Už jste se psem zkoušeli hoopers?

Hoopers je poměrně nová psí sportovní disciplína. Možná, že jste o ní tedy ještě ani neslyšeli. Překážky jsou koncipovány s minimálními nároky na pohybový aparát psa i psovoda. Hodí se tak i pro starší čtyřnohé mazlíčky i psy pohybově ne zcela zdatné.

Hoopers je nová samostatná disciplína vycházející z agility. Pochází z USA a u nás se s ní můžete setkat teprve v posledních několika letech. Nabízí aktivní vyžití psům, i když překážky nejsou nijak náročné. Výhodou je, že pohybové omezení psovoda není překážkou, aby si hoopers společně se psem užil.

Pes totiž obíhání a probíhání jednotlivých překážek provádí naprosto samostatně, na základě vizuálních a hlasových pokynů psovoda (handlera). Překážky jsou přitom navržené zcela bezpečně a s ohledem na minimální nároky na pohybový aparát psích závodníků. Díky tomu se sport hodí nejen pro psy všech velikostí a věkových kategorií, ale i pro ty s pohybovým omezením, pro něž už není skákání vhodné.

Tréninky i veškerý proces učení probíhá pomocí nenátlakových metod. Hodně se využívá klikr. Cílem je naučit psa chápat a následně i reagovat na hlasové a vizuální povely handlera tak, aby zvládl celou trať projít sám, tedy nezávisle na pohybu psovoda. Všechny překážky jsou koncipovány na úrovni země. Pesan jimi musí buď proběhnout, oběhnout je, nebo běžet podél nich. 

Při tomto sportu se pes hýbe hodně a psovod málo. Pokud tedy při agility brzdíte svého psíka, zkuste hoopers! Skvělou příležitost ale nabízí třeba i pesanům vyřazeným ze závodů agility kvůli zranění, kteří neztratili chuť se hýbat a překážky jim chybí. V neposlední řadě to může být i skvělá volba jak utahat neunavitelné psy, aniž byste sami padali na pusu.

Zaujalo vás to? Prakticky už v každém našem kraji funguje minimálně jedna psí škola, která tenhle sport trénuje, určitě tak nebudete mít problém najít i nějakou ve svém okolí. 

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?