Psincový kašel

Psincový kašel je běžným a lehce šiřitelným psím onemocněním. Jak dochází k nákaze, jak nemoc probíhá a jak se léčí? Na nás lidi je sice nepřenosný, ostatní zvířecí členy domácnosti ale může ohrozit.

Odborně se psincovému kašli říká infekční laryngotracheitida. Jde vlastně o společné označení akutních a nakažlivých onemocnění psů, které postihují dolní cesty dýchací a doprovází je záchvaty kašle. Původce může mít psincový kašel mnoho z řad bakterií i virů a mezi psy jde o časté onemocnění. Jde o nákazu kapénkovou a tak se lehce šíří. Úplně stačí, když se v parku dva psi očuchají. 

Pokud má nemoc normální průběh, trvá týden nebo dva. Suchý kašel ale může přetrvávat i několik týdnů. Vyvolává dojem, jako by psovi něco uvízlo v krku a dávil se. Může i vykašlávat hlen nebo bílou pěnu. Zhoršuje se při zatahání za obojek, nebo jiné podráždění krku, ale i při námaze.  

Kromě zmiňovaného kašle, psa většinou jiné příznaky netrápí, nebo jeví jen mírné známky nachlazení jako výtok z nosu či očí. Pokud jde o těžší průběh nemoci, přidat se může i horečka, pes je smutný a bez nálady a stav může přejít až v zápal plic. To hrozí hlavně u mladých štěňat, seniorů a psů s oslabenou imunitou nebo chronickým onemocněním.

Jelikož jde většinou o virové onemocnění, nezbývá nic jiného,než “to vyležet”. Psa držet co nejvíce v klidu a teple. Uzdravení podpoří i dostatek tekutin. Motivovat pejska k pití,můžeme třeba podáním naředěného vývaru, nebo mu do misky s vodou přidat trochu masové konzervy. V tom případě ale nezapomínejte vodu často měnit, aby se v ní nemnožily bakterie. Může se stát, že pes bude kvůli bolavému krku odmítat granule. Někdy pomůže je jen namočit, jindy bude potřeba je vyměnit za plnohodnotné kvalitní konzervy.

Většinou, pokud je krom kašle pes jinak zdravý, není návštěva veterináře nutná a vyléčit ho zvládnete i sami doma. Pokud potřebujete uklidnit, zavolejte mu a psův stav s ním konzultujte. Může vám taky poradit použití jitrocelového sirupu, který pomáhá vykašlávání. S jeho dávkováním si ale raději vždy nechejte poradit.

Na člověka není psincový kašel přenosný. Někteří jeho původci, jako například bordetella, ovšem mohou vyvolat kočičí rýmu nebo rýmu u králíků. U morčat můžou vyvolat i smrtelný zápal plic.

Už si váš pes psincovým kašlem někdy prošel? Nebo lépe řečeno, už jste ho s ním někdy léčili? Očkování proti nejčastějším původcům je totiž součástí běžných kombinovaných vakcín, které sice nákaze nezamezí, ale zmírňuje její příznaky až tak, že si onemocnění ani nemusíte všimnout.

Související články

Jeden psí rok jako ekvivalent sedmi lidských let je mýtus

Většina z nás žije v dlouho zažité představě, že jeden psí rok se rovná sedmi lidským. Pokud tedy doma máte dvouleté štěně, v přepočtu na lidské roky je mu už 14 let. Jestliže máte doma desetiletého psa, prakticky je to už sedmdesátiletý dědeček....

Kočárky a nosítka pro psy: v čem nám mohou pomoci?

Moderní doba přeje rychlému vývoji vpřed, a tak existuje spousta možností, jak si usnadnit pohyb s domácím mazlíčkem. Mezi takové vychytávky patří například kočárky, nosítka a klokanky, jež skvěle poslouží v případě, že je váš pes zraněný, příliš...

Jak pečovat o smečku tažných psů?

Někdy jeden pes nestačí a je lepší chovat rovnou celou smečku. Obzvlášť, pokud se věnujete chovu tažných psů. Samozřejmě s větším počtem psů roste i množství péče a starostí, násobí se ale i radost, kterou chovatel ze smečky má. Na co musíte být...

Proč jsou psí plemena tak rozmanitá?

Na jednom cvičišti se potkávají majestátní dogy, malé čivavy i strakatí dalmatini. Psích plemen existuje opravdu velké množství, Kynologický záštitný spolek FCI (Fédération Cynologique Internationale ) jich rozlišuje na 360. A liší se od sebe...