Zdravý a spokojený život díky kočičím mazlíčkům

Dlouhý a spokojený život je snem většiny z nás a způsob, jak jej zajistit, se hledá po celá staletí. Nejnovější vědecké studie ale naznačují, že jej s největší pravděpodobností máme celou dobu před sebou. Jsou to totiž naši kočičí mazlíčci, kteří kromě toho, že jsou milými společníky, mají významný pozitivní vliv na naše zdraví a pohodu. Jaké je kouzlo koček a které všechny aspekty našeho života pozitivně ovlivňují?

Jak lidé na kočky, tak kočky na lidi

Pověry, že psi jsou stálejšími domácími mazlíčky než kočky, už dávno neplatí. Kočky jsou svému majiteli nablízku, a to nejen když mají ony samy náladu nebo když ony samy chtějí. Potvrzují to i výzkumy, které například ukázaly, že kočky lidem oplácí jejich chování. Pokud tedy kočku bezmezně milujete a náklonnost jí dáváte dostatečně najevo, bude i ona velmi vřelá k vám. 

Kočka jako lék na depresi

Jedna ze superschopností koček spočívá i v tom, že dokážou proměnit energii v celé místnosti, a mají pozitivní vliv na lidské zdraví. Právě tomuto aspektu se věnovalo několik studií, které přinesly velmi zajímavé výsledky. Ukázaly například, že lidé, kteří vlastní kočku, jsou až pětkrát zdravější než ti, kteří kočku nemají. Konkrétně mají kočky blahodárný vliv na pacienty trpící alzheimerovou chorobou nebo na ty, kteří trpí depresí. Kočičí miláčci mohou snižovat krevní tlak a podle studie, která probíhala celých 10 let, navíc přítomnost kočky snižuje riziko infarktu až o 30 procent. 

Snaha ulevit od problémů

Odborníci navíc tvrdí, že kočky dokážou vycítit místo v těle, které momentálně není v pořádku. Pokud například kočky sedávají u vaší hlavy, je pravděpodobné, že tam cítí napětí v důsledku migrény nebo zvýšeného krevního tlaku, pokud se naopak choulí u nohou, mohou cítit vaše prochladnutí nebo nízký tlak. Svou přítomností se pak snaží možné neduhy vstřebat. 

Lék na lepší náladu

Skvělý vliv mají kočičí domácí mazlíčci i na lidskou psychiku, mazlení s nimi totiž prokazatelně uklidňuje, a to díky uvolňování oxytocinu, hormonu, který dokáže snížit hladinu stresu a úzkostných pocitů. I po chvilce mazlení s kočkou se u lidí projevuje lepší nálada a menší míra depresivních pocitů. 

Uvolnění díky vrnění 

Vrnění je mezi odborníky považováno za kočičí superschopnost, díky které kočky nemají problémy například s kostmi. Právě ony jemné vibrace, které vydávají, mohou být i důvodem, proč kočky vydrží mnohem více než jiná zvířata – bez úhony zůstanou například po pádu z velké výšky. Studie ukazují, že kočičí vrnění má blahodárný vliv i na lidi a jejich psychickou a fyzickou pohodu. Například totiž dokáže zmírnit silnou migrénu a ulevit od jiných lokálních bolestí. 

Související články

Čerstvé maso a jiné trendy ve stravě pejsků

Čerstvé maso, využití hmyzí bílkoviny nebo udržitelnost pet food. To jsou nové trendy ve výživě pejsků. Díky přidání čerstvého masa do krmiva se jídlo pro pejsky stává chutnějším a voňavějším, ale hlavně se pejskům lehce tráví. 

Závody psích spřežení v roce 2022

Rok 2022 bude co se týče zimních musherských akcí nabitý! Pokud jste stejnými fandy tohoto sportu jako my, připravte si diáře, ať vám neunikne žádná z nadcházejících akcí. Na co se v novém roce ve světě mushingu můžeme těšit?  

Psi slavných osobností

Pes je nejlepší přítel člověka. A nejlepšího přítele potřebují jak obyčejní lidé, tak i slavné osobnosti a celebrity. Jedním z ‚‚nejslavnějších‘‘ chlupáčů současnosti je Pan Úžasný – špic patřící Paris Hiltonové. Jací jsou další pejsci slavných...

Čím potěšit kočičí duši o Vánocích

Kočka je strážkyně domácího krbu, pojďme ji za to o Vánocích odměnit nejen naší intenzivní společností, pozorností a láskou, ale také nějakým dárkem. Jako první se nabízí sáhnout po něčem na přilepšenou. Tím určitě žádného kočičího parťáka neurazíte....

Užitečné tipy na dárky pro psy

Vánoce jsou časem, kdy se rodina sejde a tráví čas spolu, a to ocení jak její dvounozí, tak čtyřnozí členové. Ale bez dárků by to přece jen nebylo úplně ono, a proto přinášíme několik originálních tipů. Psí dušičku samozřejmě potěšíte něčím na zub....

Pamlsky a hračky pro hlodavé zuby

Jestli už máte nakoupené dárky pod stromeček pro vaše nejbližší, je čas nachystat překvapení i pro hlodavé parťáky. Sdílíme několik tipů, čím jim rozsvítit očka radostí. Něco na zub je klasikou, která potěší bez ohledu na druh hlodavce, kterého doma...

3 tipy, jak připravit venkovní kočku na zimu

Vánoce jsou za dveřmi a s nimi už tradičně přichází tuhá zima a sníh. Pro naše mazlíčky je to velká změna. Tu pocítí i kočky, které nežijí v domácnosti, ale tráví většinu času venku. Jak je na toto náročné období připravit?