Portréty oblíbených plemen doma i ve světě: California Spangled

Toto kočičí plemeno si jen tak s žádným jiným nespletete. Má nápadně tečkovanou tabby kresbu srsti a zvláštní pružnou a plynulou chůzi. Při pohledu na ni vás okamžitě napadne spojení s leopardem.

Ačkoli zevnějšek této kočky může vést k domněnce, že má za blízké předky divoké kočky, není tomu tak. Jde o účelně vyšlechtěné plemeno, američanem Paulem Caseym, za použití jen domestikovaných koček. Plemenitba měla od začátku jasný cíl - vytvoření plemene, co nejvíce vzhledem podobného leopardovi, ovšem s povahou domestikované kočky. 

Aby Casey dosáhl tíženého efektu, do šlechtitelského programu zařadil mnoho domácích i ušlechtilých koček z různých kontinentů, mimo jiné např. habešské kočky, manxe, siamky nebo perské dlouhosrsté kočky. Díky správné selekci zvířat s žádanou stavbou těla, dobrou chůzí a zamýšlenou kresbou srsti, se po čase zrodilo plemeno California Spangeld.

Plemeno bylo představeno v roce 1986 a díky ne zcela vhodné formě prezentace (až příliš komerčně zaměřené) se mezi chovateli setkalo s nelibostí. Dodnes existuje jen omezená skupina chovatelů California Spangeld a mimo Spojené státy se nevyskytuje.

Přitom jde o aktivní, inteligentní kočky, které si rády hrají a skoro se stejnou oblibou běhají a šplhají. Jsou to společenská zvířata, co si dobře rozumí i s ostatními kočkami i se psy. Díky své hravosti a neunavitelnosti, mohou být skvělými společníky pro děti.

California Spangeld je středně velká kočka s pružným a dobře osvaleným tělem. Ač má nohy dlouhé, díky její zvláštní, plíživé chůzi vypadají krátké. Krátká srst hladce přiléhá k tělu a zdobí ji tečkovaná, co nejvíce kontrastní kresba, která nepotřebuje moc péče.

Je škoda, že se kočka s takto zajímavým vzhledem a bezproblémovou povahou netěší větší oblibě, kterou by si jistě zasloužila. Škoda tak nevhodné zvoleného marketingového tahu, jako bylo nabízení koťat California Spangeld ve vánočních katalozích, dokonce včetně dárkového balení a mašlí.

Související články

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...