Čokoláda otráví vánoční pohodu

Ačkoli čokoláda je u lidí oblíbeným a v některých směrech i prospěšným pamlskem, na psy působí jako jed. Zejména v období Vánoc bychom na to měli myslet a nenechávat ji volně přístupnou, položenou na stole nebo na jiném pro psa dostupném místě.

Ačkoli čokoláda je u lidí oblíbeným a v některých směrech i prospěšným pamlskem, na psy působí jako jed. Zejména v období Vánoc bychom na to měli myslet a nenechávat ji volně přístupnou, položenou na stole nebo na jiném pro psa dostupném místě.

Čokoláda – tedy kakaový bob – obsahuje theobromin, alkaloid, který trávicí systém psa nedokáže zpracovat. V menší míře jsou v ní přítomny i další pro psa nebezpečné alkaloidy – theofylin a kofein. Lze očekávat, že tyto látky budou mít negativní účinky i na kočky, jenomže ty naštěstí sladká chuť neláká. Na rozdíl od psa přejdou nehlídaný kousek čokolády bez povšimnutí.

Pokud pes pozře větší množství čokoládové pochutiny, může následovat prudká otrava a často i smrt. Nejnebezpečnější je hořká čokoláda. V průměru obsahuje desetkrát více theobrominu než čokoláda mléčná. Pro 10 kilogramů těžkého psa má 700 gramů mléčné čokolády fatální důsledky. Pro psa o poloviční hmotnosti je smrtelnou dávkou 40 gramů čokolády na vaření, 100 gramů hořké čokolády nebo 250 gramů čokolády mléčné.

První příznaky otravy se projevují za 6 až 12 hodin. Pes je žíznivý, stimuluje se jeho centrální nervová soustava, srdeční činnost se zrychluje, krevní tlak a teplota stoupá, cévy v mozkové tkáni se smršťují, sliznice modrají, objevují se dýchací potíže, poruchy hybnosti, zvracení, průjem, nadměrné močení, křeče. To vše může skončit kómatem a úplným selháním srdeční a dechové činnosti. Jedinou šancí na záchranu je vyprázdnění žaludku, ovšem pouze pokud k němu dojde zhruba do 4 hodin od konzumace.

Z uvedených čísel vyplývá, že když pejsek sní kousek čokolády, který nám upadl na podlahu, žádné nebezpečí nehrozí. Malé množství theobrominu zvládne strávit bez problémů. Je ale nutné uvědomit si, že riziko otravy roste spolu s klesající hmotností pejska. Čivavy, jorkšíry, bišonky a jiné malé psíky proto hlídejte obzvlášť pečlivě.

Ovšem pozor – nepříznivě může na psa působit i dlouhodobé krmení čokoládou v malých dávkách! Nemyslete si, že když každý den dostane jen jeden čokoládový bonbónek, je vše v pořádku. V takovém případě lze očekávat nepříznivé změny orgánů, především ledvin, na jejichž selhání může pes po nějaké době zemřít. Vysoký obsah tuku v čokoládě může navíc vyvolat zánět slinivky břišní.

Chcete-li psovi během svátků dopřát dobroty, zvolte raději zdravé mlsání, čili pamlsky, které jsou psům určené a obsahují látky vyloženě prospěšné.

Ing. Martin Kváš

Související články

Světová výstava psů 2021 v Brně

Česká republika letos měla tu čest se chopit hostitelské role a poskytnou prostory pro konání Světové výstavy psů určené pro vystavovatele, chovatele a milovníky psích plemen. Návštěvníci se shodli, že akce byla úspěšná. Pro konání bylo vybráno...

Tipy a rady: Jak vybrat podzimní a zimní psí výbavu

Léto je za námi a my i naši psí chlupáči se budeme muset opět navyknout deštivému, zamračenému a následně i mrznoucímu období. Tomu musíme přizpůsobit také výbavu našich čtyřnohých kamarádů. Přinášíme vám pár tipů, co by nemělo vašemu pejskovi v...

Pět věcí, které jste možná nevěděli o hlodavcích

Tito malí tvorečkové, které jsme si oblíbili jako plnohodnotné domácí mazlíky stejně jako psy a kočky, jsou mnohem zajímavější, než bychom na první pohled možná o nich řekli. Jakých pět zajímavostí se s tímto nejzastoupenějším řádem savců pojí, o...

Klec jako domácí psí bouda. Kdy ji pořídit?

Klece nebo transportní boxy poskytují psím chlupáčům bezpečí a pohodlí nejen na cestách v autě. Čím dál častěji je můžete vidět i v domácnostech, kde žije pejsek. V jakých případech je psovi klec do bytu vhodné pořídit? Co do ní nepatří a co v ní...

Srpen patří Mezinárodnímu dni zvířat bez domova

Poslední odhady uvádějí, že každý třetí pejsek na světě nemá domov. Některé odhady jdou ještě dál a mluví o celé polovině všech psů. Je to poměrně vysoké číslo, poměry se však liší podle kontinentu. Nejen proto se každý třetí víkend v srpnu slaví...