S pejskem doma v karanténě

Pobyt v karanténě znamená změnu životního stylu. Najednou je spousta času na koníčky, dodělává se, na co nebyl dříve čas, jen všechno probíhá na omezeném prostoru. S pejskem se najednou potkáváme velmi často a zjišťujeme, že se styl života změnil i našemu čtyřnohému příteli.

Omezený pohyb znamená i nižší energetické výdaje. V době karantény je nutné mnohem pečlivěji sledovat tělesnou kondici našeho pejska, aby nezačal tloustnout. Nadváha má, kromě omezení v pohybu, vliv na zdravotní vitalitu psa, která může vést k rozvoji různých onemocnění. V případě, že by pejsek přeci jen začal měnit svou kondici, je nutné ho převést na krmivo typu Weight loss nebo Light. Takové krmivo má vyvážený obsah živin, vitamínů i minerálních látek. 

Je dobré také výrazně omezit množství pamlsků a vybírat spíše takové, které mají jen malý obsah tuku a cukrů. Za ideální lze považovat sušené maso nebo funkční pamlsky. Funkční pamlsky mají přidanou hodnotu ve formě zdravotního benefitu. A co víc by si člověk pro svého psa mohl přát, než ho odměňovat chutnou, masitou a navíc i zdravou pochoutkou. Funkční pamlsky řady Immunity jsou obohaceny o vitamin C a laktobacily, Antistress pamlsky s kombinací bylin, pomáhající udržovat stres pod kontrolou, Light pamlsky jsou obohaceny o psyllium a bambusovou lignocelulózu a pomáhají udržovat optimální stav střev a optimální tělesnou kondici. Pamlsky můžete střídat podle aktuální situace nebo je mezi sebou různě kombinovat. Kvalitou složení i poměrem živin se navíc vyrovnají superprémiovému krmivu. 

Změna rytmu života v karanténě je pro psa velmi náročná. Zatímco dřív příchod páníčka domů znamenal jít na vycházku, teď má pejsek člověka nadosah neustále a pro pejska to znamená výrazný zásah do jeho zvyklostí. Člověk musí pejskovi pomoci tyto změny vstřebat a překonat. Velmi důležité je co nejdříve nastavit pevný režim. Všechny činnosti musí probíhat každý den pravidelně ve stejnou dobu. Společné cvičení, krátká vycházka, krmení, všechno musí mít pravidelný režim. Pejskovi pevný režim vyhovuje, možná ho přímo vyžaduje. Během několika dnů si pejsek zvykne a v danou dobu se už na společnou činnost těší.

Společný pobyt v karanténě je ideální příležitost naučit pejska novým cvikům, trikům, dovednostem. Psi v každém věku se velmi rádi učí novým věcem, téměř všichni psi milují společnou práci se svým páníčkem. Také člověk zjistí, že má vedle sebe neuvěřitelně chytrého a šikovného parťáka. Námětů na různé cviky se dá všude nalézt habaděj. Jen je důležité si dát pozor a pejska nepřepínat. Zvláště u nových cviků se pejsek velmi rychle unaví. Proto je velmi důležité zachovávat délku cvičení, bohatě stačí dvakrát denně 15 - 20 minut, aby si pejsek mezi cvičeními dostatečně odpočinul. Cviky je nutné střídat, aby se pejsek stále měl na co těšit. Když už pejsek cvik umí, je dobré ho opakovat jen 2 – 3x, aby pejsek mohl dostat svou odměnu. Proto je dobré cvikem, který pejsek spolehlivě ovládá, celé cvičení zakončit.

Související články

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...