Portréty oblíbených plemen doma i ve světě: Thajská kočka

Kočky tohoto plemene jsou inteligentní, komunikativní a hlavně velmi společenské. Na člověka si vytváří vazbu opravdu velmi silnou. Přízeň si krom milé povahy dokáží lehce získat i svým exotickým a vznešeným vzhledem.

Uznané je plemeno thajské kočky poměrně krátce, přesto má ale dlouhou a slavnou historii. Má společné dávné předky se siamskou kočkou pocházející ze Siamu, dnešního Thajska. Dříve byly tyto kočky označovány jako královské kočky ze Siamu. První doložené zmínky o nich můžeme najít už v nejstarší knize o kočce Tamra Maew (Báseň o kočce).

Tyto kočky byly považovány za svaté a věřilo se, že přinášejí štěstí. Proto je chovali výhradně v buddhistických klášterech a palácích králů. Do dnes mají v Thajsku významné postavení, jak nasvědčuje i jejich účast na poslední korunovační ceremonii v roce 2019. V Thajsku těmto kočkám přezdívají „měsíční diamant“ nebo „zlato a diamanty“. 

Královské kočky ze Siamu jsou jedním z přirozeně se vyskytujících starověkých plemen koček žijících v Thajsku (přirozené plemeno je plemeno kočky, které vzniklo samo o sobě a přirozeně se vyvíjelo). Tyto kočky mají exotický zjev, působí ladně a vznešeně. Proto není divu, že okamžitě, jak se dostaly do Evropy, vzbudily zájem chovatelů. Pro zjednodušení se jim začalo říkat siamské kočky. Postupně se ale šlechtěním začal vzhled některých koček značně odlišovat od původních královských koček ze Siamu. Proto vznikla dvě samostatná plemena – siamská kočka a thajská kočka. Zatímco thajské kočky zůstávají podobné typu královské kočky ze Siamu, vzhled siamských koček se dále modernizuje. Proto se také thajkám někdy říká siamské kočky původního typu nebo také tradiční siamky. 

Oproti siamkám má thajka mírnější a přirozenější vzhled s vyváženými proporcemi. Srst má krátkou a jemnou, s mírnou podsadou. Je lesklá a dobře přiléhá k tělu. Typické je pro ni takzvané himalájské zbarvení, neboli odznaky (tmavší kontrastní zbarvení), které jsou na masce, uších, nohách a ocasu. „Thajské kočky jsou neobvyklé nejen svým vzhledem, ale i povahou. Když se řekne kočka, lidé si představí rezervovanost, samostatnost a číhání za rohem, ale když se řekne pes, představíme si touhu po společnosti a lásku. Thajské kočky jsou výjimkou. Nejenže vyžadují lidskou pozornost, ale udělají cokoli, aby vaši lásku získaly a zpět vám ji vrátily ještě více. Jsou to kočky závislé na svém páníčkovi, jsou přátelské inteligentní a komunikativní,” říká Jana Kadlecová, chovatelka thajských koček, jejíž chov založila kočka dovezená přímo z Thajska. 

Podle ní si jedinci tohoto plemene dovedou dobýt vaše srdce svým neodolatelným šarmem, elegancí a oddaností. „Thajská kočka má kromě své krásy a elegance ještě něco navíc – něžnost, komunikativnost a společenskost. Společnost člověka mají dokonce tak rády, že ji často upřednostňují před společností jiné kočky,” popisuje Jana Kadlecová a dodává: „Proto je také jejich charakter někdy přirovnáván k psímu. Jsou velmi mazlivé a hravé, pozornost si ale nevynucují tak rázně jako jiná orientální plemena. Snadno je můžete naučit různým kouskům jako je například aport.

Plemeno thajek chovatelka shrnuje takto: „O všech domácích mazlíčcích se ví, že se stávají členy rodiny. U thajských koček to platí víc než na 100 %. Milují svého páníčka a jsou úžasné chůvy pro děti. Své páníčky vítají polibkem, který je decentní a letmý. O všem chtějí vědět, u všeho chtějí být. Je důležité ale podotknout, že se nevnucují. Pohyb a hry jsou jim vlastní, především takové, kdy mohou uplatnit své akrobatické vlohy. Díky své povaze velmi dobře vychází i s jinými domácími mazlíčky. A co je důležité, thajky se těší dobrému zdraví, nejsou náchylné k onemocněním a dožívají se dlouhého věku (15–20 let)."

Jak vidno, thajské kočky jsou výjimečné svým vzhledem i povahou a dokážou být perfektním společníkem. U thajky víc jak u jiných plemen platí, že volba chovatelské stanice (krevních linií kočičky) je při výběru nového člena rodiny velmi důležité. U nás zatím není historie chovu tohoto plemene nijak dlouhá, přesto už ale existuje několik tuzemských chovatelských stanic. Zájem o thajky tak bude jistě i nadále stoupat.

FOTO KREDIT: FANCY DIAMONDS *CZ

Související články

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...