Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Klíšťat je snad každým rokem víc a kvůli mírným zimám se prodlužují i jejich sezóny. Už dávno se před nimi nemusíme chránit jen o letních prázdninách. Navíc se už i u nás začal rozšiřovat piják lužní, vzácný druh klíštěte, který psům způsobuje onemocnění podobné malárii. Jak parťáky před těmito parazity chránit? Způsobů dnes máme celou řadu.

Obecnou radu, jaké ektoparazitikum (tedy antiparazitikum působící proti zevním parazitům) funguje nejlépe, vám dát nedokážu. Zjistila jsem totiž, že účinnost jednotlivých druhů i značek ovlivňuje třeba i to, v jakém kraji bydlíte. Můžu vám ale pomoc s rozhodováním, jaký typ ochrany vybrat podle vašich preferencí. Kromě účinnosti totiž, alespoň u mě, hrálo roli více věcí.

Obojky jsou klasika. Jejich největší výhodu vidím v dlouhé účinnosti. Některé deklarují až 8 měsíců. Na začátku klíšťové sezóny ho nasadíte a už se nemusíte o nic starat. Dokonce u většiny ani nevadí, pokud si pes rád zaplave. Časté šamponování by ale mohlo účinnost snížit. Klíšťata většina obojků nejen hubí ihned po přisátí, ale zároveň je i odpuzuje. Další plus je jejich cena. Pokud chceme, aby obojek fungoval, neměli bychom na něm šetřit, jednorázově je tedy investice větší. Když ji ale rozpočítáme na počet měsíců jeho působnosti, i ty dražší, které mají až 90% účinnost, vycházejí jako jedna z nejlevnějších variant endoparazitik. 

Další běžnou ochranou proti vnějším parazitům jsou ektoparazitika v pipetě, takzvané spot-ony. Jejich výhodou je rychlá a snadná aplikace, nevydrží ale psa chránit tak dlouho jako obojky. Aplikace se musí opakovat většinou každý měsíc. Výhodou ovšem je, že účinná látka není distribuována krevním oběhem psa. Koncentruje se v mazových žlázách, odkud se průběžně uvolňuje na celé tělo a účinek tak odolává i koupání. Některé pipety mají navíc odpuzující účinek i proti komárům a dalším hmyzím přenašečům. 

Poslední roky se velmi oblíbenými staly žvýkací tablety v podobě chutných pamlsků. Účinná látka v nich obsažená v těle psa prý nemetabolizuje ani se nekumuluje, a pro klíšťata a blechy je po 12 týdnů smrtící. Výrobce udává bezpečnost i pro štěňata od 8 měsíců i březí a kojící feny. Přes trávicí ústrojí se ale chemikálie do krve dostanou, pro psa to znamená přímou expozici těmito látkami. Pokud u psa po podání dojde k negativní reakci na účinnou látku, nemáte jak působení ukončit jako u dříve zmíněných obojků a pipet. Vzhledem ke krátké existenci těchto léčiv neexistují relevantní data z hlášení vedlejších účinků ani testování, jaký vliv mají na psy při dlouhodobém užívání. Nevýhoda je i jejich vysoká pořizovací cena a fakt, že klíšťata sice hubí, ale až po 12 hodinách od přisátí.

Mimo tyto způsoby existují i pudry a spreje. Ty fungují podobně jako lidské repelenty, musí se tedy opakovat před každou vycházkou, u některých stačí denně nebo týdně. Dále máme možnost zvolit i alternativní způsoby ochrany proti klíšťatům přírodní cestou. Té jsem se loni věnovala v samostatném článku zde. Loni jsem také celou sezónu takový domácí přírodní repelent používala jako doplňkové endoparazitikum před každou větší vycházkou. Zvolila jsem směs rozmarýnu, levandule a hřebíčku s vinným octem. Lidské osazenstvo domácnosti používalo jen tento repelent a všichni jsme léto přečkali bez jediného klíštěte. Přestříkávat bylo ale třeba opravdu často, každé 2 až 3 hodiny, nutno podotknout, že mohlo jít jen o šťastnou náhodu, i když jsme v přírodě trávili naprostou většinu času.

Ač jsou na našem trhu už pár let, letos jsem poprvé narazila na ultrazvukové odpuzovače klíšťat a blech v podobě přívěsků na obojek. Pomocí vyluzovaných ultrazvukových pulzů, které jsou pro lidi a zvířata neslyšitelné, narušují orientaci parazitů, čímž je udržují dál od chlupáčů. Jde tedy o preventivní ochranu, klíšťata nehubí. Pro uživatele by měly být zcela bezpečné, není známa žádná kontraindikace ani nežádoucí účinek. Od aktivace by měl přívěsek účinkovat 6 až 12 měsíců a cenově se pohybuje jako dražší třída antiparazitních obojků. Po průzkumu všech možných diskusí týkajících se těchto produktů ale nejsem schopná říct, jestli opravdu, nebo jak účinně, fungují. Zkušenosti jednotlivých uživatelů se dost liší. Jedna z používaných technologií ovšem prošla testováním a její účinky byly prokázány klinickými studiemi odborníků z veterinární Univerzity Camerino v Itálii.

Jak chráníte před klíšťaty své parťáky vy? Máte ověřený prostředek, který funguje, nebo musíte každé léto hledat znovu? Já si totiž třeba po pár letech používání jednoho druhu obojku, který nám perfektně fungoval, všimla klesající účinnosti a stejnou zkušenost slýchám i od známých. Zda se ale klíšťata přizpůsobují nebo v tom hraje roli jiná okolnost, těžko říct. 

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?