Dogdartbee: Když se disk hází na terč

V další části série, ve které přibližujeme sport dogfrisbee, tedy aktivitu, při níž se psovi hází disk, který on následně aportuje, přiblížíme disciplínu Dogdartbee. Ta pochází z Nizozemí a její hlavní podstatou je, že se disk hází na terč namalovaný na zemi. V terči jsou namalované kružnice s různým bodovým ohodnocením. Cílem je pak nasbírat co nejvíce bodů.

Terč s různými bodovými hranicemi

Vlastní hřiště má tvar obdélníku, jehož rozměry musí být minimálně 12,5 metru na šířku a 25,5 metru na délku. Nejdůležitější oblastí je však terč. „Právě do něj se hází disk a jsou v něm odstupňované bodové zisky. Když pes chytí disk v první (největší) kružnici získáváte 10 bodů, za chycení disku v druhé kružnici získáváte 30 bodů, chycený disk ve třetí kružnici znamená 50 bodů a za chycení disku ve středu získáte 100 bodů. Střed těchto kružnic je od startovní čáry vzdálen 18,25 metru. Bližší okraj terče je vzdálen od startovní čáry 15 metrů a vzdálenější 21,5 metru. Průměr nejmenší kružnice (za 100 bodů) je 50 cm,” popisuje systém bodování Martina Bolehovská, závodnice, která se Dogfrisbee věnuje. 

V každém kvalifikačním kole má závodník devět hodů, které může buď odházet v kuse, nebo si je může rozdělit do dvou částí po pěti a čtyřech hodech. Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, musíte to oznámit rozhodčímu před svými hody, později své rozhodnutí již změnit nemůžete. 

S přesností až do finále

Po kvalifikaci následuje semifinále, kam postoupí osm týmů – těch, které dosáhly nejvyššího bodového zisku. „Zde začíná každý hráč s nulovým skóre. Semifinále se skládá ze 3 kol po 3 hodech. Soutěží se ve dvojicích: první tým jde proti osmému, druhý proti sedmému a tak dále. Do finále postupuje tým, který ze své dvojice naházel nejvíce bodů,” vysvětluje systém závodnice.

Finále se opět skládá ze tří kol po třech hodech a o tom, v jakém pořadí týmy do finále nastoupí, rozhoduje bodový zisk ze semifinále s tím, že nejlepší tým nastupuje jako poslední. „První čtyři místa určí bodový výsledek z finále. Páté až osmé místo je určeno součtem bodů ze semifinále a kvalifikace,” říká Martina Bolehovská.

Roli nehraje čas, ale počet hodů

Během závodu jsou na hřišti přítomni tři rozhodčí, z nichž každý zde má svou úlohu. Jeden z nich hlídá přešlapy, zbylí dva se zaměřují na dění v terči. Jeden z terčových rozhodčích je zároveň hlavním rozhodčím, který má hlavní slovo při udělování bodového zisku. „Časově tato disciplína není nijak omezená. Jediný pevně daný je právě počet hodů, kterých je v každém kole devět,” zdůrazňuje závodnice.

 

FOTO KREDIT: Martinka Bolehovská

Související články

Čerstvé maso a jiné trendy ve stravě pejsků

Čerstvé maso, využití hmyzí bílkoviny nebo udržitelnost pet food. To jsou nové trendy ve výživě pejsků. Díky přidání čerstvého masa do krmiva se jídlo pro pejsky stává chutnějším a voňavějším, ale hlavně se pejskům lehce tráví. 

Závody psích spřežení v roce 2022

Rok 2022 bude co se týče zimních musherských akcí nabitý! Pokud jste stejnými fandy tohoto sportu jako my, připravte si diáře, ať vám neunikne žádná z nadcházejících akcí. Na co se v novém roce ve světě mushingu můžeme těšit?  

Psi slavných osobností

Pes je nejlepší přítel člověka. A nejlepšího přítele potřebují jak obyčejní lidé, tak i slavné osobnosti a celebrity. Jedním z ‚‚nejslavnějších‘‘ chlupáčů současnosti je Pan Úžasný – špic patřící Paris Hiltonové. Jací jsou další pejsci slavných...

Čím potěšit kočičí duši o Vánocích

Kočka je strážkyně domácího krbu, pojďme ji za to o Vánocích odměnit nejen naší intenzivní společností, pozorností a láskou, ale také nějakým dárkem. Jako první se nabízí sáhnout po něčem na přilepšenou. Tím určitě žádného kočičího parťáka neurazíte....

Užitečné tipy na dárky pro psy

Vánoce jsou časem, kdy se rodina sejde a tráví čas spolu, a to ocení jak její dvounozí, tak čtyřnozí členové. Ale bez dárků by to přece jen nebylo úplně ono, a proto přinášíme několik originálních tipů. Psí dušičku samozřejmě potěšíte něčím na zub....

Pamlsky a hračky pro hlodavé zuby

Jestli už máte nakoupené dárky pod stromeček pro vaše nejbližší, je čas nachystat překvapení i pro hlodavé parťáky. Sdílíme několik tipů, čím jim rozsvítit očka radostí. Něco na zub je klasikou, která potěší bez ohledu na druh hlodavce, kterého doma...

3 tipy, jak připravit venkovní kočku na zimu

Vánoce jsou za dveřmi a s nimi už tradičně přichází tuhá zima a sníh. Pro naše mazlíčky je to velká změna. Tu pocítí i kočky, které nežijí v domácnosti, ale tráví většinu času venku. Jak je na toto náročné období připravit?