Jak změřit psovi teplotu a kdy je to potřeba

Víte, jak vlastně psovi teplotu změřit, nebo jaká je vůbec jeho přirozená teplota? Připravte se raději dřív, než to budete potřebovat, ať vás pak situace nezaskočí.

Přišel den, kdy se vám váš psí chlupáč nepozdává. Má snad teplotu? Vy nad ním stojíte s teploměrem v ruce a přemýšlíte, kam mu ho máte přiložit nebo strčit. Popřípadě už jste o krok dál, a teď nad výsledkem dumáte, jakou že teplotu má vůbec mít? Abyste se do takové situace nedostali, pojďme se podívat, jak se psům teplota měří, jaká je normální hodnota a kdy je vůbec potřeba ji měřit.

Už víme, že teplý čumák není ukazatel zvýšené teploty. Jeho teplota a vlhkost spíše odráží okolní prostředí. Pokud se vám ale pes zdá nemocný, jeví se apatický, nechce jíst, zvrací nebo má průjem, je na čase vzít do ruky teploměr. Dalším důvodem může být podezření na přehřátí nebo naopak nízké teploty psa (hypotermie, ta hrozí především u štěňat).

Normální teplota zdravého psa je vyšší, než ta naše, nelekněte se tedy, pokud mu naměříte vyšší hodnoty, než jste zvyklí. Ta psí se pohybuje mezi 37,5 a 39 ºC a měří se v konečníku. Ideálním nástrojem pro to je digitální teploměr s ohebnou špičkou (např. dětský rektální teploměr). 

Pro snadnější zavedení měřícího přístroje a případného nechtěného zranění psa, je vhodné špičku potřít olejem, nebo použít jiný lubrikant jako je vazelína či sádlo. Zavést by mělo stačit asi 2 cm hluboko, podle velikosti psa. Pokud někoho můžete poprosit o pomoc, udělejte to. Pesani mají tendenci si při zavedeném teploměru sedat. 

Jestli se na displeji objeví vyšší teplota, než je 39 ºC, vyhledejte pomoc veterináře. Dlouhodobě zvýšená teplota je pro psy nebezpečná. Hlavně marodovi nepodávejte ibuprofen, paralen nebo jiný lidský lék na snížení teploty! 

Už jste někdy pejskovi teplotu měřili, nebo jste pacienta raději rovnou vzali k veterináři a nechali to na něm? Věřím, že u některých obzvlášť nespolupracujících parťáků to nemusí být žádná sranda.

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?