Slyšeli jste o Lesu psích duší?

V Choceradech na Berounsku se na ploše jednoho a půl hektaru rozkládá Les psích duší. Tento unikátní projekt má posloužit přírodě i lidem, kterým odešel čtyřnohý člen rodiny.

Za Lesem psích duší stojí občanské sdružení stejného názvu. Jde o projekt, který nemá v celé Evropě obdoby. Prvotně šlo jen o přání kynoložky a organizátorky projektu Evy Slivanské, zachránit kus přírody, která ji energeticky učarovala podobně, jako historie tohoto místa. Rychle se ale zrodila myšlenka projektu a les psích duší začal pomalu dostávat svou podobu.

Tento prostor má fungovat jako jakési klidné místo, kam mohou lidé chodit vzpomínat na svého zesnulého čtyřnohého parťáka. I když dnes už fungují i zvířecí hřbitovy, někdo má mazlíka i doma v urničce, stále je víceméně zvykem nechat tělíčko u veterináře. 

V Lesu psích duší můžete svému čtyřnohému členu rodiny, který odešel, zasadit strom a případně ho i osadit cedulkou se jménem a daty mazlíka. Nepleťte si ale místo s klasickým hřbitovem, pochovávat těla tu povoleno není. Nenechte se zmást jménem, strom tu můžete zasadit i kočce nebo jinému zvířátku, pár jich je tu už vysazeno třeba křečkům. Jeden ze stromů je zde dokonce věnovaný i všem lidem s roztroušenou sklerózou. Jen je třeba zvolit správný druh stromu, kterému se tu bude dařit. Podporována je výsadba jakéhokoli listnáče, který je u nás běžně vidět ve volné přírodě.

Ačkoli jde o soukromý pozemek, otevřený je všem lidem, kteří tu mohou trávit svůj čas, procházet se, venčit psa nebo si chodit zavzpomínat na odešlé kamarády. Vysazení stromku byste však neměli dělat na vlastní pěst, ale předem kontaktovat sdružení a domluvit se s ním. Následnou péči o zeleň po vysazení jako je zálivka, ochranu a ošetření stromku pak už přebírá samo občanské sdružení. 

Už jste někdy v Lesu psích duší byli, nebo tam dokonce vysadili za svého kamaráda strom? Já se tam budu muset co nejdříve podívat, myšlenka projektu mě oslovila a jsem zvědavá, jakou náladu bude místo šířit.

Související články

Jak začít s dogdancingem

Možná někoho z vás tenhle psí sport láká, ale máte mnoho otázek na to, abyste se odhodlali s ním začít. Bude to mého parťáka bavit? Mám k tomu dostatečné pohybové vlohy? Kdy začít, není moc brzy nebo příliš pozdě? Možná vám k rozhodnutí pomůže tento...

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa.