Bachovy květové esence - co jsou zač a k čemu se používají

Zmínku o “bachovkách” jste možná zaregistrovali v diskuzích o bázlivém pejskovi, stěhování kočky nebo silvestrovských oslavách. Zajímá vás, co jsou vlastně zač a s čím vším mohou vašemu zvířátku pomoct?

Bachovy květinové esence jsou ověřenou metodou alternativní medicíny, která se čím dál více prosazuje i ve veterinární praxi, a to díky rostoucí tendenci používání přírodních způsobů léčby. Zakladatelem metody je Dr. Bach, který věřil, že za fyzickým onemocněním stojí i emocionální nerovnováha. 

Bachovky představují jednoduchý systém 38 květových esencí, které v různých kombinacích dokáží pomoci se spoustou krizových situací i psychických problémů. Velkou výhodou je, že jsou zcela přírodní. Při jejich používání neexistuje žádná kontraindikace s léky klasické medicíny. Vhodné jsou i pro alergiky, protože neobsahují žádné pevné části (např. pyl) květin. 

Překážkou k jejich používání není ani vysoký věk nebo akutní či chronické onemocnění. Při používání k řešení psychických problémů je plusem, že nedochází k opačným výsledkům (místo agrese apatie nebo bázlivost), ale uvádí emoce do rovnováhy. 

U zvířat se používají v mnoha různých situacích. Takovou klasikou je silvestr, stěhování, příchod miminka nebo dalšího zvířecího člena rodiny. Užívají se i při agresivním, úzkostném nebo bázlivém chování, po špatné zkušenosti či úrazu. 

Aby ale bachovky pomohly jak mají, musí být správně zvolené a používané. Na trhu dostanete už řadu předmíchaných esencí, ale můžete si je nechat namíchat od terapeuta i přímo na míru. Tak máte větší jistotu, že se zohlední všechna kritéria, která mohou mít na nežádoucí chování vliv.

V bachovkách na míru se kombinují vždy maximálně čtyři květinové esence. Jejich poměr se mění podle příčin stojících za problémem. Proto před samotným umícháním můžete strávit delší čas popisováním nejen problému zvířátka, ale i jeho povahy, okolí ve kterém žije, změn v jeho životě a podobně. 

Výjimkou je Krizová esence, která je tvořena z pěti esencí a měla by působit univerzálně na všechny krizové situace. A to nejen situace vyvolávající strach nebo úzkost, ale i traumatologické stavy a jiné i život ohrožující situace, jako je třeba otrava. Samozřejmě ne však jako jediná léčba! Není od věci ji tedy stále nosit při sobě a v případě potřeby použít.

Krom psychických problémů se u zvířat bachovky používají například i před a po chirurgických zákrocích, u epileptiků pro slabší průběh záchvatů a snížení jejich frekvence, u alergiků, cukrovkářů a pacientů s kožními problémy, nebo při artróze a léčbě nádorů.

Máte už s bachovkami nějaké zkušenosti? S jakým problémem vašemu zvířecímu parťákovi pomohly? Já s nimi žádnou přímou zkušenost ještě nemám, ale pozitivních ohlasů jsem na ně slyšela už dost, rozhodně nebudu váhat je v případě potřeby vyzkoušet. Konec konců, za zkoušku nic nedám. Když nepomohou, stav se tím maximálně jen nezmění. 

Související články

Světová výstava psů 2021 v Brně

Česká republika letos měla tu čest se chopit hostitelské role a poskytnou prostory pro konání Světové výstavy psů určené pro vystavovatele, chovatele a milovníky psích plemen. Návštěvníci se shodli, že akce byla úspěšná. Pro konání bylo vybráno...

Tipy a rady: Jak vybrat podzimní a zimní psí výbavu

Léto je za námi a my i naši psí chlupáči se budeme muset opět navyknout deštivému, zamračenému a následně i mrznoucímu období. Tomu musíme přizpůsobit také výbavu našich čtyřnohých kamarádů. Přinášíme vám pár tipů, co by nemělo vašemu pejskovi v...

Pět věcí, které jste možná nevěděli o hlodavcích

Tito malí tvorečkové, které jsme si oblíbili jako plnohodnotné domácí mazlíky stejně jako psy a kočky, jsou mnohem zajímavější, než bychom na první pohled možná o nich řekli. Jakých pět zajímavostí se s tímto nejzastoupenějším řádem savců pojí, o...

Klec jako domácí psí bouda. Kdy ji pořídit?

Klece nebo transportní boxy poskytují psím chlupáčům bezpečí a pohodlí nejen na cestách v autě. Čím dál častěji je můžete vidět i v domácnostech, kde žije pejsek. V jakých případech je psovi klec do bytu vhodné pořídit? Co do ní nepatří a co v ní...

Srpen patří Mezinárodnímu dni zvířat bez domova

Poslední odhady uvádějí, že každý třetí pejsek na světě nemá domov. Některé odhady jdou ještě dál a mluví o celé polovině všech psů. Je to poměrně vysoké číslo, poměry se však liší podle kontinentu. Nejen proto se každý třetí víkend v srpnu slaví...

Když si fena myslí, že je březí. Co s tím?

Pseudogravidita, falešná gravidita, falešná březost či faleška. Vše označuje jedno a to samé – stav, kdy se tělo fenky připravuje na porod, ačkoli březí není. Falešná březost se objevuje po hárání a může trvat až několik měsíců. Co ji způsobuje, jak...