.

Nejhorší na falešné březosti je, že se opakovaně vrací. Majitelům fenek, které na ni trpí, veterinář doporučí kastraci. Dlouhotrvající pseudogravidita totiž může způsobit zánět mléčných žláz, který se může zvrtnout v nádorové onemocnění. Utrpět mohou také vaječníky, děloha nebo močový měchýř. A také musíme vzít v potaz psychiku našeho chlupáče, která během tohoto období dostává zabrat.

Související články

Jak myslí váš pes

Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. Proto se výzkumy posledních let často upínají k tomu, jak pes myslí a co přesně vnímá v jednotlivých okamžicích. Nakolik je jeho myšlení velmi rozmanité, dokládá fakt, že se pejsci postupem času stali...

Aportování snadno a rychle. Jak na to?

Aportování je oblíbenou zábavou pro většinu psích chlupáčů. Některý pes to má v kostech. Jinému se musí nejprve ukázat, jak to funguje, aby ho to začalo bavit. Stejně jako u všech jiných povelů je i u aportování důležitá pozitivní motivace, tedy...

Světová výstava psů 2021 v Brně

Česká republika měla letos tu čest chopit se hostitelské role a poskytnout prostory pro konání Světové výstavy psů určené vystavovatelům, chovatelům a milovníkům psích plemen. Návštěvníci se shodli, že akce byla úspěšná. Pro konání bylo vybráno...

Jak léčit psincový kašel?

Podzim je tu. A s ním přichází i chřipková sezóna. Nastydnutí a další neduhy spojené s tímto obdobím se netýkají pouze lidí, ale i jejich čtyřnohých kamarádů. Zejména rozšířený a v případě neléčení i velmi nebezpečný může být psincový kašel, který...

Pět věcí, které jste možná nevěděli o hlodavcích

Tito malí tvorečkové, které jsme si oblíbili jako plnohodnotné domácí mazlíky stejně jako psy a kočky, jsou mnohem zajímavější, než bychom o nich na první pohled možná řekli. Jakých pět zajímavostí se s tímto nejpočetnějším řádem savců pojí, o nichž...