Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Klíšťat je snad každým rokem víc a kvůli mírným zimám se prodlužují i jejich sezóny. Už dávno se před nimi nemusíme chránit jen o letních prázdninách. Navíc se už i u nás začal rozšiřovat piják lužní, vzácný druh klíštěte, který psům způsobuje onemocnění podobné malárii. Jak parťáky před těmito parazity chránit? Způsobů dnes máme celou řadu.

Obecnou radu, jaké ektoparazitikum (tedy antiparazitikum působící proti zevním parazitům) funguje nejlépe, vám dát nedokážu. Zjistila jsem totiž, že účinnost jednotlivých druhů i značek ovlivňuje třeba i to, v jakém kraji bydlíte. Můžu vám ale pomoc s rozhodováním, jaký typ ochrany vybrat podle vašich preferencí. Kromě účinnosti totiž, alespoň u mě, hrálo roli více věcí.

Obojky jsou klasika. Jejich největší výhodu vidím v dlouhé účinnosti. Některé deklarují až 8 měsíců. Na začátku klíšťové sezóny ho nasadíte a už se nemusíte o nic starat. Dokonce u většiny ani nevadí, pokud si pes rád zaplave. Časté šamponování by ale mohlo účinnost snížit. Klíšťata většina obojků nejen hubí ihned po přisátí, ale zároveň je i odpuzuje. Další plus je jejich cena. Pokud chceme, aby obojek fungoval, neměli bychom na něm šetřit, jednorázově je tedy investice větší. Když ji ale rozpočítáme na počet měsíců jeho působnosti, i ty dražší, které mají až 90% účinnost, vycházejí jako jedna z nejlevnějších variant endoparazitik. 

Další běžnou ochranou proti vnějším parazitům jsou ektoparazitika v pipetě, takzvané spot-ony. Jejich výhodou je rychlá a snadná aplikace, nevydrží ale psa chránit tak dlouho jako obojky. Aplikace se musí opakovat většinou každý měsíc. Výhodou ovšem je, že účinná látka není distribuována krevním oběhem psa. Koncentruje se v mazových žlázách, odkud se průběžně uvolňuje na celé tělo a účinek tak odolává i koupání. Některé pipety mají navíc odpuzující účinek i proti komárům a dalším hmyzím přenašečům. 

Poslední roky se velmi oblíbenými staly žvýkací tablety v podobě chutných pamlsků. Účinná látka v nich obsažená v těle psa prý nemetabolizuje ani se nekumuluje, a pro klíšťata a blechy je po 12 týdnů smrtící. Výrobce udává bezpečnost i pro štěňata od 8 měsíců i březí a kojící feny. Přes trávicí ústrojí se ale chemikálie do krve dostanou, pro psa to znamená přímou expozici těmito látkami. Pokud u psa po podání dojde k negativní reakci na účinnou látku, nemáte jak působení ukončit jako u dříve zmíněných obojků a pipet. Vzhledem ke krátké existenci těchto léčiv neexistují relevantní data z hlášení vedlejších účinků ani testování, jaký vliv mají na psy při dlouhodobém užívání. Nevýhoda je i jejich vysoká pořizovací cena a fakt, že klíšťata sice hubí, ale až po 12 hodinách od přisátí.

Mimo tyto způsoby existují i pudry a spreje. Ty fungují podobně jako lidské repelenty, musí se tedy opakovat před každou vycházkou, u některých stačí denně nebo týdně. Dále máme možnost zvolit i alternativní způsoby ochrany proti klíšťatům přírodní cestou. Té jsem se loni věnovala v samostatném článku zde. Loni jsem také celou sezónu takový domácí přírodní repelent používala jako doplňkové endoparazitikum před každou větší vycházkou. Zvolila jsem směs rozmarýnu, levandule a hřebíčku s vinným octem. Lidské osazenstvo domácnosti používalo jen tento repelent a všichni jsme léto přečkali bez jediného klíštěte. Přestříkávat bylo ale třeba opravdu často, každé 2 až 3 hodiny, nutno podotknout, že mohlo jít jen o šťastnou náhodu, i když jsme v přírodě trávili naprostou většinu času.

Ač jsou na našem trhu už pár let, letos jsem poprvé narazila na ultrazvukové odpuzovače klíšťat a blech v podobě přívěsků na obojek. Pomocí vyluzovaných ultrazvukových pulzů, které jsou pro lidi a zvířata neslyšitelné, narušují orientaci parazitů, čímž je udržují dál od chlupáčů. Jde tedy o preventivní ochranu, klíšťata nehubí. Pro uživatele by měly být zcela bezpečné, není známa žádná kontraindikace ani nežádoucí účinek. Od aktivace by měl přívěsek účinkovat 6 až 12 měsíců a cenově se pohybuje jako dražší třída antiparazitních obojků. Po průzkumu všech možných diskusí týkajících se těchto produktů ale nejsem schopná říct, jestli opravdu, nebo jak účinně, fungují. Zkušenosti jednotlivých uživatelů se dost liší. Jedna z používaných technologií ovšem prošla testováním a její účinky byly prokázány klinickými studiemi odborníků z veterinární Univerzity Camerino v Itálii.

Jak chráníte před klíšťaty své parťáky vy? Máte ověřený prostředek, který funguje, nebo musíte každé léto hledat znovu? Já si totiž třeba po pár letech používání jednoho druhu obojku, který nám perfektně fungoval, všimla klesající účinnosti a stejnou zkušenost slýchám i od známých. Zda se ale klíšťata přizpůsobují nebo v tom hraje roli jiná okolnost, těžko říct. 

Související články

Jak probíhá výcvik záchranářských psů?

O tom, co všechno obnáší záchranařina a jací psi jsou pro hledání lidí v troskách domů vhodní, jsme psali v minulém článku. Téma je ale natolik zajímavé, že jsme se rozhodli se ještě více zaměřit na samotný výcvik psů, tedy na jeho průběh a co...

Canisterapie – příznivé účinky psů na lidské zdraví

Že psi svou přítomností zvedají lidem náladu, je dávno prokázané. Pozitivních účinků, které jsou často až léčebné, se začalo využívat v rámci canisterapie. Terapeutičtí psi navíc mohou pomoci všem bez rozdílu věku. Skvěle se hodí jak pro děti, tak...

Záchranařina aneb psí pomocníci

Jsou otázky, které se člověku honí hlavou, pokud vidí psy, kteří pátrají po lidech ztracených v lese, zavalených v sutině zřícené stavby či tonoucích v přehradě. Jak složité je pro psa takového člověka najít? Dokážu psa pro tuto činnost sám vycvičit?...

Jak postupovat, když se zaběhne pes?

Je to nezáviděníhodná situace, do které se nechce dostat žádný majitel čtyřnohého chlupáče. Když se vám pes na procházce zaběhne, třeba protože objevil díru v plotě nebo vycítil jiné zvíře, které upoutalo jeho pozornost, mnoho z nás propadne panice a...

Na výstavu s morčetem: na co vše se připravit?

Psí výstavy a jejich průběh je pravděpodobně většině z nás známý. Na výstavu můžete ale i v případě, že vlastníte morče. Jak probíhají takové akce a co je jejich hlavním principem? Jak na výstavu své morče připravit a jaká se k tomu vážou omezení? O...