Dostáváte rádi kytice? Pět květin, které jsou bezpečné pro vaše kočky

To, že je spousta pokojových květin pro kočky jedovatá, asi každý z nás ví. Napadlo vás ale někdy přemýšlet i o řezaných květinách, které si přinesete domů?

Taky to znáte? Truhlík s “kočičí trávou” můžete mít na každém okně, kočka vám ale stejně jde po čemkoli zeleném, co se vám vyskytne doma, od mrkvové natě po bujnou kytici růží? U nás doma musí být veškeré kytky mimo kočičí dosah, což neskýtá zrovna moc prostoru, a nijak extra zeleno doma nemáme.

Dostat pak od někoho kytici pro mě bylo spíš za trest. Kočka mi div neskočila do náruče, sotva jsem se s ní ocitla ve dveřích. Byla dost neodbytná, dokud jsem kytku někam neodklidila. Jelikož jsem si nebyla jistá její netoxicitou pro chlupáče, chudák většinou skončila v koupelně nebo na jiném ne zcela reprezentativním místě, kde se nemohla chlubit svojí krásou a libou vůní.

Proto jsem ráda, že jsem přišla na několik řezaných květin, které mohu v klidu nechat na lince nebo na okně s vědomím, že nic horšího než vylitá váza se nestane. Navíc už nehrozí, že mi doma bude strašit seschlá kytice, protože ji kočka většinou stihne otrhat dřív, než k tomu dojde.

Nejdřív jedna obecná rada - vyhněte se míchaným kyticím  a volte raději ty jednodruhové. To se týká i dekoračních listů, které většinou obvod kytice zdobí. A teď už k samotným druhům. 

První z květin, kterou se nemusíte bát nechat kočku ochutnávat, je růže. Držte se tradičních růží z čeledi Rosacea. Růže je klasika, kterou nic nezkazíte při žádné příležitosti, a navíc ta jejich vůně je úchvatná.

Další bezpečnou květinu je alstromérie, takzvaná peruánská lilie. Pozor, nejde o tradiční lilie, ty jsou pro kočky extrémně toxické! Naproti tomu alstromérie je bezpečná, navíc i relativně levná a dost dlouho vydrží. K dostání jsou v mnoha půvabných barvách.

Mezi moje oblíbené patří gerbery. Sice nevydrží tak dlouho jako alstromérie, mají ale krásné velké květy dostupné v mnoha barvách. Jde o pátou nejběžnější řezanou květinu, rozhodně tedy nebudete mít problém ji sehnat.

Celkem překvapením po mě bylo zjištění, že mezi netoxickými květinami pro kočky jsou i orchideje. Tahle kytka je malé umělecké dílo a vydrží roky, když se o ni dobře staráte. A kočka vám ji neožere, nepřetrhá kořeny nebo jinak nezamorduje.

Poslední dnešní bezpečnou květinou pro kočky je slunečnice. Celkem obyčejná kytka, ale její krásné velké žluté květy dokáží rozzářit každý byt. 

Pokud někdy dostanete kytici a nebudete si jisti, jestli je pro vašeho kočičího chlupáče bezpečná, uložte ji raději někam mimo jeho dosah. A to i v případě, že normálně květiny neokusuje. Lepší kapka opatrnosti než později litovat.

Pokud si chcete bezpečnost rostliny ověřit, můžete si vše dohledat například v ASPCA seznamu toxických a netoxických rostlin.

Související články

Zdravý a spokojený život díky kočičím mazlíčkům

Dlouhý a spokojený život je snem většiny z nás a způsob, jak jej zajistit, se hledá po celá staletí. Nejnovější vědecké studie ale naznačují, že jej s největší pravděpodobností máme celou dobu před sebou. Jsou to totiž naši kočičí mazlíčci, kteří...

Specifika výcviku obrany u boxerů

Výcvik obrany je proces, kdy se u psa snažíme podpořit a rozvinout kořistnický pud, přičemž rozlišujeme obranu pro praxi a sportovní účely. V případě sportovní obrany je pes ovladatelný a nejedná se o bezmyšlenkovité podněcování agresivity vůči svému...

Králík v bytě: Co vše náš mazlíček potřebuje?

Králíci jsou oblíbenými domácími mazlíčky zejména do městských bytů. Nejsou totiž tolik nároční na místo a navíc nevyžadují častý pohyb venku, například na zahradě. To ale neznamená, že péče o ně je jednoduchá a nevyžaduje čas ani úsilí. O tom, na co...

Úskalí pozitivní motivace při výchově boxerů

Zní to krásně: pejskovi zadáme úkol nebo povel, on jej splní a dostane za to pamlsek nebo odměnu. V ideálním případě to nezůstane pouze u jednoho okamžiku, ale stane se základem celého výcviku pejska, z něhož se pomocí pozitivní motivace stane...