Dogdartbee: Když se disk hází na terč

V další části série, ve které přibližujeme sport dogfrisbee, tedy aktivitu, při níž se psovi hází disk, který on následně aportuje, přiblížíme disciplínu Dogdartbee. Ta pochází z Nizozemí a její hlavní podstatou je, že se disk hází na terč namalovaný na zemi. V terči jsou namalované kružnice s různým bodovým ohodnocením. Cílem je pak nasbírat co nejvíce bodů.

Terč s různými bodovými hranicemi

Vlastní hřiště má tvar obdélníku, jehož rozměry musí být minimálně 12,5 metru na šířku a 25,5 metru na délku. Nejdůležitější oblastí je však terč. „Právě do něj se hází disk a jsou v něm odstupňované bodové zisky. Když pes chytí disk v první (největší) kružnici získáváte 10 bodů, za chycení disku v druhé kružnici získáváte 30 bodů, chycený disk ve třetí kružnici znamená 50 bodů a za chycení disku ve středu získáte 100 bodů. Střed těchto kružnic je od startovní čáry vzdálen 18,25 metru. Bližší okraj terče je vzdálen od startovní čáry 15 metrů a vzdálenější 21,5 metru. Průměr nejmenší kružnice (za 100 bodů) je 50 cm,” popisuje systém bodování Martina Bolehovská, závodnice, která se Dogfrisbee věnuje. 

V každém kvalifikačním kole má závodník devět hodů, které může buď odházet v kuse, nebo si je může rozdělit do dvou částí po pěti a čtyřech hodech. Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, musíte to oznámit rozhodčímu před svými hody, později své rozhodnutí již změnit nemůžete. 

S přesností až do finále

Po kvalifikaci následuje semifinále, kam postoupí osm týmů – těch, které dosáhly nejvyššího bodového zisku. „Zde začíná každý hráč s nulovým skóre. Semifinále se skládá ze 3 kol po 3 hodech. Soutěží se ve dvojicích: první tým jde proti osmému, druhý proti sedmému a tak dále. Do finále postupuje tým, který ze své dvojice naházel nejvíce bodů,” vysvětluje systém závodnice.

Finále se opět skládá ze tří kol po třech hodech a o tom, v jakém pořadí týmy do finále nastoupí, rozhoduje bodový zisk ze semifinále s tím, že nejlepší tým nastupuje jako poslední. „První čtyři místa určí bodový výsledek z finále. Páté až osmé místo je určeno součtem bodů ze semifinále a kvalifikace,” říká Martina Bolehovská.

Roli nehraje čas, ale počet hodů

Během závodu jsou na hřišti přítomni tři rozhodčí, z nichž každý zde má svou úlohu. Jeden z nich hlídá přešlapy, zbylí dva se zaměřují na dění v terči. Jeden z terčových rozhodčích je zároveň hlavním rozhodčím, který má hlavní slovo při udělování bodového zisku. „Časově tato disciplína není nijak omezená. Jediný pevně daný je právě počet hodů, kterých je v každém kole devět,” zdůrazňuje závodnice.

 

FOTO KREDIT: Martinka Bolehovská

Související články

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Když je miluješ, není co řešit. Opravdu? Každý, pes i člověk, má nějaké nedostatky a ty menší je opravdu snadné tolerovat. Problém nastane ve chvíli, kdy vám zlozvyky vašeho čtyřnohého parťáka začnou přerůstat přes hlavu. Potýkáte se s věčným...

Běh se psem: ideální společná sportovní aktivita

Běhání. Pro některé životní vášeň, pro jiné zase věčné začátky. Ve dvou se to lépe táhne – to platí, i pokud jste běhu už propadli a nebo se k němu stále rozhoupáváte. Pokud máte doma aktivního psa, vezměte ho na běh s sebou a buďte si vzájemnou...

Ideální plemena pro aktivní pánečky

Milujete pohyb a nevydržíte chvíli v klidu? Pak byste si rozhodně neměli pořizovat psa, který s vámi tuto vášeň nebude sdílet. Znáte těchto 6 plemen, která vyžadují opravdu aktivní páníčky, kteří s nimi chtějí trávit společné chvíle?

Křeček: ideální první mazlíček pro vaše dítě

Existuje spousta důvodů, proč je křeček ideálním domácím mazlíčkem. Jsou malí, chytří a roztomilí, takže si je každé dítě zamiluje. Křečci jsou navíc poměrně nenároční domácí mazlíčci, a proto jsou také skvělou volbou jako první domácí mazlíček pro...

5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o...