Co říkají psi na rýži

Patří rýže jako obilovina do psího jídelníčku? Jde jen o pouhé plnidlo, nebo cenný zdroj živin? 

Lepek, bílkovina vyskytující se ve většině obilovin, u mnoha psů způsobuje alergické nebo autoimunitní reakce. Rýže, podobně jako kukuřice, však patří mezi bezlepkové obilniny. Ty jsou u psů (stejně jako i u nás lidí) mnohem lépe snášeny a jsou lehčeji stravitelné.

Rýže dokonce představuje pro psy tu nejcennější základní surovinu rostlinného původu. Proto ji velmi často můžete najít i v jejich miskách. A to nejen kvůli zasycení věčně hladového bříška. Rýže totiž kromě vysoce stravitelných sacharidů a škrobů obsahuje i velké množství vitamínů (B1, B2, B3, B6, E), minerálů (draslík, hořčík, fosfor, zinek, křemík, selen, vápník a další) a 8 esenciálních kyselin. Vhodná je i pro psy a kočky s alergií nebo cukrovkou. 

Často tak tuto surovinu najdete i v hypoalergenních a jiných speciálních krmivech. V těch kvalitních byste měli ve složení najít pouze jednu škrobovou surovinu (rýže, kukuřice, brambory). 

Co se týká výživových hodnot, nejlépe je na tom rýže celozrnná. Ta bílá je zbavena obalových vrstev zrna, ve kterých se nachází podstatná část vitamínů. Množství vlákniny a bílkovin se nijak zvlášť neliší, celozrnná rýže je zas hůře stravitelná.

Pokud byste ji doma připravovali psovi sami, jedno jestli tu bílou nebo celozrnnou, je třeba ji pro dobrou stravitelnost dlouze vařit. Lepší je ale nechat ji přes noc namočenou (minimálně 9 hodin), ideálně s kapkou citronu nebo jinou kyselou složkou. Tak se ze zrn uvolní konzervující enzymy (zabraňují předčasnému klíčení a uchovávají tak živiny pro růst), zrna se tzv. aktivují, čímž se zvýší jejich stravitelnost, strávník z nich získá více minerálů a proteinů. Podstatně se tak i zkrátí doba varu, při které se ničí některé vitamíny.

Patří rýže do jídelníčku vašeho mazlíka? Já osobně ji mám moc ráda a s oblibou ji dopřávám i svým zvířecím kamarádům. 

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?