Není konzerva jako konzerva

Kvalitních psích konzerv najdeme na trhu nespočet. Co vše bychom měli při výběru zohlednit, abychom sáhli po té správné?

V první řadě bychom si při výběru psí konzervy měli položit otázku, jestli hledáme jen doplněk stravy, nebo kompletní krmivo. Hned tady se totiž konzervy dělí do dvou kategorií se zcela odlišnými určeními použití. 

Jak už z názvu vyplývá, složení kompletního mokrého krmiva je koncipováno tak, aby psovi poskytovalo všechny potřebné živiny. Kromě masa v takových konzervách tedy najdete i přílohu, například v podobě brambor nebo rýže. Složení dále obsahuje i ovoce, zeleninu, bylinky nebo minerály. 

Zato 100% masové konzervy jsou jen krmivem doplňkovým, když chcete pejskovi ke granulím “přilepšit”. Jak poznat kvalitní konzervu jsem se více rozepsala zde, dnes se podíváme spíš na to, z čeho všeho můžeme vybírat.

V obou zmíněných kategoriích najdeme monoproteinové konzervy. Ty mají ve složení jen jeden druh masa - svaloviny a vnitřností. Snižuje to riziko potravinových alergií i intolerance. Vhodné jsou také pro psy s citlivým zažíváním. Pokud tedy vybíráte 100% monoproteinovou konzervu, měli byste sáhnout po stejném druhu masa, jaké má pes v granulích. 

Dál můžeme konzervy rozdělit na kousky masa, paté a paté s kousky. Paštiky jsou vhodnější pro štěňata, seniory, psy s citlivým zažíváním, alergiemi,  potravinovou intolerancí nebo pro psy s problémy se zuby. Skvěle ale poslouží i v případě, kdy potřebujeme psa zavodnit. Stačí jen přimíchat trochu vody. Paté s kousky masa zas mohou ocenit pejsci, co neradi rosol, který často najdete v konzervách s kusy masa. 

Zmíním tu ještě jednu kategorii, a tou jsou dietní konzervy. Jimi bychom měli ovšem krmit pouze v případě, že byl náš pes vyšetřen veterinářem a konkrétní dieta mu byla doporučena. Sami bychom se do žádného experimentování s nimi neměli pouštět. 

Jaké konzervy preferujete vy a váš psí parťák? Je pro vás důležité jen složení, nebo i konzistence? 

Související články

Jeden psí rok jako ekvivalent sedmi lidských let je mýtus

Většina z nás žije v dlouho zažité představě, že jeden psí rok se rovná sedmi lidským. Pokud tedy doma máte dvouleté štěně, v přepočtu na lidské roky je mu už 14 let. Jestliže máte doma desetiletého psa, prakticky je to už sedmdesátiletý dědeček....

Kočárky a nosítka pro psy: v čem nám mohou pomoci?

Moderní doba přeje rychlému vývoji vpřed, a tak existuje spousta možností, jak si usnadnit pohyb s domácím mazlíčkem. Mezi takové vychytávky patří například kočárky, nosítka a klokanky, jež skvěle poslouží v případě, že je váš pes zraněný, příliš...

Jak pečovat o smečku tažných psů?

Někdy jeden pes nestačí a je lepší chovat rovnou celou smečku. Obzvlášť, pokud se věnujete chovu tažných psů. Samozřejmě s větším počtem psů roste i množství péče a starostí, násobí se ale i radost, kterou chovatel ze smečky má. Na co musíte být...

Proč jsou psí plemena tak rozmanitá?

Na jednom cvičišti se potkávají majestátní dogy, malé čivavy i strakatí dalmatini. Psích plemen existuje opravdu velké množství, Kynologický záštitný spolek FCI (Fédération Cynologique Internationale ) jich rozlišuje na 360. A liší se od sebe...