Prase jako mazlíček? Miniprase jako roztomilý trend a boření domněnek

Spousta z nás podléhá potřebě splnit si sen a pořídit si originálního mazlíčka, a tím je miniaturní prase neboli miniprase. Tento trend je v ČR přibližně deset let. Nenechte se ale zmást těmi roztomilými čumáčky, péče o prase je náročná a musí se pořádně promyslet. 

Jaké druhy miniprasátek známe? Gottingenské, Royal Dandies, Extreme Dandies, vietnamské, kunekune, choctaw. To jsou ty nejznámější. Na internetu toho o těchto plemenech najdete spoustu, tudíž se zde nebudeme zdržovat rozepisováním. A pojďme rovnou na důležité otázky.

Zůstane miniprasátko malé?

Věřte nebo ne, ale nezůstane. Ze všech vyšlechtěných prasat do zakrslých podob, jediné Extreme Dandies původem z Ameriky dorůstá do váhy kolem 4–8 kg. Royal Dandies pak mají váhu v rozmezí 15 až 20 kg a ostatní miniprasátka mají v dospělosti kolem 35 kg. Vietnamské miniprase může mít až 150 kg, protože jeho genetické dispozice jsou velmi rozmanité. Nenechte se zmást předponou „mini” u tohoto mazlíka. 

Žere prase jako prase? 

Prase je sice všežravec, vyšlechtěná plemena by se ovšem měla striktně stravovat zeleninou, ovocem, granulovanými směsmi, těstovinami a rýží. A zatímco kotěti nebo štěněti dopřejeme trochu tvarohu nebo jiné dobroty, miniprase musí přísně dodržovat vybraný jídelníček. A to nejen kvůli dobrému prospívání zvířete, ale také kvůli udržení správné váhy. Co se týká „stolování”, počítejte, že to bude všude – od misky v kuchyni až na koberci u televize. 

Je vhodné miniprase do bytu?

Se zlomeným srdcem (kdysi to bylo i mé přání si jedno pořídit) musím napsat, že není. Pes štěká a vyje, kočka mňouká a mrouská a prase chrochtá, kvičí, křičí, někdy dokonce ječí. Sousedům se znelíbíte. Kromě toho, že prasátko vydává nesnesitelné zvuky, je tak trochu „demolition man”. Dělá nepořádek a ohryže vše, co mu pod zub přijde. A neumí do schodů. Ideální je do rodiny s domem se zahradou.

Co zakrslé prasátko potřebuje?

I miniprase potřebuje rýt čumákem v hlíně, je to jeho přirozenost. Dělá ho to šťastným a potřebuje to pro vývoj imunity. Nezoufejte, prasata jsou velmi učenlivá a pochopí, kde rýt smí a kde ne. Vyčleňte mu speciální plácek, kde bude svobodně moci dopřát svému pudu. Prasátko se také rádo pase. Dopřejte mu to. Ale pozor, rádo se přežírá. Hlídejte tedy, kolik toho spase.

Je prasátko hravé?

Prasátka si ráda hrají. Díky bohu, proto je taky chceme. Nejen kvůli tomu, že jsou tak roztomilá. Hrát byste si s ním měli každý den a přitom jej i cvičit (ale o tom třeba někdy příště). Pozor na tvrdohlavost, jsou vychytralá. A jakmile je naštvete, budou dělat naschvály a těžko se jim zlozvyky odnaučují. Pozor také na volbu vhodných motivačních odměn, prasátka mají tendence rychle nabírat na váze.

Na závěr dobré zprávy, miniprase je vhodný mazlíček pro alergiky. A majitelé miniprasátek tvrdí, že prasátko je čistotnější než pes. Snadno se tedy naučí venčit na jednom místě. Dá se prý naučit i na písek jako kočka.

Související články

Čerstvé maso a jiné trendy ve stravě pejsků

Čerstvé maso, využití hmyzí bílkoviny nebo udržitelnost pet food. To jsou nové trendy ve výživě pejsků. Díky přidání čerstvého masa do krmiva se jídlo pro pejsky stává chutnějším a voňavějším, ale hlavně se pejskům lehce tráví. 

Závody psích spřežení v roce 2022

Rok 2022 bude co se týče zimních musherských akcí nabitý! Pokud jste stejnými fandy tohoto sportu jako my, připravte si diáře, ať vám neunikne žádná z nadcházejících akcí. Na co se v novém roce ve světě mushingu můžeme těšit?  

Psi slavných osobností

Pes je nejlepší přítel člověka. A nejlepšího přítele potřebují jak obyčejní lidé, tak i slavné osobnosti a celebrity. Jedním z ‚‚nejslavnějších‘‘ chlupáčů současnosti je Pan Úžasný – špic patřící Paris Hiltonové. Jací jsou další pejsci slavných...

Čím potěšit kočičí duši o Vánocích

Kočka je strážkyně domácího krbu, pojďme ji za to o Vánocích odměnit nejen naší intenzivní společností, pozorností a láskou, ale také nějakým dárkem. Jako první se nabízí sáhnout po něčem na přilepšenou. Tím určitě žádného kočičího parťáka neurazíte....

Užitečné tipy na dárky pro psy

Vánoce jsou časem, kdy se rodina sejde a tráví čas spolu, a to ocení jak její dvounozí, tak čtyřnozí členové. Ale bez dárků by to přece jen nebylo úplně ono, a proto přinášíme několik originálních tipů. Psí dušičku samozřejmě potěšíte něčím na zub....

Pamlsky a hračky pro hlodavé zuby

Jestli už máte nakoupené dárky pod stromeček pro vaše nejbližší, je čas nachystat překvapení i pro hlodavé parťáky. Sdílíme několik tipů, čím jim rozsvítit očka radostí. Něco na zub je klasikou, která potěší bez ohledu na druh hlodavce, kterého doma...

3 tipy, jak připravit venkovní kočku na zimu

Vánoce jsou za dveřmi a s nimi už tradičně přichází tuhá zima a sníh. Pro naše mazlíčky je to velká změna. Tu pocítí i kočky, které nežijí v domácnosti, ale tráví většinu času venku. Jak je na toto náročné období připravit?