Psí sporty

Blíží se víkend a meteorologové hlásí slunečné počasí a vy přemýšlíte, že byste sobě a svému psovi dopřáli nějaké sportovní vyžití. Léto je sice ještě daleko, ale proč se nepřipravit už teď. Nabídka venkovních psích her a aktivit se zdá až neskutečně pestrá. Která ale sedne vašemu mazlíčkovi nejvíce? Nabízíme vám proto stručný přehled psích sportů.

Blíží se víkend a meteorologové hlásí slunečné počasí a vy přemýšlíte, že byste sobě a svému psovi dopřáli nějaké sportovní vyžití. Léto je sice ještě daleko, ale proč se nepřipravit už teď. Nabídka venkovních psích her a aktivit se zdá až neskutečně pestrá. Která ale sedne vašemu mazlíčkovi nejvíce? Nabízíme vám proto stručný přehled psích sportů.

Se základním přehledem mi pomohl Lukáš Palm, odborník na trénink psů, kterého jsem se zeptala na základní typologii nadstavbového cvičení se psy a jak mezi nimi nejlépe vybrat. „Dneska existuje velké množství pokročilých forem výcviku a vždy záleží na tom, čemu se chce člověk věnovat. V určitých typech výcviku i na co má psa.  Existuje mnoho psích sportů (např. agility), mnoho druhů tzv. sportovního výcviku (např. pokročilá poslušnost), ale také spousta činností, které vycházejí z toho, k čemu byl pes původně vyšlechtěn (např. lovecký výcvik). Vždy je však důležité, aby měl pes i jeho pán zvládnuté odpovídající základy a byl v odpovídajícím zdravotním stavu,“ vysvětluje Lukáš Palm.

Nyní se podívejme na to, jaké konkrétní možnosti se nám pejskařům nabízí.

Druhy psích sportů

První kategorií aktivit, kterým se můžeme věnovat, jsou nejrůznější psí sporty. Některé z nich připomínají svou náplní či pomůckami volnočasové aktivity lidí, jako jsou např. dogdancing či dogfrisbee. Jiné zase naopak nahrazují činnost, ke které bylo dané plemeno původně vyšlechtěno jako např. treibball. Spadají sem i aktivity, které jsou založené na zdolávání určitých překážek jako např. agility. Pro drsnější nátury je možné vybrat některý z outdoorových sportů jako dogtrekking. V neposlední řadě zde máme nejrůznější závodní a dostihové aktivity, jako kupříkladu coursing či triatlon.

A co se pod cizojazyčným názvem sportů skrývá?

 • agility – překonávání překážek různých tvarů a velikostí připomínající koňský parkur
 • canicross – běh se psem, kdy je dvojice psovod a pes spojena tažným lanem a pes tak pomáhá psovodovi překonávat náročnější terén
 • coursing – závod v přírodním terénu, kde je cílem ulovit vlečenou umělou kořist
 • dogdancing – tanec se psem, kdy dvojice psovod a pes předvádí sérií cviků do rytmu hudby
 • dogfrisbee – různými způsoby házení talíře frisbee psovodem psovi
 • dogtrekking – několikadenní horská túra, kdy podobně jako v canicrossu je pes připoután k psovodovi tažným lanem, zatímco psovod nese výstroj předepsané hmotnosti
 • dostihy – psí běžecké závody na trati
 • flyball – překážkový závod kombinovaný s aportováním; pes po zdolání překážek pomocí aportovacího mechanismu odpálí míček, který musí přinést zpět přes překážky psovodovi
 • pulling – závody psů v tahu břemen
 • treibball – náhrada za pasení ovcí, kdy pes namísto ovcí pase gumové balóny
 • triatlon – obdoba klasického triatlonu, kdy dvojice psovod a pes soutěží v plavání, jízdě na kole a běhu

Na výše uvedené sporty můžete také narazit v různých obměnách či kombinacích. Nápaditosti psovodů i jejich psů se meze nekladou :-).

Sportovní výcvik

Další kategorií je sportovní kynologie neboli sportovní výcvik. Sem spadají především různé aktivity zaměřené na další rozvoj specifických schopností a dovednostní psa. Nejčastěji se setkáváme s disciplínou zvanou obidience, obecně překládanou jako (vyšší) poslušnost. Psovod se svým psem však může trénovat i nejrůznější obrany či stopy. Samostatnou disciplínou sportovního výcviku pak je záchranářská kynologie. V neposlední řadě do této kategorie můžeme zařadit i vodní práce. Společné všem těmto aktivitám je, že se cvičí podle předem daných zkušebních řádů a bývají zakončeny zkouškou.

Podle typů plemen

Neměli bychom ovšem také zapomínat na členění nadstavbových výcvikových aktivit podle plemen. Sem můžeme zařadit např. velmi oblíbený lovecký, pastevecký a ovčácký výcvik. Ty se stejně jako sportovní kynologie řídí předem danými pevnými pravidly a zkušebními řády.

Pokud ale preferujete něco přeci jen méně organizovaného, vždy si můžete jít se svým pejskem zaběhat anebo na projížďku na kole. Vždycky je však potřeba myslet na zdravotní stav vašeho zvířete.

Ať už si vyberete jakoukoli aktivitu či sport, nezapomeňte svého psa náležitě za jeho sportovní výkony odměnit :-).

Znáte ještě nějaké další psí hry či sporty a jaký je váš nejoblíbenější? Podělte se o ně s námi a ostatními milovníky čtyřnohých mazlíčků.

Související články

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Když je miluješ, není co řešit. Opravdu? Každý, pes i člověk, má nějaké nedostatky a ty menší je opravdu snadné tolerovat. Problém nastane ve chvíli, kdy vám zlozvyky vašeho čtyřnohého parťáka začnou přerůstat přes hlavu. Potýkáte se s věčným...

Běh se psem: ideální společná sportovní aktivita

Běhání. Pro některé životní vášeň, pro jiné zase věčné začátky. Ve dvou se to lépe táhne – to platí, i pokud jste běhu už propadli a nebo se k němu stále rozhoupáváte. Pokud máte doma aktivního psa, vezměte ho na běh s sebou a buďte si vzájemnou...

Ideální plemena pro aktivní pánečky

Milujete pohyb a nevydržíte chvíli v klidu? Pak byste si rozhodně neměli pořizovat psa, který s vámi tuto vášeň nebude sdílet. Znáte těchto 6 plemen, která vyžadují opravdu aktivní páníčky, kteří s nimi chtějí trávit společné chvíle?

Křeček: ideální první mazlíček pro vaše dítě

Existuje spousta důvodů, proč je křeček ideálním domácím mazlíčkem. Jsou malí, chytří a roztomilí, takže si je každé dítě zamiluje. Křečci jsou navíc poměrně nenároční domácí mazlíčci, a proto jsou také skvělou volbou jako první domácí mazlíček pro...

5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o...