Portréty oblíbených plemen doma i ve světě: Maďarský ohař

Maďarský ohař neboli vizsla pochází, jak název plemene naznačuje, z Maďarska, kam se dostal s kočovnými kmeny. Písemné zmínky o tomto plemeni lze vysledovat až do 14. století, na významu vzrostl ale zejména až v 18. a 19. století, a to především v souvislosti se závody pořádanými právě pro ohaře.

Oficiální plemeno od 30. let 20. století

Toto plemeno vzniklo kombinací jiných plemen, z nichž značnou část tvořili lovečtí psi. I přes svou dlouholetou historii byl maďarský ohař uznán jako samostatné plemeno až v roce 1936 a nyní je jedním z nejznámějších plemen určených pro lov v jakýchkoliv podmínkách.

Honosné plemeno

Maďarský ohař vás na první pohled zaujme svou honosností a krátkou, ale většinou lesklou srstí. Jedná se o středně velké plemeno, které se pyšní štíhlou stavbou těla. „Ušlechtilost je patrná i ve chvíli, kdy se vizsla pohybuje, klus má totiž prostorný a kroky neobvykle dlouhé,“ popisuje plemeno Petr Zoubek, který se specializuje na chov a výcvik loveckých plemen. 

Výjimečná srst

Maďarský ohař se pyšní krátkou a hustou srstí, která je na většině těla tuhá. Odlišnou strukturu lze nalézt na hlavě a na boltcích, kde se srst jemnější a hedvábnější. Typickým zbarvením jsou odstíny žemlové, které ale nesmí přejít do červené nebo hnědé barvy, a srst je až na výjimky jednolitá. „Někteří maďarští ohaři mají na předhrudí nebo na hrdle malou bílou skvrnu, její průměr by ale neměl přesáhnout 5 centimetrů,“ uvádí Petr Zoubek další parametry typické pro toto plemeno. 

Ideální společník

Povaha maďarských ohařů je velmi přátelská, jsou proto ideálními společníky k rodině. Jejich další skvělou vlastností je to, že dokážou poměrně snadno navázat kontakt s vůdcem smečky. „Jedná se o vyrovnané plemeno, které lze poměrně rychle vycvičit. Musí se ale zvolit správný přístup, jelikož maďarští ohaři nesnesou hrubé zacházení a vyžadují jemnější a trpělivější jednání než jiná plemena,“ přibližuje povahu a správný přístup k plemeni chovatel.

Pes lovec

Maďarský ohař je loveckým psem, který svůj um dokáže vykonávat v různých prostředích. Kořist dokáže zastihnout jak v polích, tak v lese nebo i ve vodě. Dáno je to zejména skvělým smyslem pro stopu, kterou nepustí ani pod hladinou, skvělým lovcem je i proto, že se nezalekne výstřelů ze zbraní a neoplývá strachem ze zvěře. „Zdá se, že maďarští ohaři jsou jako stvořeni pro divoký život v lesích a přírodě, není to ale tak docela pravda. Pohyb a lov milují, dokážou se ale přizpůsobit i životu v bytě,“ uvádí vše na pravou míru Petr Zoubek.

Související články

Zdravý a spokojený život díky kočičím mazlíčkům

Dlouhý a spokojený život je snem většiny z nás a způsob, jak jej zajistit, se hledá po celá staletí. Nejnovější vědecké studie ale naznačují, že jej s největší pravděpodobností máme celou dobu před sebou. Jsou to totiž naši kočičí mazlíčci, kteří...

Specifika výcviku obrany u boxerů

Výcvik obrany je proces, kdy se u psa snažíme podpořit a rozvinout kořistnický pud, přičemž rozlišujeme obranu pro praxi a sportovní účely. V případě sportovní obrany je pes ovladatelný a nejedná se o bezmyšlenkovité podněcování agresivity vůči svému...

Králík v bytě: Co vše náš mazlíček potřebuje?

Králíci jsou oblíbenými domácími mazlíčky zejména do městských bytů. Nejsou totiž tolik nároční na místo a navíc nevyžadují častý pohyb venku, například na zahradě. To ale neznamená, že péče o ně je jednoduchá a nevyžaduje čas ani úsilí. O tom, na co...