Psi dokáží rozeznat lidský hlas, tón i jednotlivá slova

Studie prokázala, že psi s námi sdílí určitý jazykový talent, který byl do té doby přisuzován jen nám lidem. Jejich rozeznávací schopnost lidské řeči je mnohem obsáhlejší, než jsme si doposud mysleli.

Výzkumníci tvrdí, že psi s lidmi sdílí jakýsi “jazykový talent”. Výsledek jejich studie totiž dokazuje, že psi dokáží rozeznávat nejen slova, ale i hlasy různých lidí. Studie byla provedena vědci z University of Sussex a zveřejnil ji časopis Biology Letters. 

Cílem výzkumu bylo zjistit, zda domácí psi dokáží instinktivně rozeznat stejné slovo vyřčené různými lidmi. Přesněji řečeno, jestli zvládnou rozeznat stejné fonémy vyřčené různými lidmi, nezávisle na přízvuku a výslovnosti. 

Pro objektivitu studie zkoumaní psi neznali žádného z lidí-řečníků. Zamezilo se tak nežádané reakci na známou osobu, která by mohla zkreslit výsledky. Ze stejného důvodu psi ani nebyli při reakci povzbuzováni pamlsky nebo pozorností. 

Psi byli natáčeni při reakci na nahrávky hlasů mužů a žen říkajících podobně znějící slova (např. had/měl, hid/schoval se, heard/slyšel nebo heed/dodržoval). Slova použitá při studii byla pečlivě vybírána tak, aby neměla žádný vztah k typickým příkazům. Psi tak na ně nemohli nijak reagovat v důsledku svého výcviku. 

Podle studie byli psi schopni rozeznávat jednak stejné slovo řečené různými řečníky, tak i samotné řečníky podle zvuku jejich hlasu. Přitom schopnost rozeznávat samohláskové zvuky mluvené různými lidmi byla do té doby považována za ryze lidskou dovednost. Tato schopnost je totiž klíčová pro um řeči. Bez ní bychom nerozpoznali stejné slovo řečené různými lidmi.

Výzkum tak dokázal, že navzdory předchozím předpokladům tato spontánní schopnost není výlučně lidská. Psi s námi sdílejí jakýsi “jazykový talent”, což naznačuje, že vnímání řeči nemusí být tak speciálně lidské, jak jsme si mysleli. 

Možná, že teď už si nebudeme připadat tak zvláštně, když se svým psím parťákem budeme doma mluvit jako s rovnocenným řečníkem. Možná, že nám totiž rozumí líp, než jsme si dovedli představit. Dávat si ale pozor, co před nimi řekneme, snad ale ještě nemusíme. :) 

Související články

Jak začít s dogdancingem

Možná někoho z vás tenhle psí sport láká, ale máte mnoho otázek na to, abyste se odhodlali s ním začít. Bude to mého parťáka bavit? Mám k tomu dostatečné pohybové vlohy? Kdy začít, není moc brzy nebo příliš pozdě? Možná vám k rozhodnutí pomůže tento...

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa.