Jak na použití elektrických obojků při výcviku psů radí trenér Petr Zoubek

Elektrický obojek může být skvělou pomůckou k výcviku ale i zajištění bezpečnosti psa. Musíme ovšem vědět, jak ho správně nastavit a používat. Ve výsledku k samotnému výboji pak ani nikdy nemusí dojít. Na základní principy jeho bezpečného používání jsem se zeptala trenéra loveckého výcviku Petra Zoubka. 

Od výcvikových elektronických obojků nemůžeme čekat, že vychovají našeho psa za nás nebo pouhým výbojem napravíme jeho nežádoucí chování. Dávají nám ale výhodu reagovat na nežádoucí chování okamžitě a to i na dálku, což je pro jeho odbourání naprosto stěžejní. Běžně se využívají k výchově mysliveckých a loveckých psů. 

Mimoto se ovšem hodí i pro chronické útěkáře a lovce. Díky nim můžeme dopřát volnost pohybu bez vodítka i takto „problémovým psům”, kteří by jinak okamžitě vystartovali za zvěří nebo třeba cizím psem. Lehce by tak mohli skončit ztracení, přejetí nebo v době honby zastřelení. Abychom ale nenapáchali víc škody než užitku, používat je musíme s rozmyslem a správně. Rozhodně bychom si předem měli nastudovat alespoň základní principy této techniky výcviku. Jak obojek správně nastavit a jak ho používat, jsem se ptala Petra Zoubka, který se věnuje loveckému výcviku psů.

Petře, jak dlouhou zkušenost s elektrickými obojky máte a za jakým účelem je využíváte?Elektrický obojek jsem začal používat před 18 lety, kdy jsem začal s výcvikem loveckých psů, nejen svých ale i svých kamarádů. Využití elektrického obojku je výborná věc, která mi usnadnila výcvik a přípravu na lovecké zkoušky. Dále je i ochrannou pomůckou psa před střetem s dopravním prostředkem.

V jakých všech ohledech je možné obojek používat pro bezpečí psa?
Tuto otázku bych vyjádřil v několika bodech: ochrana psa a jeho okolí před vběhnutím pod auto či vlak, zatouláním se, útěkem, napadnutím jiného psa (popř. člověka) a v neposlední řadě štvaním zvěře.

Kdy je používání elektrických obojků vhodné? Hodí se jen pro výcvik loveckých psů nebo může být pomůckou i k běžnému výcviku?
Obojek se hodí pro obojí, ale musí se používat vhodným způsobem.

Ke správnému používání této elektronické pomůcky jistě nestačí si jen přečíst manuál. Doporučil byste používání i laikovi, nebo je potřeba si nejdříve nastudovat techniku výcviku či je dokonce nutné nechat se zaškolit kynologem?
Používání elektrického obojku je velmi individuální, rozhodně nestačí řídit se manuálem. Člověk musí psa pozorovat, naučit se rozpoznat jeho reakce a podle toho využívat jednotlivé funkce obojku. Nemyslím si, že je nutné se nechat školit kynologem, ale nejde obojek ani používat bez uvážení.

Někteří lidé, kteří si neví rady s výcvikem pesana, pořídí elektrický obojek jako formu trestu nebo ho používají místo běžného výcviku. Čekají, že se jim jeho pomocí podaří poslušnosti u psa docílit. Nenapáchá ale takto obojek víc škody než užitku? 
Elektrický obojek není určen ke cvičení základních povelů, jako je třeba sedni, lehni nebo k noze. Setkal jsem se se špatnou manipulací obojku, která způsobila, že kdokoliv vzal do ruky obojek v přítomnosti psa, ten se okamžitě stal velmi agresivním. 

Jaké chyby lidé při používání nejčastěji dělají? Dokážu si představit, že pokud bude cvičitel na psa chrlit povely, které zvíře pořádně nechápe, mačkání ovladače obojku bude kontraproduktivní. 
Ze své zkušenosti vím, že laik lehce pokazí výchovu svou nesprávnou manipulací a použitím elektrického obojku, mnohdy i natrvalo. Měl jsem na výcvik psa, kterému panička nasadila obojek, zasypala ho množstvím povelů a ještě ho párkrát upozornila povelem z obojku. Ten pes byl zmatený, nevěděl, co se po něm chce, neposlouchal a bylo velice těžké tyto chyby napravit.  

Jak psovi obojek správně nasadit?
Já přistupuji k používání obojku velice opatrně. Po zapnutí a spárování obojek psovi připnu a zkontroluji, zda se elektrody dotýkají kůže psa. Obojek nesmí být
volný, ale ani moc utažený, aby pes mohl volně dýchat.

Mezi funkce elektrických obojků nepatří jen výboj ale také zvukový signál nebo vibrace. Jak s nimi pracovat? Můžete v krátkosti popsat techniku výcviku s elektrickým obojkem? 
Dám povel, pokud nereaguje, tak použiji vibrace nebo zvukový signál. Pokud pes neposlechne, přistoupím k elektrickému výboji. Osvědčilo se mi, že při prvním výboji se pes lekne, v tom okamžiku ho volám k sobě a hlavně chválím. Někteří psi princip obojku pochopí velmi snadno, a výboj není potřeba použít vůbec.

Je potřeba výboj používat pořád, nebo po nějakém čase výcviku postačí ostatní signály? Toto se asi bude lišit i podle důvodu jeho použití (lovecký výcvik versus chronický útěkář)? 
Záleží na povaze a odolnosti psa. Některému psovi stačí, že má obojek na krku a poslouchá. Některý je vzpurný a mnohdy nestačí zvukové upozornění, to se musí použít výboj. 

Aby elektrické obojky posloužily svému účelu, musíme vědět, kdy je používat a musíme je také správně nastavit. Elektrický výboj pro pesana není nebezpečný, pokud je dle jeho velikosti a citlivosti nastavená přiměřená intenzita. Jak poznáme, že jsme intenzitu nastavili dobře – tak, aby na výboj pesan reagoval, ale současně nebyl příliš silný?
Každý elektrický obojek má určitou stupnici síly výboje. Je tedy důležité správně odhadnout stupeň síly. Dobré je začít nejslabší intenzitou výboje a sledovat chování psa, postupně můžete přidávat, ale důležité je, že se pes nesmí obojku bát.

Petře, děkuji za váš čas. Nakonec se ještě zeptám, co byste vzkázal všem, kdo o pořízení elektrického obojku uvažují?
Elektrický obojek je výborná pomůcka, ale musí být správně používána. Pokud se intenzita výboje přežene, může se stát, že pes potom vůbec nepůjde od nohy svého pána, a to je u loveckého psa velký problém, kterého se těžko zbavuje.

FOTO KREDIT: Petr Zoubek

Související články

Výběr štěněte: Co vše je nutné zvážit?

Mít doma štěně je velká radost, ale také starost. Zejména pokud nemáte žádné předchozí zkušenosti se psem nebo jiným zvířetem v domácnosti. Proto je před jeho pořízením nutné vzít v potaz hned několik věcí, dobře je promyslet a na příchod nového...

Jak probíhá výcvik záchranářských psů?

O tom, co všechno obnáší záchranařina a jací psi jsou pro hledání lidí v troskách domů vhodní, jsme psali v minulém článku. Téma je ale natolik zajímavé, že jsme se rozhodli se ještě více zaměřit na samotný výcvik psů, tedy na jeho průběh a co...

Canisterapie – příznivé účinky psů na lidské zdraví

Že psi svou přítomností zvedají lidem náladu, je dávno prokázané. Pozitivních účinků, které jsou často až léčebné, se začalo využívat v rámci canisterapie. Terapeutičtí psi navíc mohou pomoci všem bez rozdílu věku. Skvěle se hodí jak pro děti, tak...

Záchranařina aneb psí pomocníci

Jsou otázky, které se člověku honí hlavou, pokud vidí psy, kteří pátrají po lidech ztracených v lese, zavalených v sutině zřícené stavby či tonoucích v přehradě. Jak složité je pro psa takového člověka najít? Dokážu psa pro tuto činnost sám vycvičit?...

Jak postupovat, když se zaběhne pes?

Je to nezáviděníhodná situace, do které se nechce dostat žádný majitel čtyřnohého chlupáče. Když se vám pes na procházce zaběhne, třeba protože objevil díru v plotě nebo vycítil jiné zvíře, které upoutalo jeho pozornost, mnoho z nás propadne panice a...

Na výstavu s morčetem: na co vše se připravit?

Psí výstavy a jejich průběh je pravděpodobně většině z nás známý. Na výstavu můžete ale i v případě, že vlastníte morče. Jak probíhají takové akce a co je jejich hlavním principem? Jak na výstavu své morče připravit a jaká se k tomu vážou omezení? O...