Dostáváte rádi kytice? Pět květin, které jsou bezpečné pro vaše kočky

To, že je spousta pokojových květin pro kočky jedovatá, asi každý z nás ví. Napadlo vás ale někdy přemýšlet i o řezaných květinách, které si přinesete domů?

Taky to znáte? Truhlík s “kočičí trávou” můžete mít na každém okně, kočka vám ale stejně jde po čemkoli zeleném, co se vám vyskytne doma, od mrkvové natě po bujnou kytici růží? U nás doma musí být veškeré kytky mimo kočičí dosah, což neskýtá zrovna moc prostoru, a nijak extra zeleno doma nemáme.

Dostat pak od někoho kytici pro mě bylo spíš za trest. Kočka mi div neskočila do náruče, sotva jsem se s ní ocitla ve dveřích. Byla dost neodbytná, dokud jsem kytku někam neodklidila. Jelikož jsem si nebyla jistá její netoxicitou pro chlupáče, chudák většinou skončila v koupelně nebo na jiném ne zcela reprezentativním místě, kde se nemohla chlubit svojí krásou a libou vůní.

Proto jsem ráda, že jsem přišla na několik řezaných květin, které mohu v klidu nechat na lince nebo na okně s vědomím, že nic horšího než vylitá váza se nestane. Navíc už nehrozí, že mi doma bude strašit seschlá kytice, protože ji kočka většinou stihne otrhat dřív, než k tomu dojde.

Nejdřív jedna obecná rada - vyhněte se míchaným kyticím  a volte raději ty jednodruhové. To se týká i dekoračních listů, které většinou obvod kytice zdobí. A teď už k samotným druhům. 

První z květin, kterou se nemusíte bát nechat kočku ochutnávat, je růže. Držte se tradičních růží z čeledi Rosacea. Růže je klasika, kterou nic nezkazíte při žádné příležitosti, a navíc ta jejich vůně je úchvatná.

Další bezpečnou květinu je alstromérie, takzvaná peruánská lilie. Pozor, nejde o tradiční lilie, ty jsou pro kočky extrémně toxické! Naproti tomu alstromérie je bezpečná, navíc i relativně levná a dost dlouho vydrží. K dostání jsou v mnoha půvabných barvách.

Mezi moje oblíbené patří gerbery. Sice nevydrží tak dlouho jako alstromérie, mají ale krásné velké květy dostupné v mnoha barvách. Jde o pátou nejběžnější řezanou květinu, rozhodně tedy nebudete mít problém ji sehnat.

Celkem překvapením po mě bylo zjištění, že mezi netoxickými květinami pro kočky jsou i orchideje. Tahle kytka je malé umělecké dílo a vydrží roky, když se o ni dobře staráte. A kočka vám ji neožere, nepřetrhá kořeny nebo jinak nezamorduje.

Poslední dnešní bezpečnou květinou pro kočky je slunečnice. Celkem obyčejná kytka, ale její krásné velké žluté květy dokáží rozzářit každý byt. 

Pokud někdy dostanete kytici a nebudete si jisti, jestli je pro vašeho kočičího chlupáče bezpečná, uložte ji raději někam mimo jeho dosah. A to i v případě, že normálně květiny neokusuje. Lepší kapka opatrnosti než později litovat.

Pokud si chcete bezpečnost rostliny ověřit, můžete si vše dohledat například v ASPCA seznamu toxických a netoxických rostlin.

Související články

Výběr štěněte: Co vše je nutné zvážit?

Mít doma štěně je velká radost, ale také starost. Zejména pokud nemáte žádné předchozí zkušenosti se psem nebo jiným zvířetem v domácnosti. Proto je před jeho pořízením nutné vzít v potaz hned několik věcí, dobře je promyslet a na příchod nového...

Jak probíhá výcvik záchranářských psů?

O tom, co všechno obnáší záchranařina a jací psi jsou pro hledání lidí v troskách domů vhodní, jsme psali v minulém článku. Téma je ale natolik zajímavé, že jsme se rozhodli se ještě více zaměřit na samotný výcvik psů, tedy na jeho průběh a co...

Canisterapie – příznivé účinky psů na lidské zdraví

Že psi svou přítomností zvedají lidem náladu, je dávno prokázané. Pozitivních účinků, které jsou často až léčebné, se začalo využívat v rámci canisterapie. Terapeutičtí psi navíc mohou pomoci všem bez rozdílu věku. Skvěle se hodí jak pro děti, tak...

Záchranařina aneb psí pomocníci

Jsou otázky, které se člověku honí hlavou, pokud vidí psy, kteří pátrají po lidech ztracených v lese, zavalených v sutině zřícené stavby či tonoucích v přehradě. Jak složité je pro psa takového člověka najít? Dokážu psa pro tuto činnost sám vycvičit?...

Jak postupovat, když se zaběhne pes?

Je to nezáviděníhodná situace, do které se nechce dostat žádný majitel čtyřnohého chlupáče. Když se vám pes na procházce zaběhne, třeba protože objevil díru v plotě nebo vycítil jiné zvíře, které upoutalo jeho pozornost, mnoho z nás propadne panice a...

Na výstavu s morčetem: na co vše se připravit?

Psí výstavy a jejich průběh je pravděpodobně většině z nás známý. Na výstavu můžete ale i v případě, že vlastníte morče. Jak probíhají takové akce a co je jejich hlavním principem? Jak na výstavu své morče připravit a jaká se k tomu vážou omezení? O...