Portréty oblíbených plemen doma i ve světě: Orientální krátkosrstá kočka

Orientálky se vzhledem i charakterem velmi podobají siamkám. Tyto elegantní kočky se hodí pro extroverty, co hledají společníka na 100%. O jejich přítomnosti totiž vždy víte a případný nedostatek pozornosti vám jistě dají najevo.

Orientálka je vzhledem i povahou velmi podobná siamské kočce. Rozdíl mezi nimi je hlavně v barvě srsti a barvě očí - u orientálních krátkosrstých koček nenalezneme zbarvené odznaky typické pro siamské kočky, a na místo modrých očí mají smaragdově zelené.

Orientální krátkosrstá kočka je výsledkem křížení siamek s neušlechtilými domácími kočkami a jinými plemeny. Kolem roku 1950 totiž zejména angličtí chovatelé zatoužili po siamkách bez jejich typických odznaků. Díky velkému množství překřižovaných koček, se orientálky vyskytují v mnoha barvách a kresbách, vyjma siamského (himalájského) zbarvení. Najdeme je tedy v plných barvách, s náznakem kresby, s plnou kresbou i želvovinové, vždy v mnoha barevných varietách.

Jak už bylo řečeno, povahou se dají orientálky přirovnat k siamkám. Někteří říkají, že ta orientální je méně hlučná, ale nemusí tomu tak být vždy. Dobře vycházejí s ostatními kočkami i se psy, velmi dobrý vztah navazují s dětmi. Orientálky jsou velmi sociální kočky, které snášejí samotu opravdu velmi špatně. Pokud tedy lidští členové její smečky tráví většinu dne mimo domov, měla by mít k sobě alespoň kočičí společnost. Jinak by se mohla i pomalu usoužit a svou nespokojenost by pravděpodobně dala najevo demolicí domácnosti nebo nečistotností.

Ruku v ruce se společenskou náturou jde i jejich záliba v mazlení a hlazení. Nedostatek pozornosti si dokáží vynucovat, odbýt se moc nedají. Do vysokého věku zůstávají hravé a díky své vysoké inteligenci se poměrně rychle dokáží naučit i různé kousky. Mezi jejich oblíbené hry patří třeba aportování kuliček. Líbí se jim divoké hry, takže na ně nemusíte být při hraní zrovna opatrní, nějaké to šťouchnutí vydrží.

V centru pozornosti chtějí orientálky být i před vašimi návštěvami, které podrobí důkladné inspekci a dají jim poznat i něco z jejich neodbytnosti. Jsou i dosti zvědavé, což v kombinaci s jejich inteligencí může vést i k nepříjemnostem. Rychle přijdou na to, jak se pouští voda z kohoutku nebo otevírají dvířka s pamlsky. 

Jak je vidno, o orientálních kočkách v domácnosti vždy víte. Nehodí se proto moc pro ty, co si váží svého klidu nebo tráví většinu času mimo domov. Lásku, která jim je dána, ale dokáží dvojnásobně oplatit. 

Související články

Jak začít s dogdancingem

Možná někoho z vás tenhle psí sport láká, ale máte mnoho otázek na to, abyste se odhodlali s ním začít. Bude to mého parťáka bavit? Mám k tomu dostatečné pohybové vlohy? Kdy začít, není moc brzy nebo příliš pozdě? Možná vám k rozhodnutí pomůže tento...

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa.