Jak přežít Silvestr v pohodě a ve zdraví

Silvestr je pro většinu psů i koček více či méně stresujícím svátkem. Všude plno hluku a záblesků, které je děsí. Jak jim přežití téhle noci alespoň trochu ulehčit?

V případě, že váš mazlík silvestrovské oslavy snáší opravdu špatně, ideální by bylo odjet s ním někam na klidnější místo. Pokud tedy máte chatu, nejlépe někde na samotě, přesuňte se na oslavy tam. Jestli se jedná o kočku, musíte samozřejmě zvážit, jestli tamní prostředí už zná a snáší dobře cestování.

Pokud ale musíte zůstat ve městě, nezoufejte. I v něm můžete mazlíkovi pomoci. Pejska vyvenčete ještě za světla, dokud petardy nebouchají v takovém množství a raději ho nepouštějte z vodítka. Ideální by bylo mu na procházku navléct postroj, nebo alespoň zkontrolovat a případně dotáhnout obojek, aby se pesanovi nepodařilo vyvléct. 

Doma pak zvířátku najděte co nejklidnější místo, třeba koupelnu nebo chodbu. Přesuňte mu tam jeho oblíbený pelíšek. Ideální je zajistit jim místo, kam se mohou schovat - například krabici nebo kukaň, klec přehozenou dekou a podobně. 

Před půlnocí pak zatáhněte závěsy a zvyšte hlasitost na televizi, aby rány a záblesky nebyly tak intenzivní. A hlavně sami zůstaňte v klidu, ať z vás mazlíci cítí, že se není čeho bát. Proto pejsky ani neutěšujte, jen byste jim tak potvrzovali, že panika je na místě. Možná to může znít necitelně, ale nejlepší pro ně bude, když je v momentě, kdy se vám začnou sápat do klína nebo jinak vyšilovat, napomenete a pošlete zpět na místo. Dáte jim tak najevo, že situace se nijak neliší od běžného dne, a proto ani nemá důvod chovat se jinak než obvykle. Někdy může pesanovi pomoci i přítomnost jiného psa, který je na silvestrovské oslavy zvyklý a nijak ho nevzrušují. Když váš stresař uvidí jeho klid, sám se ujistí, že se opravdu nic neděje.

Psům může pomoci i metoda Half Wrap. Jde o vázání pruhu látky kolem psa. Ta by měla být minimálně 5 cm široká a hlavně elastická. Tato bandáž působí na nervový systém psa, který je pak klidnější a cítí se více v bezpečí. Uvázat ji není žádná věda, stačí vám k tomu i dostatečně dlouhá šála. Spoustu návodů najdete na internetu po zadání názvu metody do vyhledávače.

Ke zklidňujícím lékům byste se měli uchylovat až jako k poslední možnosti, například po zkušenostech z loňského roku, kdy oslavy zvířátko prožívalo opravdu těžce nebo získalo nějaký nový špatný zážitek. O jejich vhodnosti a dávkování se vždy poraďte s veterinářem.

Alternativou může být použití bachových esencí, difuzéru uvolňujícího uklidňující feromony či jiných přírodních přípravků. Vyhněte se ale esenciálním olejům, zvláště u koček. Ty nemají enzymy potřebné k jejich rozkladu a jsou pro ně díky tomu toxické. 

Doufám, že si oslavy Nového roku užijete společně se svými zvířecími parťáky a v co největším poklidu. 

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?