Dostáváte rádi kytice? Pět květin, které jsou bezpečné pro vaše kočky

To, že je spousta pokojových květin pro kočky jedovatá, asi každý z nás ví. Napadlo vás ale někdy přemýšlet i o řezaných květinách, které si přinesete domů?

Taky to znáte? Truhlík s “kočičí trávou” můžete mít na každém okně, kočka vám ale stejně jde po čemkoli zeleném, co se vám vyskytne doma, od mrkvové natě po bujnou kytici růží? U nás doma musí být veškeré kytky mimo kočičí dosah, což neskýtá zrovna moc prostoru, a nijak extra zeleno doma nemáme.

Dostat pak od někoho kytici pro mě bylo spíš za trest. Kočka mi div neskočila do náruče, sotva jsem se s ní ocitla ve dveřích. Byla dost neodbytná, dokud jsem kytku někam neodklidila. Jelikož jsem si nebyla jistá její netoxicitou pro chlupáče, chudák většinou skončila v koupelně nebo na jiném ne zcela reprezentativním místě, kde se nemohla chlubit svojí krásou a libou vůní.

Proto jsem ráda, že jsem přišla na několik řezaných květin, které mohu v klidu nechat na lince nebo na okně s vědomím, že nic horšího než vylitá váza se nestane. Navíc už nehrozí, že mi doma bude strašit seschlá kytice, protože ji kočka většinou stihne otrhat dřív, než k tomu dojde.

Nejdřív jedna obecná rada - vyhněte se míchaným kyticím  a volte raději ty jednodruhové. To se týká i dekoračních listů, které většinou obvod kytice zdobí. A teď už k samotným druhům. 

První z květin, kterou se nemusíte bát nechat kočku ochutnávat, je růže. Držte se tradičních růží z čeledi Rosacea. Růže je klasika, kterou nic nezkazíte při žádné příležitosti, a navíc ta jejich vůně je úchvatná.

Další bezpečnou květinu je alstromérie, takzvaná peruánská lilie. Pozor, nejde o tradiční lilie, ty jsou pro kočky extrémně toxické! Naproti tomu alstromérie je bezpečná, navíc i relativně levná a dost dlouho vydrží. K dostání jsou v mnoha půvabných barvách.

Mezi moje oblíbené patří gerbery. Sice nevydrží tak dlouho jako alstromérie, mají ale krásné velké květy dostupné v mnoha barvách. Jde o pátou nejběžnější řezanou květinu, rozhodně tedy nebudete mít problém ji sehnat.

Celkem překvapením po mě bylo zjištění, že mezi netoxickými květinami pro kočky jsou i orchideje. Tahle kytka je malé umělecké dílo a vydrží roky, když se o ni dobře staráte. A kočka vám ji neožere, nepřetrhá kořeny nebo jinak nezamorduje.

Poslední dnešní bezpečnou květinou pro kočky je slunečnice. Celkem obyčejná kytka, ale její krásné velké žluté květy dokáží rozzářit každý byt. 

Pokud někdy dostanete kytici a nebudete si jisti, jestli je pro vašeho kočičího chlupáče bezpečná, uložte ji raději někam mimo jeho dosah. A to i v případě, že normálně květiny neokusuje. Lepší kapka opatrnosti než později litovat.

Pokud si chcete bezpečnost rostliny ověřit, můžete si vše dohledat například v ASPCA seznamu toxických a netoxických rostlin.

Související články

Jeden psí rok jako ekvivalent sedmi lidských let je mýtus

Většina z nás žije v dlouho zažité představě, že jeden psí rok se rovná sedmi lidským. Pokud tedy doma máte dvouleté štěně, v přepočtu na lidské roky je mu už 14 let. Jestliže máte doma desetiletého psa, prakticky je to už sedmdesátiletý dědeček....

Kočárky a nosítka pro psy: v čem nám mohou pomoci?

Moderní doba přeje rychlému vývoji vpřed, a tak existuje spousta možností, jak si usnadnit pohyb s domácím mazlíčkem. Mezi takové vychytávky patří například kočárky, nosítka a klokanky, jež skvěle poslouží v případě, že je váš pes zraněný, příliš...

Jak pečovat o smečku tažných psů?

Někdy jeden pes nestačí a je lepší chovat rovnou celou smečku. Obzvlášť, pokud se věnujete chovu tažných psů. Samozřejmě s větším počtem psů roste i množství péče a starostí, násobí se ale i radost, kterou chovatel ze smečky má. Na co musíte být...

Proč jsou psí plemena tak rozmanitá?

Na jednom cvičišti se potkávají majestátní dogy, malé čivavy i strakatí dalmatini. Psích plemen existuje opravdu velké množství, Kynologický záštitný spolek FCI (Fédération Cynologique Internationale ) jich rozlišuje na 360. A liší se od sebe...