Vánoce v psích útulcích

Vánoce jsou časem lásky, rodiny a v neposlední řadě i štědrosti a dobrých skutků. Ne každý je ale může prožít v teple domova, platí to i o našich čtyřnohých společnících. Jak jim v tomto čase můžeme pomoci a třeba si i sami zpestřit čas?

Jestli vás nebaví celý Štědrý den vysedávat na gauči před televizí a uždibovat cukroví, je na čase založit novou tradici. Pokud vás neláká krmení kachen, procházka městem ani lesem, možná vás nadchne návštěva útulku. 

Spousta z nich totiž na Vánoce otevírá své dveře a každého návštěvníka vítá. Někde můžete nechat pejskům pod stromečkem dárky, jinde tento den pojmou jako společné setkání, prohlídku prostor nebo hromadné venčení útulkáčků. Výjimkou nebývá ani doprovodný program v podobě přednášek nebo ukázky výcviku.

V případě, že nějaký útulek podporujete po celý rok, jistě jejich vánoční akce neunikla vaší pozornosti. Pokud ne, ale o svátcích máte chuť na nějaký ten dobrý skutek, nebo se doma jen nudíte, zkuste vyhledat organizace ve vašem okolí a zjistit si informace, kdy můžete přijít, co můžete pejskům přinést nebo co zrovna nejvíc potřebují. Já osobně jsem spíš pro návštěvu těch soukromých, které si na péči o pejsky musí shánět finance samy. Každá deka i granulka je tu více než potřebná.

Když už se do nějakého útulku vypravíte a rozhodnete s sebou vzít pesanům krmení, kupte raději menší množství kvalitního. Marketové krmivo nízké kvality je pro opuštěné psy nevyhovující. Často totiž jde o psy pocházejí ze špatných podmínek, což poznamenalo i jejich trávení. Nekvalitní krmivo jim způsobí akorát zažívací obtíže, někdy je pro ně absolutně nestravitelné až zdraví ohrožující. Nehledě na to, že z něj nedostanou pro ně tak potřebné živiny.

Někde také používají jen jeden druh krmiva, na který jsou pejsci zvyklí a pro jiné tak nebudou mít využití. Znám i útulek, kde krmí pesany BARFem. Tam budou rádi za směsi bylinek a jiných doplňků, ovoce nebo zeleninu.

Kromě granulí a konzerv se v útulku vždy hodí staré deky a velké kusy látek jako prostěradla a povlečení, úklidové prostředky včetně gumových rukavic a pevných odpadkových pytlů, dezinfekční přípravky, obojky, vodítka i misky. Vždy je ale lepší se předem informovat, čeho mají aktuálně nedostatek. 

Pokud se vám v okolí nepodaří žádný útulek najít, nebo vám čas nedovolí do některého zajet osobně, velmi pomůže i finanční dar. Někde lze dokonce zakoupit certifikáty o daru i s informacemi, na co přesně nebo na jakého konkrétního pejska budou peníze použity. Dobrý skutek tak můžete někomu darovat i pod stromeček.

Související články

Jak začít s dogdancingem

Možná někoho z vás tenhle psí sport láká, ale máte mnoho otázek na to, abyste se odhodlali s ním začít. Bude to mého parťáka bavit? Mám k tomu dostatečné pohybové vlohy? Kdy začít, není moc brzy nebo příliš pozdě? Možná vám k rozhodnutí pomůže tento...

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa.