Psincový kašel

Psincový kašel je běžným a lehce šiřitelným psím onemocněním. Jak dochází k nákaze, jak nemoc probíhá a jak se léčí? Na nás lidi je sice nepřenosný, ostatní zvířecí členy domácnosti ale může ohrozit.

Odborně se psincovému kašli říká infekční laryngotracheitida. Jde vlastně o společné označení akutních a nakažlivých onemocnění psů, které postihují dolní cesty dýchací a doprovází je záchvaty kašle. Původce může mít psincový kašel mnoho z řad bakterií i virů a mezi psy jde o časté onemocnění. Jde o nákazu kapénkovou a tak se lehce šíří. Úplně stačí, když se v parku dva psi očuchají. 

Pokud má nemoc normální průběh, trvá týden nebo dva. Suchý kašel ale může přetrvávat i několik týdnů. Vyvolává dojem, jako by psovi něco uvízlo v krku a dávil se. Může i vykašlávat hlen nebo bílou pěnu. Zhoršuje se při zatahání za obojek, nebo jiné podráždění krku, ale i při námaze.  

Kromě zmiňovaného kašle, psa většinou jiné příznaky netrápí, nebo jeví jen mírné známky nachlazení jako výtok z nosu či očí. Pokud jde o těžší průběh nemoci, přidat se může i horečka, pes je smutný a bez nálady a stav může přejít až v zápal plic. To hrozí hlavně u mladých štěňat, seniorů a psů s oslabenou imunitou nebo chronickým onemocněním.

Jelikož jde většinou o virové onemocnění, nezbývá nic jiného,než “to vyležet”. Psa držet co nejvíce v klidu a teple. Uzdravení podpoří i dostatek tekutin. Motivovat pejska k pití,můžeme třeba podáním naředěného vývaru, nebo mu do misky s vodou přidat trochu masové konzervy. V tom případě ale nezapomínejte vodu často měnit, aby se v ní nemnožily bakterie. Může se stát, že pes bude kvůli bolavému krku odmítat granule. Někdy pomůže je jen namočit, jindy bude potřeba je vyměnit za plnohodnotné kvalitní konzervy.

Většinou, pokud je krom kašle pes jinak zdravý, není návštěva veterináře nutná a vyléčit ho zvládnete i sami doma. Pokud potřebujete uklidnit, zavolejte mu a psův stav s ním konzultujte. Může vám taky poradit použití jitrocelového sirupu, který pomáhá vykašlávání. S jeho dávkováním si ale raději vždy nechejte poradit.

Na člověka není psincový kašel přenosný. Někteří jeho původci, jako například bordetella, ovšem mohou vyvolat kočičí rýmu nebo rýmu u králíků. U morčat můžou vyvolat i smrtelný zápal plic.

Už si váš pes psincovým kašlem někdy prošel? Nebo lépe řečeno, už jste ho s ním někdy léčili? Očkování proti nejčastějším původcům je totiž součástí běžných kombinovaných vakcín, které sice nákaze nezamezí, ale zmírňuje její příznaky až tak, že si onemocnění ani nemusíte všimnout.

Související články

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...