Jak změřit psovi teplotu a kdy je to potřeba

Víte, jak vlastně psovi teplotu změřit, nebo jaká je vůbec jeho přirozená teplota? Připravte se raději dřív, než to budete potřebovat, ať vás pak situace nezaskočí.

Přišel den, kdy se vám váš psí chlupáč nepozdává. Má snad teplotu? Vy nad ním stojíte s teploměrem v ruce a přemýšlíte, kam mu ho máte přiložit nebo strčit. Popřípadě už jste o krok dál, a teď nad výsledkem dumáte, jakou že teplotu má vůbec mít? Abyste se do takové situace nedostali, pojďme se podívat, jak se psům teplota měří, jaká je normální hodnota a kdy je vůbec potřeba ji měřit.

Už víme, že teplý čumák není ukazatel zvýšené teploty. Jeho teplota a vlhkost spíše odráží okolní prostředí. Pokud se vám ale pes zdá nemocný, jeví se apatický, nechce jíst, zvrací nebo má průjem, je na čase vzít do ruky teploměr. Dalším důvodem může být podezření na přehřátí nebo naopak nízké teploty psa (hypotermie, ta hrozí především u štěňat).

Normální teplota zdravého psa je vyšší, než ta naše, nelekněte se tedy, pokud mu naměříte vyšší hodnoty, než jste zvyklí. Ta psí se pohybuje mezi 37,5 a 39 ºC a měří se v konečníku. Ideálním nástrojem pro to je digitální teploměr s ohebnou špičkou (např. dětský rektální teploměr). 

Pro snadnější zavedení měřícího přístroje a případného nechtěného zranění psa, je vhodné špičku potřít olejem, nebo použít jiný lubrikant jako je vazelína či sádlo. Zavést by mělo stačit asi 2 cm hluboko, podle velikosti psa. Pokud někoho můžete poprosit o pomoc, udělejte to. Pesani mají tendenci si při zavedeném teploměru sedat. 

Jestli se na displeji objeví vyšší teplota, než je 39 ºC, vyhledejte pomoc veterináře. Dlouhodobě zvýšená teplota je pro psy nebezpečná. Hlavně marodovi nepodávejte ibuprofen, paralen nebo jiný lidský lék na snížení teploty! 

Už jste někdy pejskovi teplotu měřili, nebo jste pacienta raději rovnou vzali k veterináři a nechali to na něm? Věřím, že u některých obzvlášť nespolupracujících parťáků to nemusí být žádná sranda.

Související články

Jeden psí rok jako ekvivalent sedmi lidských let je mýtus

Většina z nás žije v dlouho zažité představě, že jeden psí rok se rovná sedmi lidským. Pokud tedy doma máte dvouleté štěně, v přepočtu na lidské roky je mu už 14 let. Jestliže máte doma desetiletého psa, prakticky je to už sedmdesátiletý dědeček....

Kočárky a nosítka pro psy: v čem nám mohou pomoci?

Moderní doba přeje rychlému vývoji vpřed, a tak existuje spousta možností, jak si usnadnit pohyb s domácím mazlíčkem. Mezi takové vychytávky patří například kočárky, nosítka a klokanky, jež skvěle poslouží v případě, že je váš pes zraněný, příliš...

Jak pečovat o smečku tažných psů?

Někdy jeden pes nestačí a je lepší chovat rovnou celou smečku. Obzvlášť, pokud se věnujete chovu tažných psů. Samozřejmě s větším počtem psů roste i množství péče a starostí, násobí se ale i radost, kterou chovatel ze smečky má. Na co musíte být...

Proč jsou psí plemena tak rozmanitá?

Na jednom cvičišti se potkávají majestátní dogy, malé čivavy i strakatí dalmatini. Psích plemen existuje opravdu velké množství, Kynologický záštitný spolek FCI (Fédération Cynologique Internationale ) jich rozlišuje na 360. A liší se od sebe...