Psí spřežení: Závody na dlouhé tratě - co všechno to obnáší?
Závody psích spřežení jsou fascinující záležitostí. Pro psy a mushery jde však o náročné výkony, na které se musí řádně připravit, a to nejen fyzicky, ale i psychicky. Závod totiž není jen o výkonu, ale především o výdrži a odolnosti. Jak takový závod probíhá, jak se na něj připravit a co očekávat? Na to jsme se ptali odbornice Veroniky Klímové.
Co je podstatou závodů na dlouhé tratě?
Jde především o souznění mezi musherem, jeho psími parťáky a přírodou.
Jaké jsou typy závodů na dlouhé tratě?
Longové závody jako takové a etapové závody. V Evropě se jezdí většina závodů na dlouhé tratě ve Skandinávii. Délka tratí na takových závodech se pohybuje od 160 km až do 1000 km.
Jací psi jsou pro takové závody vhodní?
Pokud bychom se bavili o vhodnosti plemene pro takové závody, mohli bychom je rozdělit na čistokrevná severská plemena, mezi které patří sibiřský husky, aljašský malamut, grónský pes a samojed. Druhou kategorií by mohli být takzvaní kříženci, mezi které patří například aljašský husky.
Jak probíhá trénink na dlouhotraťové závody?
Vzhledem k našim klimatickým podmínkám trénování zahajujeme většinou až na přelomu srpna a září (v závislosti na teplotách). Závodní a tréninková sezóna zpravidla trvá do konce března a poté mají psi takzvané dlouhé prázdniny. Je to vlastně také proto, že s jarem se začíná postupně oteplovat a pro severská plemena již není trénování ve vyšších teplotách vhodné. Když říkám vyšší teploty, myslím tím vše nad 15 stupňů. Po dlouhé tréninkové pauze začínáme tedy s krátkými výběhy, aby se psi postupně dostali do formy. Ty pozvolna natahujeme. Ve výsledku pak nejde o množství ujetých kilometrů, ale o naježděné hodiny. Jak jsem již zmínila, vzhledem ke klimatickým podmínkám, většina veškeré přípravy probíhá hlavně na blátě a na káře.
V létě tedy žádná příprava neprobíhá?
Ne, prakticky vůbec, a to především kvůli vysokým teplotám.
Jak se na závody připravuje psovod?
Samozřejmě, že i musher by měl být připraven po fyzické stránce takový závod zvládnout. Ale vzhledem k faktu, že trénování psů zabere prakticky všechen čas, může se musher připravovat v době tréninkové pauzy (tedy v létě) nebo když v tréninkové přípravě mají psi volný den, ale neznám moc musherů, kteří by to dělali. Sama jsem zatím takový závod neabsolvovala, ale podle mého názoru nejde jen o fyzickou přípravu, ale velkou roli hraje také psychika. Musher musí být připraven na to, že na saních stráví spoustu času (nejen v tréninku, ale také při samotném závodě), že si se všemi problémy bude muset poradit ve většině případů sám, musí být připravený čelit nástrahám počasí, naučit se hospodařit se spánkem, protože během takového závodu není mnoho prostoru a času si pořádně odpočinout.
Co vše musí obsahovat výbava pro psa, který na závod jede?
Před každým závodem probíhá kontrola povinného vybavení. Samozřejmostí je dostatek krmiva, náhradní obojek či postroj, botičky pro psy, obleček proti větru.
Co je pro psy nejdůležitější?
Psy to musí hlavně bavit a musíte na nich vidět, že jdou s chutí do každého tréninku, závodu.
Co se děje v případě, že pes na závodě překročí své limity? Jak se v takovém případě postupuje?
Při každém závodě psích spřežení jde hlavně o psy. Po příjezdu do každého checkpointu čeká mushera a jeho čtyřnohé parťáky veterinární přejímka, při které tým veterinářů kompletně zkontroluje každého psa, aby zhodnotili, zda je pes v pořádku a může v závodě pokračovat, v opačném případě psa ze závodu vyřadí. Stejná veterinární přejímka probíhá také před odjezdem z každého checkpointu. Samozřejmě může nastat problém i na trati během závodu (pes je vyčerpaný nebo se zraní), v takovém případě by měl musher psa odpřáhnout a naložit na do saní.