Už jste se psem zkoušeli hoopers?

Hoopers je poměrně nová psí sportovní disciplína. Možná, že jste o ní tedy ještě ani neslyšeli. Překážky jsou koncipovány s minimálními nároky na pohybový aparát psa i psovoda. Hodí se tak i pro starší čtyřnohé mazlíčky i psy pohybově ne zcela zdatné.

Hoopers je nová samostatná disciplína vycházející z agility. Pochází z USA a u nás se s ní můžete setkat teprve v posledních několika letech. Nabízí aktivní vyžití psům, i když překážky nejsou nijak náročné. Výhodou je, že pohybové omezení psovoda není překážkou, aby si hoopers společně se psem užil.

Pes totiž obíhání a probíhání jednotlivých překážek provádí naprosto samostatně, na základě vizuálních a hlasových pokynů psovoda (handlera). Překážky jsou přitom navržené zcela bezpečně a s ohledem na minimální nároky na pohybový aparát psích závodníků. Díky tomu se sport hodí nejen pro psy všech velikostí a věkových kategorií, ale i pro ty s pohybovým omezením, pro něž už není skákání vhodné.

Tréninky i veškerý proces učení probíhá pomocí nenátlakových metod. Hodně se využívá klikr. Cílem je naučit psa chápat a následně i reagovat na hlasové a vizuální povely handlera tak, aby zvládl celou trať projít sám, tedy nezávisle na pohybu psovoda. Všechny překážky jsou koncipovány na úrovni země. Pesan jimi musí buď proběhnout, oběhnout je, nebo běžet podél nich. 

Při tomto sportu se pes hýbe hodně a psovod málo. Pokud tedy při agility brzdíte svého psíka, zkuste hoopers! Skvělou příležitost ale nabízí třeba i pesanům vyřazeným ze závodů agility kvůli zranění, kteří neztratili chuť se hýbat a překážky jim chybí. V neposlední řadě to může být i skvělá volba jak utahat neunavitelné psy, aniž byste sami padali na pusu.

Zaujalo vás to? Prakticky už v každém našem kraji funguje minimálně jedna psí škola, která tenhle sport trénuje, určitě tak nebudete mít problém najít i nějakou ve svém okolí. 

Související články

Zdravý a spokojený život díky kočičím mazlíčkům

Dlouhý a spokojený život je snem většiny z nás a způsob, jak jej zajistit, se hledá po celá staletí. Nejnovější vědecké studie ale naznačují, že jej s největší pravděpodobností máme celou dobu před sebou. Jsou to totiž naši kočičí mazlíčci, kteří...

Specifika výcviku obrany u boxerů

Výcvik obrany je proces, kdy se u psa snažíme podpořit a rozvinout kořistnický pud, přičemž rozlišujeme obranu pro praxi a sportovní účely. V případě sportovní obrany je pes ovladatelný a nejedná se o bezmyšlenkovité podněcování agresivity vůči svému...

Králík v bytě: Co vše náš mazlíček potřebuje?

Králíci jsou oblíbenými domácími mazlíčky zejména do městských bytů. Nejsou totiž tolik nároční na místo a navíc nevyžadují častý pohyb venku, například na zahradě. To ale neznamená, že péče o ně je jednoduchá a nevyžaduje čas ani úsilí. O tom, na co...

Úskalí pozitivní motivace při výchově boxerů

Zní to krásně: pejskovi zadáme úkol nebo povel, on jej splní a dostane za to pamlsek nebo odměnu. V ideálním případě to nezůstane pouze u jednoho okamžiku, ale stane se základem celého výcviku pejska, z něhož se pomocí pozitivní motivace stane...