Už jste se psem zkoušeli hoopers?

Hoopers je poměrně nová psí sportovní disciplína. Možná, že jste o ní tedy ještě ani neslyšeli. Překážky jsou koncipovány s minimálními nároky na pohybový aparát psa i psovoda. Hodí se tak i pro starší čtyřnohé mazlíčky i psy pohybově ne zcela zdatné.

Hoopers je nová samostatná disciplína vycházející z agility. Pochází z USA a u nás se s ní můžete setkat teprve v posledních několika letech. Nabízí aktivní vyžití psům, i když překážky nejsou nijak náročné. Výhodou je, že pohybové omezení psovoda není překážkou, aby si hoopers společně se psem užil.

Pes totiž obíhání a probíhání jednotlivých překážek provádí naprosto samostatně, na základě vizuálních a hlasových pokynů psovoda (handlera). Překážky jsou přitom navržené zcela bezpečně a s ohledem na minimální nároky na pohybový aparát psích závodníků. Díky tomu se sport hodí nejen pro psy všech velikostí a věkových kategorií, ale i pro ty s pohybovým omezením, pro něž už není skákání vhodné.

Tréninky i veškerý proces učení probíhá pomocí nenátlakových metod. Hodně se využívá klikr. Cílem je naučit psa chápat a následně i reagovat na hlasové a vizuální povely handlera tak, aby zvládl celou trať projít sám, tedy nezávisle na pohybu psovoda. Všechny překážky jsou koncipovány na úrovni země. Pesan jimi musí buď proběhnout, oběhnout je, nebo běžet podél nich. 

Při tomto sportu se pes hýbe hodně a psovod málo. Pokud tedy při agility brzdíte svého psíka, zkuste hoopers! Skvělou příležitost ale nabízí třeba i pesanům vyřazeným ze závodů agility kvůli zranění, kteří neztratili chuť se hýbat a překážky jim chybí. V neposlední řadě to může být i skvělá volba jak utahat neunavitelné psy, aniž byste sami padali na pusu.

Zaujalo vás to? Prakticky už v každém našem kraji funguje minimálně jedna psí škola, která tenhle sport trénuje, určitě tak nebudete mít problém najít i nějakou ve svém okolí. 

Související články

Jeden psí rok jako ekvivalent sedmi lidských let je mýtus

Většina z nás žije v dlouho zažité představě, že jeden psí rok se rovná sedmi lidským. Pokud tedy doma máte dvouleté štěně, v přepočtu na lidské roky je mu už 14 let. Jestliže máte doma desetiletého psa, prakticky je to už sedmdesátiletý dědeček....

Kočárky a nosítka pro psy: v čem nám mohou pomoci?

Moderní doba přeje rychlému vývoji vpřed, a tak existuje spousta možností, jak si usnadnit pohyb s domácím mazlíčkem. Mezi takové vychytávky patří například kočárky, nosítka a klokanky, jež skvěle poslouží v případě, že je váš pes zraněný, příliš...

Jak pečovat o smečku tažných psů?

Někdy jeden pes nestačí a je lepší chovat rovnou celou smečku. Obzvlášť, pokud se věnujete chovu tažných psů. Samozřejmě s větším počtem psů roste i množství péče a starostí, násobí se ale i radost, kterou chovatel ze smečky má. Na co musíte být...

Proč jsou psí plemena tak rozmanitá?

Na jednom cvičišti se potkávají majestátní dogy, malé čivavy i strakatí dalmatini. Psích plemen existuje opravdu velké množství, Kynologický záštitný spolek FCI (Fédération Cynologique Internationale ) jich rozlišuje na 360. A liší se od sebe...