Prase jako mazlíček? Miniprase jako roztomilý trend a boření domněnek

Spousta z nás podléhá potřebě splnit si sen a pořídit si originálního mazlíčka, a tím je miniaturní prase neboli miniprase. Tento trend je v ČR přibližně deset let. Nenechte se ale zmást těmi roztomilými čumáčky, péče o prase je náročná a musí se pořádně promyslet. 

Jaké druhy miniprasátek známe? Gottingenské, Royal Dandies, Extreme Dandies, vietnamské, kunekune, choctaw. To jsou ty nejznámější. Na internetu toho o těchto plemenech najdete spoustu, tudíž se zde nebudeme zdržovat rozepisováním. A pojďme rovnou na důležité otázky.

Zůstane miniprasátko malé?

Věřte nebo ne, ale nezůstane. Ze všech vyšlechtěných prasat do zakrslých podob, jediné Extreme Dandies původem z Ameriky dorůstá do váhy kolem 4–8 kg. Royal Dandies pak mají váhu v rozmezí 15 až 20 kg a ostatní miniprasátka mají v dospělosti kolem 35 kg. Vietnamské miniprase může mít až 150 kg, protože jeho genetické dispozice jsou velmi rozmanité. Nenechte se zmást předponou „mini” u tohoto mazlíka. 

Žere prase jako prase? 

Prase je sice všežravec, vyšlechtěná plemena by se ovšem měla striktně stravovat zeleninou, ovocem, granulovanými směsmi, těstovinami a rýží. A zatímco kotěti nebo štěněti dopřejeme trochu tvarohu nebo jiné dobroty, miniprase musí přísně dodržovat vybraný jídelníček. A to nejen kvůli dobrému prospívání zvířete, ale také kvůli udržení správné váhy. Co se týká „stolování”, počítejte, že to bude všude – od misky v kuchyni až na koberci u televize. 

Je vhodné miniprase do bytu?

Se zlomeným srdcem (kdysi to bylo i mé přání si jedno pořídit) musím napsat, že není. Pes štěká a vyje, kočka mňouká a mrouská a prase chrochtá, kvičí, křičí, někdy dokonce ječí. Sousedům se znelíbíte. Kromě toho, že prasátko vydává nesnesitelné zvuky, je tak trochu „demolition man”. Dělá nepořádek a ohryže vše, co mu pod zub přijde. A neumí do schodů. Ideální je do rodiny s domem se zahradou.

Co zakrslé prasátko potřebuje?

I miniprase potřebuje rýt čumákem v hlíně, je to jeho přirozenost. Dělá ho to šťastným a potřebuje to pro vývoj imunity. Nezoufejte, prasata jsou velmi učenlivá a pochopí, kde rýt smí a kde ne. Vyčleňte mu speciální plácek, kde bude svobodně moci dopřát svému pudu. Prasátko se také rádo pase. Dopřejte mu to. Ale pozor, rádo se přežírá. Hlídejte tedy, kolik toho spase.

Je prasátko hravé?

Prasátka si ráda hrají. Díky bohu, proto je taky chceme. Nejen kvůli tomu, že jsou tak roztomilá. Hrát byste si s ním měli každý den a přitom jej i cvičit (ale o tom třeba někdy příště). Pozor na tvrdohlavost, jsou vychytralá. A jakmile je naštvete, budou dělat naschvály a těžko se jim zlozvyky odnaučují. Pozor také na volbu vhodných motivačních odměn, prasátka mají tendence rychle nabírat na váze.

Na závěr dobré zprávy, miniprase je vhodný mazlíček pro alergiky. A majitelé miniprasátek tvrdí, že prasátko je čistotnější než pes. Snadno se tedy naučí venčit na jednom místě. Dá se prý naučit i na písek jako kočka.

Související články

Hmyzí protein jako budoucnost výživy mazlíčků?

Psi jsou, stejně jako jiní domácí mazlíčci, masožravci. Živočišná bílkovina je proto základní složkou jejich stravy. Čím dál častěji se můžeme setkat se stravou, která se zcela nebo z části skládá z hmyzu. Je hmyzí protein vhodný pro naše mazlíčky?...

Jak správně krmit fretku?

Fretky se řadí mezi oblíbené domácí mazlíčky. Jsou inteligentní, hravé a dokáží si s člověkem vytvořit silné pouto. Pokud si vás toto pozoruhodné zvíře také získalo a uvažujete o tom, že si ji pořídíte, měli byste vědět, jak fretku správně krmit, aby...

Zajímavá fakta o křečcích

Nesmíme zde opomínat malé a roztomilé hlodavce, kteří jsou jedním z nejmenších domácích mazlíčků. Křečci jsou oblíbení pro svůj hebký kožíšek, roztomilé pacičky a nenáročnost. Než se rozhodnete si pořídit křečka, přečtěte si tyto zajímavosti, které...

Jak to mají psi s plaváním?

Mezi lidmi panuje přesvědčení, že psi umí plavat a je pro ně tento pohyb přirozený. Psi jsou opravdu obvykle dobří plavci, ale existují i výjimky. Která plemena patří mezi neplavce a co byste o psím plavání měli vědět?