Kočka na vodítku: Jdeme na procházku

Kočky jsou ve většině případů milovnice přírody a pohybu, a tak není divu, že ty, které žijí v bytech, občas touží vyrazit na průzkum. Pokud máte doma takového chlupáče, možná se vám budou hodit tipy, jak jej naučit na vodítku. To je totiž skvělým pomocníkem v případě, že chcete své kočce dopřát pohyb, ale nechcete ji vystavit nebezpečí, které zejména ve městech číhá na každém rohu.

Procházkám na vodítku samozřejmě předchází výběr správného vybavení. Jak vybrat vodítko pro kočku, jaký k němu pořídit postroj a jak ji s novým pomocníkem seznámit, jsme si řekli v jednom z našich minulých článků. Dnes se budeme věnovat tomu, jak vlastně kočku na vodítku naučit tak, aby se společné procházky staly zábavou jak pro vás, tak pro samotného mazlíčka. 

Krok za krokem

Navážeme tam, kde jsme přestali, a tedy ve chvíli, kdy kočku pomocí pozitivních asociací seznamujeme s postrojem a vodítkem. Zvíře díky tomu pochopí, že se jedná o příjemnou záležitost. Dalším krokem je pak obléknutí kočky do postroje. Kousek po kousku jí zkoušejte postroj navléknout tak, aby jste se vždy každým dnem posunuli o kousek dál. Zároveň ale respektujte, že se pro kočku jedná o relativně velkou změnu, a tak na ni musíte postupně. Může to trvat pár dní. Dobrým trikem je i mít po ruce oblíbenou pochoutku, kterou jí následně za odměnu můžete dát. 

Proces, který se vyplatí dlouhodobě

Jakmile si jste jistí, že kočka postroj i celý proces zvládá, můžete přikročit k dalšímu kroku, kterým je úprava velikosti postroje. Ten by měl zvířeti být pohodlný: neměl by nikde škrtit ani táhnout, zároveň by ale měl být bezpečný. V tomto stádiu se také prodlužuje doba, kterou by kočka měla v postroji vydržet, aniž by za to dostala svou oblíbenou pochoutku. Tato část opět může zabrat i několik dní, ale vložená trpělivost se vyplatí především z dlouhodobého hlediska. 

Prvních pár dní jen doma

Pokud je kočce postroj pohodlný, připněte vodítko a opět nechte kočku, ať si zvyká. Neberte ji hned ven, ale nechejte ji pohybovat se po místnosti a dávejte jí hračky, abyste rozptýlili její pozornost od vodítka, které je pro ni zcela nové. V této fázi je dobré pohlídat, aby se vodítko o nic doma nezachytávalo. Tím by se totiž kočka mohla vylekat a mohla by si k celému procesu do budoucna vypěstovat averzi. 

Kočka průzkumník

Když vidíte, že kočce vodítko ani postroj nevadí, vezměte ji ven, ideálně na zahrádku nebo někam, kde se může volněji pohybovat a zkoumat okolí, ale zároveň ji tam nic nečekaného nevyleká. Snažte se rychlost každé fáze přizpůsobit zvířeti tak, aby bylo spokojené. Jakmile uvidíte, že kočka je připravena prozkoumávat další území a že se nijak nebrání vodítku a postroji, je čas ji vzít ven na procházku.

Už od kotěte

Aby mohla kočka chodit na vodítku, je dobré ji vše učit už od kotěcího věku. Pokud vezmete ven kočku, která celý život žila v bytě, riskujete, že bude z venkovního světa velmi vystrašená a že ji každý nečekaný zvuk či pohyb vyděsí. To by mohlo vyústit až v útěk v důsledku úleku. Je tedy dobré předem promyslet i místa, kam se se svou kočkou vydáte. Cíle vaší cesty by měly být klidné a bez většího ruchu a husté dopravy. Myslete i na to, aby v okolí bylo co nejméně psů, kteří kočku, jež na ně není zvyklá, mohou pěkně vylekat. Celkově existuje jedno jednoduché pravidlo: cokoliv se svým kočičím parťákem chcete dělat, snažte se na danou aktivitu dívat kočičíma očima. 

Související články

Čerstvé maso a jiné trendy ve stravě pejsků

Čerstvé maso, využití hmyzí bílkoviny nebo udržitelnost pet food. To jsou nové trendy ve výživě pejsků. Díky přidání čerstvého masa do krmiva se jídlo pro pejsky stává chutnějším a voňavějším, ale hlavně se pejskům lehce tráví. 

Závody psích spřežení v roce 2022

Rok 2022 bude co se týče zimních musherských akcí nabitý! Pokud jste stejnými fandy tohoto sportu jako my, připravte si diáře, ať vám neunikne žádná z nadcházejících akcí. Na co se v novém roce ve světě mushingu můžeme těšit?  

Psi slavných osobností

Pes je nejlepší přítel člověka. A nejlepšího přítele potřebují jak obyčejní lidé, tak i slavné osobnosti a celebrity. Jedním z ‚‚nejslavnějších‘‘ chlupáčů současnosti je Pan Úžasný – špic patřící Paris Hiltonové. Jací jsou další pejsci slavných...

Čím potěšit kočičí duši o Vánocích

Kočka je strážkyně domácího krbu, pojďme ji za to o Vánocích odměnit nejen naší intenzivní společností, pozorností a láskou, ale také nějakým dárkem. Jako první se nabízí sáhnout po něčem na přilepšenou. Tím určitě žádného kočičího parťáka neurazíte....

Užitečné tipy na dárky pro psy

Vánoce jsou časem, kdy se rodina sejde a tráví čas spolu, a to ocení jak její dvounozí, tak čtyřnozí členové. Ale bez dárků by to přece jen nebylo úplně ono, a proto přinášíme několik originálních tipů. Psí dušičku samozřejmě potěšíte něčím na zub....

Pamlsky a hračky pro hlodavé zuby

Jestli už máte nakoupené dárky pod stromeček pro vaše nejbližší, je čas nachystat překvapení i pro hlodavé parťáky. Sdílíme několik tipů, čím jim rozsvítit očka radostí. Něco na zub je klasikou, která potěší bez ohledu na druh hlodavce, kterého doma...

3 tipy, jak připravit venkovní kočku na zimu

Vánoce jsou za dveřmi a s nimi už tradičně přichází tuhá zima a sníh. Pro naše mazlíčky je to velká změna. Tu pocítí i kočky, které nežijí v domácnosti, ale tráví většinu času venku. Jak je na toto náročné období připravit?