Psychologická typologie psů

Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli je váš pes melancholik, cholerik, sangvinik nebo flegmatik? Stejně jako u lidí, i u psů existují různé typy povah. Psi se liší nejen rasou, velikostí, srstí a zbarvením, ale také svým temperamentem. Co z toho vyplývá pro jejich výchovu a proč je to důležité vědět?

Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli je váš pes melancholik, cholerik, sangvinik nebo flegmatik? Stejně jako u lidí, i u psů existují různé typy povah. Psi se liší nejen rasou, velikostí, srstí a zbarvením, ale také svým temperamentem. Co z toho vyplývá pro jejich výchovu a proč je to důležité vědět?

Určitě to znáte, někteří psi jsou již od malého štěněte spíše vůdčími typy, jiní jsou naopak bázlivější. A některým psům to vydrží až do dospělosti. Před tím, než si pořídíme nový psí přírůstek, bychom měli zvážit, zda se k nám vybraný pes hodí nejen velikostí, ale i povahou. Například plachý pes by mohl mít problém s životem v místě, kde je velký ruch a jeho životní prostor se hemží spousty neznámých lidí a dalších zvířat.

 

Jak dobře znám svého psa?

Čím více toho o svém psovi víte, tím lépe budete rozumět jeho chování a také bude lépe fungovat váš vzájemný vztah. Měli jste někdy pocit, že si váš pes dělá, co si zamane, a že navzdory věnované péči a výchově se stává ztraceným případem? Chyba může být na vaší straně. K nedorozuměním může docházet tak, že si neuvědomujeme jeho povahové rysy. Ve stresových situacích pak naše reakce může mít zcela opačný účinek. Navíc se tím také mohou ještě více upevnit špatné návyky. Například pokud začneme psa uklidňovat ať už hlasem nebo i pohlazením pokaždé, když okolo projede kufr na kolečkách a on se lekne, nikdy se tak neodnaučí, že se nejedná o nebezpečí. Naopak když poslechne váš povel, nezapomeňte ho odměnit, třeba nějakým tím pamlskem.

 

Strach

Velkou roli v chování psa hraje strach a to, jak mu čelí. Klíčové je v tomto ohledu období cca od šestého do dvacátého týdne, které se nazývá tzv. ranou socializací. Štěně bychom v té době měli seznamovat s nejvíce podněty a situacemi tak, aby se jich v budoucnu nebál. Není to však jen o našem psovi, ale i o nás samotných, jestli pro něj dokážeme vybudovat bezpečné prostředí. To, jak se pes vyrovnává se strachem, se také odráží v tom, jak respektuje pravidla. Říká se, že vůdčí typ psa lépe respektuje daná pravidla, zatímco bojácnější typ je ovládán svým strachem a na pravidla se pak tolik nesoustředí.

 

A jak to tedy s jednotlivými typy povah?

Abychom co nejpřesněji určili temperament našeho zvířete, zaměřme se na jeden dva převažující povahové rysy. Zde jsou uvedeny jednotlivé kategorie, a s jakými charakteristikami se nejčastěji pojí.

  • Melancholik je charakteristický tím, že je ustrašený, nesoustředěný, nervózní a nedůvěřivý.
  • Cholerika naopak poznáte podle jeho energičnosti až neúnavnosti, ale i podle velké zvědavosti a odvahy.
  • Sangvinik je velmi přátelský, je klidnější než cholerik, ale také velmi přemýšlivý a učenlivý.
  • Flegmatik je ještě o něco klidnější než sangvinik, nereaguje tolik na okolní vzruchy a je také o něco váhavější.

(Zdroj k jednotlivým typům povah: http://www.novofundland.eu/).

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?