Není konzerva jako konzerva

Kvalitních psích konzerv najdeme na trhu nespočet. Co vše bychom měli při výběru zohlednit, abychom sáhli po té správné?

V první řadě bychom si při výběru psí konzervy měli položit otázku, jestli hledáme jen doplněk stravy, nebo kompletní krmivo. Hned tady se totiž konzervy dělí do dvou kategorií se zcela odlišnými určeními použití. 

Jak už z názvu vyplývá, složení kompletního mokrého krmiva je koncipováno tak, aby psovi poskytovalo všechny potřebné živiny. Kromě masa v takových konzervách tedy najdete i přílohu, například v podobě brambor nebo rýže. Složení dále obsahuje i ovoce, zeleninu, bylinky nebo minerály. 

Zato 100% masové konzervy jsou jen krmivem doplňkovým, když chcete pejskovi ke granulím “přilepšit”. Jak poznat kvalitní konzervu jsem se více rozepsala zde, dnes se podíváme spíš na to, z čeho všeho můžeme vybírat.

V obou zmíněných kategoriích najdeme monoproteinové konzervy. Ty mají ve složení jen jeden druh masa - svaloviny a vnitřností. Snižuje to riziko potravinových alergií i intolerance. Vhodné jsou také pro psy s citlivým zažíváním. Pokud tedy vybíráte 100% monoproteinovou konzervu, měli byste sáhnout po stejném druhu masa, jaké má pes v granulích. 

Dál můžeme konzervy rozdělit na kousky masa, paté a paté s kousky. Paštiky jsou vhodnější pro štěňata, seniory, psy s citlivým zažíváním, alergiemi,  potravinovou intolerancí nebo pro psy s problémy se zuby. Skvěle ale poslouží i v případě, kdy potřebujeme psa zavodnit. Stačí jen přimíchat trochu vody. Paté s kousky masa zas mohou ocenit pejsci, co neradi rosol, který často najdete v konzervách s kusy masa. 

Zmíním tu ještě jednu kategorii, a tou jsou dietní konzervy. Jimi bychom měli ovšem krmit pouze v případě, že byl náš pes vyšetřen veterinářem a konkrétní dieta mu byla doporučena. Sami bychom se do žádného experimentování s nimi neměli pouštět. 

Jaké konzervy preferujete vy a váš psí parťák? Je pro vás důležité jen složení, nebo i konzistence? 

Související články

Jak začít s dogdancingem

Možná někoho z vás tenhle psí sport láká, ale máte mnoho otázek na to, abyste se odhodlali s ním začít. Bude to mého parťáka bavit? Mám k tomu dostatečné pohybové vlohy? Kdy začít, není moc brzy nebo příliš pozdě? Možná vám k rozhodnutí pomůže tento...

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa.