Poslušnost psa: jak s tréninkem začít a co vše je nutné zvážit?
Poslušnost psa je velké téma nejen mezi pejskaři, ale i mimo tuto komunitu. Pes, který neposlouchá povelům svého majitele, totiž může znamenat velký problém. Proto by alespoň základní výcvik měl mít každý chlupáč. Úroveň trénování se pak samozřejmě liší v závislosti na tom, jaké záměry majitel s pejskem má. Pokud jej má pro svou radost a chce s ním chodit do parku, stačí menší míra výcviku. Jestliže se chce věnovat sportovní kynologii, musí pes projít náročnějším tréninkem. Otázky o poslušnosti nám zodpověděla chovatelka Jitka Duffková.
Co je pro výcvik poslušnosti důležité?
Každý pes a rasa psa má své určení, ke kterému bylo vyšlechtěno. Každý budoucí majitel by si měl před pořízením štěněte uvědomit, na co si psa pořizuje, jaké má od něho požadavky a co mu naopak on může nabídnout. Jiné nároky bude mít majitel, který se chce se svým psem věnovat sportovní kynologii, loveckému využití psa a jiné majitel, který si pořídí psa jako domácího společníka. Další velmi důležitý a v dnešní době stále více aktuální je aspekt, že čím větší pes, tím více musí být pod kontrolou majitele. To je důležité proto, aby se předešlo napadení lidí nezvladatelným psem.
Podle čeho se pozná, že je pes poslušný?
Záleží na úhlu pohledu majitele a ostatních lidí, kolem kterých se pes pohybuje. Lidé žijící ve městě, kteří pejska nemají a chtějí ve svém volném čase relaxovat v parcích, nejsou nadšení, když jim po dece a zádech skáče rozdováděný a neovladatelný pes, ačkoliv to majitel psa může vidět jako roztomilou hru. Pro mě je poslušný pes takový, který je naprosto pod vlivem majitele a neobtěžuje své okolí. Jak lidi, tak ostatní psy. Ale samozřejmě vždy záleží na majiteli a jeho přístupu k výchově.
Co vše do tréninku poslušnosti spadá?
Tady už musíme rozlišit, jaké máme s pejskem cíle. Ve sportovní kynologii jsou to různé sestavy cviků určené zkušebními řády. Pokud máme pejska jako kamaráda, tak je nejdůležitější, aby měl majitel svého psa pod kontrolou. Ze cviků je to tedy přivolání, chůze na vodítku a ponechání psa o samotě, např. uvázaného před obchodem.
Jaké povely by se měly trénovat?
Opět záleží na tom, k čemu jsme si psa pořídili. Za mě je nejdůležitější přivolání psa – to uplatníte ve všech směrech výchovy a výcviku psa.
Jak by měl trénink poslušnosti začínat? Od jakého věku by se s tréninkem poslušnosti mělo začít?
Určitě hned od štěněte. Štěňátko musí hned od začátku vědět, že na něj máte nějaké nároky a že má nějaké povinnosti. Poslušnost začínám učit formou „uděláš, dostaneš“. Je to taktika, při níž štěně za každou správnou věc, kterou od něj požadujete, musí dostat odměnu. Tedy pokud přiběhne na zavolání, musí dostat odměnu, například pamlsek. Štěně si pak uvědomuje, že když přijde na zavolání, bude za to nějaká dobrota. Ve sportovní kynologii je to stejné, štěňata a mladí psi se vše učí na pamlsky. Říká se tomu motivační pozitivní metoda, kdy psa odměňuje za správné vykonání cviku.
Jaká motivace se při tréninku poslušnosti používá?
U štěňat a mladých psů používám pamlsky a u psů, kteří již mají cvik alespoň částečně zvládnutý, může mít odměna formu hračky, kterou pes miluje. Skvělou odměnou je pro ně například míček.
Je lepší s tréninkem oslovit odborníka nebo jej zvládneme i sami doma?
Opět záleží na tom, jaké má majitel se svým psem plány. Pokud mám psa jako společníka a nemám na něj žádné velké nároky, tak si mnoho lidí s výchovou psa poradí sami. Zároveň je ale důležité, aby pes neměl problémovou povahu, která by mohla domácí výcvik zkomplikovat. Pokud chceme psa cvičit, skládat zkoušky, potřebujeme uchovnit nebo máme psa s problémovým chováním, je vždy dobré navštívit odborníka nebo kynologickou organizaci.
Existují plemena, která se poslušnosti učí snáz?
Jsou plemena psů, která jsou k tomu přímo určená, a platí takové základní pravidlo, že čím je pes víc temperamentní a pohyblivý, tím více je ochotný s vámi pracovat, protože je pro něj odměna opravdu odměnou. Zatímco plemena psů, pro které není pohyb prioritou, se musí k práci více motivovat.
Lze každého psa naučit poslušnosti?
Každý pes má své limity, takže nároky na výcvik poslušnosti by se měly odvíjet od povahy, plemena a možností konkrétního psa. Základní ovladatelnost se ale může naučit každý pes.
Můžeme s tréninkem poslušnosti začít i v dospělém věku psa?
S tréninkem poslušnosti se může začít v každém věku, ale čím dříve začneme psa motivovat a požadovat od něj poslušnost, tím je to pro psa jednodušší. Já vždy srovnávám psy s lidmi. Domluvit se s puberťákem je vždy horší, než se domluvit a přesvědčit malé dítě, které je na vás závislé a vy jste pro něj středobod vesmíru.
Dlouhé dny a teplé počasí přímo lákají k trávení co nejvíce času venku společně s přáteli a především po boku svého psího parťáka. Pokud milujete dlouhé procházky, možná se nadchnete i pro dogtrekking. Znáte tento vytrvalostní sport, který nevyžaduje...
Králíčci jsou ideálním domácím mazlíčkem nejen do bytu. Nezaberou příliš mnoho místa, jsou hraví a roztomilí a péče o ně není tolik časově náročná jako například o psy. Pro svou trpělivou a přátelskou povahu jsou navíc ideálním prvním mazlíčkem pro...
„Ne, raději zůstanu doma!“ I tak si můžeme vyložit mňoukání a projevy stresu jako reakci na vytaženou přepravku. Většina majitelů koček si tak nedokáže představit svět, ve kterém cestování s kočkou probíhá v pohodě a bez větších nepříjemností....
Uvažujete o tom, že do rodiny přivedete nového čtyřnohého člena? Pes do domácnosti přinese spoustu radosti, nové energie a nových zážitků. Je to ale také velká zodpovědnost a společné soužití může ovlivnit také správný výběr plemene. Každý pejsek je...
Spoustu zábavy a radosti z pohybu, ale také disciplína a náročný trénink. To jsou agility, asi nejoblíbenější psí disciplína vhodná pro všechny zvídavé a aktivní pejsky. Máte soutěživého ducha a uvažujete, že se sportem začnete? Na to, co všechno...
Máte čistě domácí kočku a rádi byste jí dopřáli i trochu venkovního světa? Pokud bydlíte v bytě, možná jste už zvažovali, že zkusíte kočku vzít na vodítku ven. Přestože kočky venek většinou milují, venčení na vodítku pro ně může být nepříjemným...
Bezpodmínečnou lásku, oddanou společnost a nekonečný zdroj zábavy. To vše nabízí život se psem a většina milovníků psů proto ví, že se psem je život lepší. Věděli jste, že společnost čtyřnohého parťáka může zlepšit také vaše zdraví?
Většině milovníků zvířat záleží na přírodě a téma ekologie se každého nějakým způsobem dotýká. Šetrný přístup k přírodě je možné aplikovat i do každodenní praxe majitelů domácích zvířat. Nevíte jak? Přinášíme několik jednoduchých tipů, které pomohou...
Téměř každý pejskař ví, že kvalitní a vyvážená strava je alfou a omegou zdraví jeho pejska. Výběr správného krmiva je proto velmi důležitým tématem. Někdy ale dojde k tomu, že je potřeba krmivo změnit. K přechodu na nové granule je ale potřeba...
Technologický pokrok se dotýká mnoha oblastí a stranou nezůstali ani domácí mazlíčci. Smartpet – tedy technologie pro domácí mazlíčky mohou být velmi užitečnými pomocníky. Připravili jsme přehled těch nejlepších vychytávek!
Když je miluješ, není co řešit. Opravdu? Každý, pes i člověk, má nějaké nedostatky a ty menší je opravdu snadné tolerovat. Problém nastane ve chvíli, kdy vám zlozvyky vašeho čtyřnohého parťáka začnou přerůstat přes hlavu. Potýkáte se s věčným...
Pes je nejlepší přítel člověka. To platí za každé situace nehledě na to, kde bydlíte. Pokud váháte, jestli si pořídit psa do bytu, nebojte – při dodržování několika zásad bude soužití s vaším čtyřnohým kamarádem bez problémů.