Bachovy květové esence - co jsou zač a k čemu se používají

Zmínku o “bachovkách” jste možná zaregistrovali v diskuzích o bázlivém pejskovi, stěhování kočky nebo silvestrovských oslavách. Zajímá vás, co jsou vlastně zač a s čím vším mohou vašemu zvířátku pomoct?

Bachovy květinové esence jsou ověřenou metodou alternativní medicíny, která se čím dál více prosazuje i ve veterinární praxi, a to díky rostoucí tendenci používání přírodních způsobů léčby. Zakladatelem metody je Dr. Bach, který věřil, že za fyzickým onemocněním stojí i emocionální nerovnováha. 

Bachovky představují jednoduchý systém 38 květových esencí, které v různých kombinacích dokáží pomoci se spoustou krizových situací i psychických problémů. Velkou výhodou je, že jsou zcela přírodní. Při jejich používání neexistuje žádná kontraindikace s léky klasické medicíny. Vhodné jsou i pro alergiky, protože neobsahují žádné pevné části (např. pyl) květin. 

Překážkou k jejich používání není ani vysoký věk nebo akutní či chronické onemocnění. Při používání k řešení psychických problémů je plusem, že nedochází k opačným výsledkům (místo agrese apatie nebo bázlivost), ale uvádí emoce do rovnováhy. 

U zvířat se používají v mnoha různých situacích. Takovou klasikou je silvestr, stěhování, příchod miminka nebo dalšího zvířecího člena rodiny. Užívají se i při agresivním, úzkostném nebo bázlivém chování, po špatné zkušenosti či úrazu. 

Aby ale bachovky pomohly jak mají, musí být správně zvolené a používané. Na trhu dostanete už řadu předmíchaných esencí, ale můžete si je nechat namíchat od terapeuta i přímo na míru. Tak máte větší jistotu, že se zohlední všechna kritéria, která mohou mít na nežádoucí chování vliv.

V bachovkách na míru se kombinují vždy maximálně čtyři květinové esence. Jejich poměr se mění podle příčin stojících za problémem. Proto před samotným umícháním můžete strávit delší čas popisováním nejen problému zvířátka, ale i jeho povahy, okolí ve kterém žije, změn v jeho životě a podobně. 

Výjimkou je Krizová esence, která je tvořena z pěti esencí a měla by působit univerzálně na všechny krizové situace. A to nejen situace vyvolávající strach nebo úzkost, ale i traumatologické stavy a jiné i život ohrožující situace, jako je třeba otrava. Samozřejmě ne však jako jediná léčba! Není od věci ji tedy stále nosit při sobě a v případě potřeby použít.

Krom psychických problémů se u zvířat bachovky používají například i před a po chirurgických zákrocích, u epileptiků pro slabší průběh záchvatů a snížení jejich frekvence, u alergiků, cukrovkářů a pacientů s kožními problémy, nebo při artróze a léčbě nádorů.

Máte už s bachovkami nějaké zkušenosti? S jakým problémem vašemu zvířecímu parťákovi pomohly? Já s nimi žádnou přímou zkušenost ještě nemám, ale pozitivních ohlasů jsem na ně slyšela už dost, rozhodně nebudu váhat je v případě potřeby vyzkoušet. Konec konců, za zkoušku nic nedám. Když nepomohou, stav se tím maximálně jen nezmění. 

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?